Institutul ORL Hociotă

Experiente cu centre audiologice, ce-i de vizitat si ce-i de evitat.
Post Reply
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Institutul ORL Hociotă

Post by Keo »

Adica: Institutul de Fonoaudiologie și Chirurgie Funcțională ORL "Prof. Dr. D. Hociotă"
Nu se pot face consultatii contracost, deci daca aveti urgente nu aveti ce cauta acolo. Trebuie sa mergeti doar cu trimitere de la doctorul de familie (o zi ca sa o iei) si adeverinta de salariat (probabil inca o zi pierduta). Apoi la maxim 7.30 trebuie sa fiti prezenti la receptie sa luati numar de ordine, la 8 deja nu mai au. La 09.30 binevoieste si doctorul de la ambulator sa vina. Daca aveti noroc, pe la 11-12 intrati intr-un cabinet mobilat 1900 toamna si primit un diagnostic si un tratament gresit.

Ce puteti face in schimb acolo? Operatii estetice ilegale:
Visati la o operatie estetica, dar n-aveti bani pentru cabinetele private? Pentru o suma mai mica puteti gasi medici la spitalele de stat dispusi sa va corecteze defectele.

Castigati astfel o operatie de zece ori mai ieftina, iar bugetul de stat va suporta diferenta. In Capitala, unii doctori mascheaza operatiile estetice la nas, de exemplu, cu o interventie de deviatie de sept, decontata de Casa de Asigurari.

Orice "problema" se rezolva cu asistentele, intr-un spital de stat. O demonstreaza si una dintre asistentele de la Institutul ORL "Hociota" din Capitala. Un reporter ProTv a jucat rolul unei tinere nemultumite de aspectul nasului.

Aceasta a spus ca ar vrea sa se opereze fara sa dea o gramada de bani la privat si a promis sa rasplateasca bunavointa medicului. Acesta accepta sa opereze sub un dignostic fals de deviatie de sept. Adica o interventie decontata de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, spre deosebire de cea estetica, neacoperita de stat.

Odata stabilita data interventiei, ni se prezinta si nota de plata. Fireste, tot asistenta are aceasta misiune. Este de 5 sau 6 milioane.

Si sa nu credeti ca e un caz izolat. La fel se intampla si la Spitalul Militar de Urgenta din Bucuresti. Cu o singura exceptie: medicul opereaza pentru o suma de patru ori mai mare. Afacerea merge. Pacientul accepta neconditionat darul pentru medic, altfel ar plati 1.500 de euro la privat, iar medicul inventeaza un diagnostic fals pentru plicul cu bani.

Contactati, "intermediarii" afacerii au refuzat sa comenteze situatia. Dar asta nu-i va scapa de explicatiile pe care trebuie sa le dea superiorilor. In mod normal, operatiile estetice nu sunt decontate de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate. Sunt acceptate doar acele interventii pentru o afectiune ce pune viata bolnavului in pericol. Sunt gratuite deviatia de sept severa care il impiedica pe pacient sa respire, operatia de micsorare a sanilor sau cea de reconstructie in cazul bolnavelor de cancer. Defectele la nas, buze sau urechi sunt corectate fara bani doar la copii.
CAMERA ASCUNSA. Cum a ajuns statul roman sa plateasca fara sa stie operatii estetice ilegale
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Institutul ORL Hociotă

Post by Keo »

De aici:

@Buze Vlad
Am o recomadare pt. voi toti! Sa nu faceti teste de auz copiilor mai mici de 3 ani ( documentati-va si o sa cunosteti si cauza de ce). Site-urile romanesti nu va ofera mai nimic, incercati in USA si alte tari. E o intreaga mafie in Romania si multi copii au fost condamnati pe viata, din cauza experimentelor. Credeti-ma !!! Fetita mea a fost codamnata de sistem, de la o simpla otita. In loc sa fie tratata, ni s-a spus ca are deficiente de auz. Otita scade nivelul de auz 30-40 dB. Cat de prost sa fie doctorul si sa nu cunoasca acest lucru! Mai ales ca am fost si la spitalu' PAnduri Bucuresti ( spital sepcializat ORL ). E simplu. Va invita la un test de auz si ii baga mai multi decibeli de cat este permis. In 15 min cat dureaza testul ii afecteaza nervul cohlear si asa ramane un copil condamnat la un sistem de profitori. Am multe sa va spun, astept intrabarile voastre. Macar ata mai putem sa facem sa incercam, sa incercam sa evitam pe cat posibil un sistem corupt sau chiar mai mult de atat!. Vreau sa-i vad pe Dr. Simona Serban si Dr. Pascu cu ii manaca sobolani in puscarie. Daca aveti si voi dovezi in acest demers, pe ei fratilor!
@Madalina Ilie
Si eu am mers la dr Serban Simona cu baietelul meu. Initial mi s-a parut draguta, apoi , dupa aprox jumatate de an mi-am schimbat parerea. Cum este posibil sa spui unui parinte disperat, care se vede neputincios in fata sortii si problemei copilului sau, ca nu poate determina gradul de hipoacuzie si nu poate face o audiograma si testele acelea cu boxe ptr ca " este copilul prea energic, si nu sta". Asta a afirmat in conditiile in care ne recomandase deja protezele auditive Artis 2P de la siemens... Dar , ma intreb , cum a putut sa- mi dea acel grafic dupa care urmeaza a fi reglate protezele cand fiului meu nu i-a facut nici un test in acest sens?!? Avea 2 ani atunci si mi- a spus sa o caut cand va vea vreo 4!!!!!!!!! Pana atunci acele proteze pe care le cumparasem deja., urma sa le poarte, reglate " dupa ureche"! Sunt dezamagita de doctorii din Romania... mi-e teama sa ma mai incred in ei... Sunt doar niste spagari nesimtiti.
Am asistat si eu la un control al unui copil la Hociotă si a fost incredibil. Copilul avea cam 10 luni, era mare conform standardelor occidentale unde sunt testati la nastere, dar mic conform celor romanesti unde sub 4 ani te intreaba ce cauti acolo cu el. Stiam de testarea la nastere facuta in multe tari civilizate, (automated auditory brainstem response (AABR) & otoacoustic emissions (OAE)), fiind singurul institul ORL ma gandeam ca aici se face si la noi probabil asa ceva. Cand colo, am dat de o domnisoara foarte plictisita si foarte deranjata ca bebelusul nu radea cand i se bagau instrumente reci in ureche, testarea a constat in cateva strigaturi bruste si cateva palme date in masa iar doagnosticul a fost rapid, "nu are nimic".

Daca suspectati ca aveti un copil cu probleme de auz, nu va puneti deloc sperante in Institutul Hociota.
marius
Posts: 3
Joined: Fri Feb 14, 2014 12:41 pm

Re: Institutul ORL Hociotă

Post by marius »

Institul ORL Panduri din Bucuresti este unul printe cele mai bune spitale de profil din Romania, vad ca sunt persoane care le intereseaza mai mult mobilieru decat rezultatele medicale, nu mergeti si voi la toti studentii pentru consultatie ci doar pe recomandari, sunt medici buni in acest spital atat pentru copii cat si pentru adulti, la parter sunt cabinete de prima consultatie si e normal sa nu vedeti aparatura de ultima generatie sau cine stie ce, si eu am mers la acel spital de doua ori fara nicio recomandare m-am dus si eu acolo izmene pe calator si m-am dus bou si m-am intors vaca, de fiecare data, si intr-un final am primit recomandare de la un fost medic biolog de la laboratorul de analize medicale cu o vechime in acel spital de 30 de ani, catre d-na doctor Tonu Angela in spital pe etajul 3 si lucrurile s-au shimbat in bine, asta e, mergeti cu recomandare catre un medic anume, nu mai mergeti la toti rezidentii sau studentii, si in spital pe etaj nu la parter sau camera de garda.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Institutul ORL Hociotă

Post by dark_light »

:)))) adica "spitalul cutare e cel mai bun...daca nimeresti la cine trebuie", asta vrei sa spui?
marius
Posts: 3
Joined: Fri Feb 14, 2014 12:41 pm

Re: Institutul ORL Hociotă

Post by marius »

Ai priceput ideea.
marius
Posts: 3
Joined: Fri Feb 14, 2014 12:41 pm

OPERATIE

Post by marius »

Era sa uit ce e mai important, medici buni de nota 10 plus, cu recomandare (sau fara da mai greu), dar daca aveti de facut vreo operatie ceva, 250 EUR cel putin (transformati si voi in RON), medic, anestezist, etc. 250 EUR. CEL PUTIN. ASTA DACA NU VRETI CA ACEA OPERATIE SA SE TRANSFORME INTR-UN ESEC TOTAL IAR MEDICUL SA VA ZICA CEVA DE GENU '' ASA E NORMAL SA SE INTAMPLE LA ASTFEL DE OPERATIE NU TE SPERIA TOTUL E BINE''
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Institutul ORL Hociotă

Post by dark_light »

:))))) buna reclama le faci!
Post Reply