Clarfon

Experiente cu centre audiologice, ce-i de vizitat si ce-i de evitat.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Clarfon

Post by Admin »

Topic destinat impresiilor si experientelor legate de firma Clarfon.

Despre Clarfon
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

pai ca o impresie despre Clarfon , eu zic ca am una buna din moment ce site-ul companiei este destul de explicit in ce priveste hipoacuzia tinitusul si eventual tratamentul lor. + ca este o firma mare de renume care nu a aparut peste noapte ca , audionova, audiolux si alte prichindele . poate ma insel poate nu , nu ma judecati este doar o impresie
andreea
Posts: 9
Joined: Wed May 21, 2008 9:19 am

Post by andreea »

apolo wrote:pai ca o impresie despre Clarfon , eu zic ca am una buna din moment ce site-ul companiei este destul de explicit in ce priveste hipoacuzia tinitusul si eventual tratamentul lor.
Pana aici sunt deacord cu tine. Insa in privinta faptului ca este o firma mare si nu una care a aprut peste noapte, tin sa mentionez ca intai a fost fondata AudioNova, apoi Audio-optica si apoi Clarfon.
Ironia sortii este ca, eu personal nu as apela la primele doua pentru o proteza auditiva.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Revin cu o parere de rau referitor la firma Clarfon . Azi in ziarul local la categoria anunturi am citit urmatoarele "SC CLARFON SRL angajeaza persoana pentru cabinet audiometric (ceva de genul) , in vederea vanzarii de aparate auditive cu sau fara experienta de peferabil asistent medical" . Extraordinar mai CLARFON-ule aFON , tocmai eu care credeam atat in tine sa fiu dezamagit . Cum pot sa spuna ca angajeaza persoana fara experienta ? E clar ca au nevoie de un vanzator de aparate si nu de un audiolog experimentat. sper ca un reprezentant al lor sa citeasca aceste cuvinte : RUSINE
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Las' ca si daca avea o diploma la fara frecventa era mai rau. Asa macar au sansa sa-l invete de la zero.
andreea
Posts: 9
Joined: Wed May 21, 2008 9:19 am

Post by andreea »

La cati absolventi de colegiu au fost in fiecare promotie....... :!: si avand in vedere ca maxim 75% din ei profeseaza, este imposibil sa ai toti angajatii absolventii de colegiu. Clarfonul este firma cu cei mai multi angajati care au treminat aceasta scoala.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

apolo wrote: Cum pot sa spuna ca angajeaza persoana fara experienta ? E clar ca au nevoie de un vanzator de aparate si nu de un audiolog experimentat. sper ca un reprezentant al lor sa citeasca aceste cuvinte : RUSINE
Degeaba eşti indignat, ca firmă nu prea ai de unde angaja personal calificat în România. Ori te descurci cu asistente medicale "reciclate" ori nu deschizi deloc cabinetul, cam astea sunt opţiunile.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote:Las' ca si daca avea o diploma la fara frecventa era mai rau. Asa macar au sansa sa-l invete de la zero.
Dacă are şi cine să-i înveţe. Tare aş vrea să văd un audiolog român stând vreo 2 ani într-un cabinet din Norvegia sau Danemarca, înainte de a profesa aici. Dar nu cred că asta se va întâmpla în cursul vieţii noastre.
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Pai si a fost cineva la Clarfon,a incercat ceva,pareri,comentarii....
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

da eu am fost acum o sapt la Clarfon. gagica habar nu avea. nu auzi ce vrajeli imi fuma mie ? "terapia wave emite sunete care anuleaza tiuiturile , se ciocnesc cu ele si se anuleaza" :lol: :)) . cand s-a oferit sa imi dea o lista cu preturi nu stia nici pe unde era pusa. plus de asta ca am asteptat o saptamana sa imi dea de veste cand sa ma prezint pt proba cu niste aparate . a trecut saptamana si am sunat`o eu de 2 ori in ciuda faptului ca imi promisese ca ma suna chiar pe 1 DECEMBRIE cand ele au liber.

