Clarfon

Experiente cu centre audiologice, ce-i de vizitat si ce-i de evitat.
moto moto
Posts: 1
Joined: Wed Feb 09, 2011 4:53 pm

Re: Clarfon

Post by moto moto »

a fost cineva recent la clarfon iasi?
cum vi se pare?
m-ar bate un gand sa incerc ce au si pe acolo, dar sa vad mai intai daca are rost
saude
Posts: 5
Joined: Tue May 17, 2011 12:10 pm

Re: Clarfon

Post by saude »

Eu tocmai mi-am facut o a doua audiograma din luna asta, pentru a doua opinie. A durat...putin. Jumatate din tonala si nici o vocala. Iar cand am iesit, audiologul, cu audiograma în față, mă întreabă:” Cu care ureche auziți dvs mai bine?” Aveau proteze Siemens, intrauriculare mici mici cu 2300 lei. Pret bun, dar mă pot baza pe asta? Mai ales că mi-a recomandat protezare pe urechea mai...slabă, asta, după ce i-am spus eu care e.
So, cred că am să revin la Clarfon, unde măcar am întâlnit mai mult profesionalism. Doar ca aici nu mi-au recomandat una mai maricica, deci mai vizibilă.
Iar cele mici mici mici erau de la 6000 de lei. Dar mi s-a spus ca oricum nu sunt potrivite pentru mine.

Aș vrea sa ma hotarasc si nu stiu ce informatii mai am nevoie. Mă îngrijorează calitatea sunetului, senzatia de corp strain, eventuale sunete nenaturale și, de ce nu, partea estetică.
Și, acum, citind postul lui Harald, imi dau seama că nimeni, de când mă știu hipoacuzică, nu mi-a testat nivelul de disconfort. Nu înțeleg cuvintele soptite, dar zgomotul mă obosește și mă enervează. Daca proteza nu face decat să amplifice zgomotul de fond....atunci nu imi trebuie.

Am vreo întrebare?
Da. Mai multe. Una ar fi: Să merg pe mana celor de la Clarfon? Să încerc si la AudioNova?
sokatu
Posts: 17
Joined: Wed May 11, 2011 5:01 pm
Location: Bucuresti / Targu Ocna
Contact:

Re: Audiograma şi etica profesională

Post by sokatu »

daca stii putina engleza si iti permiti da o fuga pana afara si incearca pe acolo...
internetu e mare.


Succes
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Audiograma şi etica profesională

Post by dark_light »

Mai sunt si Sonorom, Romsound, Starkey, Audio-Optica...etc.

Eu zic s-o luati usor si cu rabdare pentru ca investitia este pe termen lung si va luati un dispozitiv medical, nu un televizor.

Solutia cu protezarea in strainatate nu e buna din punctul meu de vedere pentru ca analizele nu se pot face complet si pentru ca veti avea nevoie de sesiuni de reglaj si de intretinere....si cum veti proceda atunci?
saude
Posts: 5
Joined: Tue May 17, 2011 12:10 pm

Re: Clarfon si nu numai

Post by saude »

So, dupa ani de deliberare pentru iesire din faza de negare, am acceptat ideea ca o proteză mi-ar fi de folos. Inca numar pe degete situațiile pentru care chiar simt ca as avea nevoie de o proteză: cand lucrez cu grupuri și vorbesc unii peste altii, sau unii mai tare, unii mai încet, când ma duc la o conferința și nu merg microfoanele, când se barfeste în spatele meu :D , când se vorbește din altă cameră, când mi se soptesc vorbe dulci și, evident când urmăresc emisiuni în limba romană la televizor. Nu înțeleg cuvintele când mi se vorbește pe întuneric. Dar, acum nici pe lumină, nu mai știu ce să fac.

Sunt aceste situații suficiente ca sa iau decizia finală? Saptamana trecută mă convisesem că da.
Acum vad ca alegerea nu e chiar simplă. Si, când mai si citesc pe forum, informatii despre deteriorarea auzului datorată protezelor defectuos reglate, îmi vine să îmi iau câmpii.

