Clarfon

Experiente cu centre audiologice, ce-i de vizitat si ce-i de evitat.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

te duci prea departe cu comparatiile Harald . Normal ca romanul va fi mereu cu cel putin 2 pasi in urma oricarei alte tari evoluate. Tu compari Romania cu Austria ? sau Elvetia ? Sau suedia sau Germania ? sa fim seriosi...la clarfonul meu am fost sfatuit ca sa merg la Bucuresti pt rezultate maxime.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

"Rezultate maxime" raportate la România este egal cu apă de ploaie, în audiologie. Faptul că un audiolog la Craiova şi-a recunoscut incompetenţa comparativ cu colegii de la Bucureşti, nu înseamnă mare lucru. Ţi-am spus şi în PM, şansa de a întâlni un audiolog competent e mai mare la Bucureşti, dar şi şansa de a întâlni un impostor sau un "inocent" în programarea aparatelor, este de asemenea mai mare în Bucureşti. Pentru că cei disperaţi să producă un ban, dar neavând habar de nimic, tot acolo se adună, fiindcă au şanse mai mari.
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Harald wrote:"Rezultate maxime" raportate la România este egal cu apă de ploaie, în audiologie. Faptul că un audiolog la Craiova şi-a recunoscut incompetenţa comparativ cu colegii de la Bucureşti, nu înseamnă mare lucru. Ţi-am spus şi în PM, şansa de a întâlni un audiolog competent e mai mare la Bucureşti, dar şi şansa de a întâlni un impostor sau un "inocent" în programarea aparatelor, este de asemenea mai mare în Bucureşti. Pentru că cei disperaţi să producă un ban, dar neavând habar de nimic, tot acolo se adună, fiindcă au şanse mai mari.
Exact de aia as face scandal cand vreun impostor ar incerca sa ma traga pe sfoara.Nu sant chiar asa de nestiutor precum crezi.Daca tu m-ai trimite la plimbare,eu cu siguranta te-as injura,si te-as injura pe merit.Javrele si jigodiile nu doar injurate ar trebui,ci si batute.Iar doctorii d-aia s-au facut doctori,sa aiba grija de oamenii bolnavi,daca n-ar avea vreo obligatie fata de noi la ce s-au mai facut doctori?La fel si audiologii,la ce si-au mai ales meseria asta,nu stiau ca trebuie sa se ocupe de oameni cu probleme?Aici e vorba de lucruri mult mai serioase,nu de vanzarea cosmeticelor,dar probabil tu compari problemele unor oameni cu winamp-ul si 6 procesoare.
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

La Clarfon,oferta pleaca de la 8 milioane cel mai slab aparat,pana la 70 de milioane,cel mai performant.Un aparat care intra pe canalul auditiv(auricular, cum se spune)duce intre 20 si 35 de milioane.

Mai nou,compensatia la casa de asigurari este de cel mult 10 milioane si cica acum merge mai repede,cam in 2 luni s-ar rezolva treaba.Aceasta informatie am primit-o de la cineva care lucreaza intr-una din farmaciile centrofarm,unde membri ai firmei Clarfon vin in anumite perioade ale lunii sa faca audiograme gratuit clientilor farmaciei si nu numai.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Compensatia de la CAS o primesti DOAR daca TU CA HIPOACUZIC ai minimum 5 ani vechime in munca . Daca ai mai putin , nici nu poate fi vorba de acea compensatie. Escrocii si hotii se inmultesc din ce in ce mai mult. asta e ...
TheSithLord
Posts: 35
Joined: Fri Dec 05, 2008 8:14 pm

Post by TheSithLord »

Cineva a vorbit cu un doctor de la spitalul militar simi-a spus sa ma duc sa-mi platesc asigurarea pe 6 luni,sa ma duc la el(orl-ist) si ma trimite de acolo unde stie el.

Acum,daca m-as duce pe "pila"(pila fiind acest doctor),sa vedem ce iese.Va zic eu la anu`.
Angel
Posts: 15
Joined: Wed Nov 08, 2006 3:28 pm

Post by Angel »

Cei care au studii de specialitate in domeniul audiprotezarii, asa cum are AUDIONOVA, au diplomele atarnate pe perete in cabinet. Daca nu au studii de specialitate, normal ca nu au ce sa arate sau sa puna in rama. Va dau un sfat: cand intrati intr-un cabinet de protezare auditiva, uitativa dupa diplome, iar daca nu este nimic prin cabinet .... fugiti cat va tin picioarele ca sigur sunt VANZATORI si doar ATAT.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

Angel wrote:Cei care au studii de specialitate in domeniul audiprotezarii, asa cum are AUDIONOVA, au diplomele atarnate pe perete in cabinet. Daca nu au studii de specialitate, normal ca nu au ce sa arate sau sa puna in rama. Va dau un sfat: cand intrati intr-un cabinet de protezare auditiva, uitativa dupa diplome, iar daca nu este nimic prin cabinet .... fugiti cat va tin picioarele ca sigur sunt VANZATORI si doar ATAT.
ce e pe pereti e mai important decat ce-are omul in cap? bine ca le-ai spus ce sa faca: maine toti o sa aiba peretii plini de diplome. Corelu' sa traiasca!

