Otita seroasa bilaterala si tinitus

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
jostedalselva
Posts: 1
Joined: Sat Jul 10, 2010 6:41 pm

Otita seroasa bilaterala si tinitus

Post by jostedalselva »

Buna ziua,
De ceva vreme ma confrunt cu niste probleme destul de suparatoare ale urechilor. De cativa ani, o data sau de doua ori pe an ma trezesc cu urechile infundate, cand una, cand cealalta, cu durere si senzatie de apasare in interiorul urechii si slabirea auzului. De obicei imi curatam urechea afectata cu apa oxigenata si dupa cateva picaturi de Otis T problemele dispareau. Dar in tot acest timp mi-a aparut un zgomot suparator, ca un tiuit pe care il resimt in ambele urechi. Pana acum am ignorat aceste zgomote care se amplifica de obicei in momentele de liniste. In conversatie sau intr-un mediu cu zgomot nu le percep. Mentionez si faptul ca sufar si de o mancarime a urechilor care imi provoaca in conductul auditiv o secretie incolora care uscandu-se seamana cu niste coji de matreata. Insa dupa ce aplic putina crema Dermovate mancarimea dispare insa nu definitiv. Ultima data cand m-a durut una dintre urechi teribil de tare ( acum 1 saptamana) am mers la medicul ORL care mi-a pus diagnosticul de otita seroasa bilaterala si dupa un tratament cu picaturi Otis T si Augmentin durerea a cedat. Insa ce ma deranjeaza este permanentul zgomot pe care il percep in urechi si care incepe sa ma ingrijoreze din ce in ce mai tare. Medicul mi-a precizat ca timpanele sunt contractate si afectate probabil de statul in curent. Acum urmez in continuare tratamentul cu picaturi dar nu cred ca va ameliora cumva zgomotele din urechi. Va precizez ca medicul mi-a facut si audiograma care a rezultat ca aud perfect.
Daca mi-ati putea sugera vreo cauza a acestei suferinte sau care sa fie motivul pentru care nu pot scapa de aceste zgomote mi-ati fi de mare ajutor.
Va multumesc!
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Otita seroasa bilaterala si tinitus

Post by Keo »

Infectiile urechii pot da tinitus. Daca zici ca ti-a trecut cu Augmentin probabil a fost o infectie bacteriana. Uneori acufenele dispar odata cu tratarea infectiei, alteori nu. Parerea mea e sa mai vezi un doctor ORL, dar unul bun, cat mai curand posibil.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Otita seroasa bilaterala si tinitus

Post by Harald »

jostedalselva wrote: Insa ce ma deranjeaza este permanentul zgomot pe care il percep in urechi si care incepe sa ma ingrijoreze din ce in ce mai tare. Medicul mi-a precizat ca timpanele sunt contractate si afectate probabil de statul in curent. Acum urmez in continuare tratamentul cu picaturi dar nu cred ca va ameliora cumva zgomotele din urechi. Va precizez ca medicul mi-a facut si audiograma care a rezultat ca aud perfect.
De-obicei, tinnitus-ul (ţiuitul din urechi) apare în cazul unei pierderi uşoare de auz (20-25 dB). Otita externă pe care o ai poate fi însoţită de această minimă pierdere de auz, provocată probabil de o uşoară "rigidizare" a timpanelor. Totuşi, ar fi bine să vezi dacă nu ai şi o otită medie, care e mult mai gravă decât cea externă. Senzaţia de ureche înfundată se asociază de-obicei cu otita medie, cea localizată în spatele timpanului. Poate ar fi o idee bună să te vadă şi un alt medic.

Cât despre auzit "perfect" (0 dB) - se poate spune asta despre un copil de 5 ani, iar la cei care nu ascultă deloc muzică în căşti, asta rămâne valabil până pe la 15-16 ani. Dar după vârsta de 20 de ani, deja se observă primele pierderi, 5-10 dB la frecvenţe medii şi joase, uneori chiar 20-25 dB la frecvenţe de 6-8 kHz. Am întâlnit şi o persoană care pe la 35 de ani avea 0 dB la aproape toate frecvenţele, dar asta e o foarte rară excepţie.

Într-adevăr, la pierderi de până la 20-25 dB se consideră în mod obişnuit că nu există o afecţiune de auz, dar asta totuşi nu înseamnă auz "perfect". Mai ales că la tine există o afecţiune de auz, tocmai acest tinnitus. Şi nu în ultimul rând, dacă există acel ţiuit, cum ai făcut distincţie între el şi ţiuitul audiometrului, în timpul audiogramei? :roll: Ai făcut audiograma "de jos în sus", de la sunete puternice la sunete din ce în ce mai slabe? Dacă da, la efectuarea audiogramei în acest mod, pacientul raportează un auz cu 5-10 dB mai bun decât în realitate, pentru că ştie deja ce trebuie să audă.

Vestea bună este că după 65 de ani :twisted: , ţiuitul dispare de multe ori de la sine, pe măsură ce pierderile auditive se accentuează în mod natural, cu vârsta.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Otita seroasa bilaterala si tinitus

Post by dark_light »

Otita seroasa bilaterala, acufene si auz perfect? Cineva, undeva, glumeste! Poate prin "auz perfect" s-a referit la faptul ca nu te incadrezi intr-un grad de hipoacuzie. Chiar si asa, proasta alegere a cuvintelor... :lol:
Post Reply