in schimb demn de admirat atentia celor de la extravagantul Audionova. de ce extravagant ? ca iti ia tot ce ai de pe tine :lol: scumpi rau domne. insa sunt atenti cu clientii (normal e in interesul lor :wink: )


P.S : sunt sigur ca multi reprezentanti ale centrelor de protezare sunt inscrisi aici si citesc din "dos" :D
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Iar daca citesc ceea ce se scrie aici cu siguranta vor citi si asta:

Ne intereseaza aparate care sa ne foloseasca o perioada de timp cat mai indelungata,cat mai bine reglate dupa nevoile noastre.Personalul ar trebui sa fie pregatit pentru aceasta treaba pentru ca aici nu se vinde paine sau cosmetice.Al 3-lea punct - ar trebui sa tineti cont de faptul ca santem niste oameni care au probleme,nu copii de bani gata care vor o jucarie scumpa.Si,al 4-lea si ultimul,va dorim ca nici dusmanii vostri sa nu pateasca ce am patit noi.Dar probabil nu veti intelege niciodata pana unul din voi nu trece in tabara noastra.


Asa ca va dorim ce va doriti voi pentru noi si sa vi se intample voua!
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Aprob 8) + completez :

cand unul isi stinge sufletul din el pe santier sa stranga bani pentru o proteza de enspe mii de milioane , muncind in zile de decembrie si frigul i-ajunge pana la os , ei stau bine merci la caldura si se gandesc cum sa faca sa ii suceasca mintile lui si celor ca el ca si asa e muncitor si habar nu are de tehnologie. (aici ma refer la audiologii aia nesimtiti care nu trateaza cu respect clientii si nu ii informeaza detaliat - au fost cazuri in care un om a ajuns in cabinet a probat aparat si i-a spus audiologului:parca suna un pic aiurea, la care "expertul" ii spune : lasa , asa e urechea matale' o sa te obisnuiesti, i-a tras banii din portofel si pe ici ti-e drumul" )


Sith , iti dau un sfat , pentru care chiar garantez ca este bun : NUMAI in Bucuresti poti gasi competenta profesionala demna de luat in seama asa ca te sfatuiesc ca daca te hotarasti sa iti iei aparate sa iti iei de acolo .
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Pai din Bucuresti sant,iar daca vreuna face gura mare la mine sau ma trateaza nepoliticos,fii sigur ca iese scandal,ma pricep la asa ceva. :)
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

TheSithLord wrote:Iar daca citesc ceea ce se scrie aici cu siguranta vor citi si asta:

Ne intereseaza aparate care sa ne foloseasca o perioada de timp cat mai indelungata,cat mai bine reglate dupa nevoile noastre.Personalul ar trebui sa fie pregatit pentru aceasta treaba pentru ca aici nu se vinde paine sau cosmetice.Al 3-lea punct - ar trebui sa tineti cont de faptul ca santem niste oameni care au probleme,nu copii de bani gata care vor o jucarie scumpa.Si,al 4-lea si ultimul,va dorim ca nici dusmanii vostri sa nu pateasca ce am patit noi.Dar probabil nu veti intelege niciodata pana unul din voi nu trece in tabara noastra.


Asa ca va dorim ce va doriti voi pentru noi si sa vi se intample voua!
Cu atitudinea asta, eu te-aş trimite la plimbare urgent. Nu sunt audiolog, dar să ştii că nu-i faci nimănui o favoare prin faptul că îi intri în cabinet. E nevoie de mai multă competenţă din partea audiologilor, asta e adevărat, dar nici unul dintre ei nu-ţi datorează nimic, fii convins de asta.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

apolo wrote:Aprob 8) + completez :
Sith , iti dau un sfat , pentru care chiar garantez ca este bun : NUMAI in Bucuresti poti gasi competenta profesionala demna de luat in seama asa ca te sfatuiesc ca daca te hotarasti sa iti iei aparate sa iti iei de acolo .
Dacă eşti din Mizil sau Râmnicu-Vâlcea, poate că "numai la Bucureşti" există competenţă. Dar ştii ceva despre centrele audiologice din Cluj sau Timişoara? Ai încercat vreodată să compari centrele din Bucureşti cu cele din Viena?
Post Reply