cati audiologi cu acte in regula are Audionova, din totalul celor care au absolvit colegiul de audiologie? stii? cei mai multi ii are Clarfonul, nu Audionova.
motunache
Posts: 1
Joined: Mon Jun 22, 2009 1:23 pm

Post by motunache »

este adevarat, de ceva vreme dc vrei o diploma si dai bani o ai. Eu stiu ca la clarfon toti cei angajati sunt periodic instruiti.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Ei dracie

Post by apolo »

CE PORCARIE ! Azi am fost la Clarfon sa ma interesez de acea pompita de desfundat canalul din aparat . Culmea este ca am dat peste ceva nou : daca vreau sa beneficiez de curatire , trebuie sa fac comanda la ei sa vina de la Bucuresti , iar apoi eu nu pot cumpara acea pompa.Trebuie sa ma prezint la ei la cabinet pentru curatire sa imi faca ei operatiunea. Bai da mai da-i dracu ca incepe sa ma enerveze nesimtirea asta pe fata . Cum adica sa imi faca ei curatirea ? Puteam sa o cumpar direct de la audiologul meu cu 45 ron dar m-a informat ca la Clarfon este mai ieftina undeva in jur de 15 ron . Dar pentru ce sa ma prezint la ei in cabinet ? Ce , sunt asa de inapoiat incat sa nu stiu sa apas pe o pompa de aer din cauciuc ? Sau poate ca vor comision pentru "operatiunea de curatire" . Da-o dreacu de treaba ca prea e de tot :evil: . CUlmea e ca erau acolo tot fetiscanele alea de mi-au dat recomandarea sa merg la Bucuresti daca vreau profesionalism , ca de , la Craiova sunt inapoiate rau de tot :!:
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Ei dracie

Post by Keo »

Ce "pompita de desfundat canalul din aparat"? Te referi la cea folosita pentru uscarea olivei dupa spalare? Daca intentionezi sa sufli aer in aparat nu e ok.

Pompite se gasesc greu, eu abia am gasit una la Audionova. As mai cumpara una pentru "trusa de voiaj" dar de cate ori am trecut pe acolo cu treaba, n-am mai gasit. Daca e urgent, poti sa iei lista de centre de protezare la rand sa-i suni si afli care are. :)
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Re: Ei dracie

Post by apolo »

Keo wrote:Ce "pompita de desfundat canalul din aparat"? Te referi la cea folosita pentru uscarea olivei dupa spalare?
eu in cic-urile mele am niste canale pentru evitarea ocluziei . niste canale care mentin presiunea cum trebuie sau ceva de genul . pe acele canale uneori intra resturi de cerumen si mai trebuie suflat de la un capat cu ceva .
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Credeam ca e vorba de BTE. Pai sigur gasesti pompita de vanzare la alte cabinete.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote:Credeam ca e vorba de BTE. Pai sigur gasesti pompita de vanzare la alte cabinete.
Pompiţa aceea face parte şi din seturile standard de curăţare pentru BTE-uri. Se numeşte "airball" în engleză, respectiv "puster" în germană şi e utilă pentru curăţarea şi eventual uscarea olivei, detaşată în prealabil de pe aparatul auditiv. În funcţie de ceea ce conţine, un astfel de set de curăţare costă uneori 10 euro, dar poate ajunge şi la 50 de euro. Există şi seturi "de firmă", de la Phonak sau Hansaton, dar şi seturi "no name", de la Cedis ş.a. Am văzut acele "airballs" oferite şi separat, la 5-6 euro.

http://www.hoergeraete-koechling.de/eba ... efibel.pdf
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Ei dracie

Post by MariusH »

apolo wrote:
Keo wrote:Ce "pompita de desfundat canalul din aparat"? Te referi la cea folosita pentru uscarea olivei dupa spalare?
eu in cic-urile mele am niste canale pentru evitarea ocluziei . niste canale care mentin presiunea cum trebuie sau ceva de genul . pe acele canale uneori intra resturi de cerumen si mai trebuie suflat de la un capat cu ceva .
"Canalele " de care vorbesti sunt orificiile de vent. Acestea au dublu rol(atunci cand pierderea de auz permite practicarea lor in oliva atasata aparatului retroauricular sau in carcasa aparatului inntra). Elimina senzatia de ureche infundata(ocluzia) si permite frecventelor joase sa fie percepute natural atunci cand pierderea de auz este mica pe frecventele joase. Curatarea lor se poate face foarte usor cu un fir (nylon) de pescuit de un diametru apropiat diametrului ventului.
Post Reply