Eu am aceleasi valori ale audiogramei de peste 20 de ani. Si, veșnic am avut impresia ca audiogramele imi ies mai proaste decat aud în realitate.
1. Cât de mare e riscul să mi se deterioreze auzul din cauza protezelor?
2. Stie cineva despre aparatul auditiv Yuu, de la Unitron? Asta mi-a recomandat doamna de la Clarfon.
Multumesc.
Anca Popa
Posts: 21
Joined: Mon Jul 05, 2010 10:15 pm

Re: Clarfon,saude

Post by Anca Popa »

Avand aceleasi probleme ca si tine,sunt in masura sa-ti dau doar urmatorul sfat: fereste-te de SC Audio-Optica Bucuresti si de punctele lor de lucru din tara.Se simt "tari in relatii politice",au tehnici de vanzare perverse si isi bat joc de clienti,aplicand tehnica "trasului de timp" (minciuni fara nici o jena).Am cumparat de la ei 2 aparate auditive pe care nu le pot folosi si nu pot sa-mi recuperez macar o parte din bani.Voi repeta "aceasta reclama" la nesfarsit pe toate forum-urile hipoacuzicilor,ca sa nu mai pateasca si altii ca mine.
saude
Posts: 5
Joined: Tue May 17, 2011 12:10 pm

Re: Clarfon,saude

Post by saude »

Anca Popa wrote:Avand aceleasi probleme ca si tine,sunt in masura sa-ti dau doar urmatorul sfat: fereste-te de SC Audio-Optica Bucuresti si de punctele lor de lucru din tara.Se simt "tari in relatii politice",au tehnici de vanzare perverse si isi bat joc de clienti,aplicand tehnica "trasului de timp" (minciuni fara nici o jena).Am cumparat de la ei 2 aparate auditive pe care nu le pot folosi si nu pot sa-mi recuperez macar o parte din bani.Voi repeta "aceasta reclama" la nesfarsit pe toate forum-urile hipoacuzicilor,ca sa nu mai pateasca si altii ca mine.
Multumesc. Îmi va fi ușor să mă feresc, deoarece eu nu locuiesc în București. Mai aștept, încă, recomandări pentru Iasi. Oricum am amanat punerea în practica a deciziei mele de a lua in considerare recomandarea de protezare auditiva :(
saude
Posts: 5
Joined: Tue May 17, 2011 12:10 pm

Re: Audiograma şi etica profesională

Post by saude »

sokatu wrote:daca stii putina engleza si iti permiti da o fuga pana afara si incearca pe acolo...
internetu e mare.


Succes
Stiu puțină engleza. Nivelul meu de cunoștințe tehnice ma împiedica sa inteleg unele informații tehnice, chiar și în limba româna :D .
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Clarfon

Post by Roxa H »

Incearca aici AUDIO TEST audioiasi@gmail.com.

Cere cat mai multe informatii , sunt sigura ca le vei primi pe intelesul tau.

Succes
lizardkiss
Posts: 1
Joined: Mon Jul 25, 2011 1:01 pm

Re: Clarfon,saude

Post by lizardkiss »

Anca Popa wrote:Avand aceleasi probleme ca si tine,sunt in masura sa-ti dau doar urmatorul sfat: fereste-te de SC Audio-Optica Bucuresti si de punctele lor de lucru din tara.Se simt "tari in relatii politice",au tehnici de vanzare perverse si isi bat joc de clienti,aplicand tehnica "trasului de timp" (minciuni fara nici o jena).Am cumparat de la ei 2 aparate auditive pe care nu le pot folosi si nu pot sa-mi recuperez macar o parte din bani.Voi repeta "aceasta reclama" la nesfarsit pe toate forum-urile hipoacuzicilor,ca sa nu mai pateasca si altii ca mine.
Daca ati avut o experienta intradevar nu prea placuta asta nu inseamna ca e general valabil pentru toate punctele de lucru!
Cei din Iasi sunt draguti si te trateaza cu respect! Se fac probe cu aparate si nu ti le vand asa "dupa ureche"; si aparatele se regleaza la eliberare astfel incat pacientul sa fie multumit de cum aude!
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Clarfon,saude

Post by dark_light »

lizardkiss wrote: Daca ati avut o experienta intradevar nu prea placuta asta nu inseamna ca e general valabil pentru toate punctele de lucru!
n-ai inteles sau n-ai vrut sa intelegi. femeia s-a adresat direct la sediul central, unde povesteste ca oamenii si-au batut joc si de protezare, si de ea in calitate de client. asta nu inseamna, bineinteles, ca Audio-Optica nu are si protezari reusite. Daca ar sti sa se poarte si cu clientii care nu se pot acomoda cu aparatele lor, ar avea numai de castigat. Dar...de! Foamea de bani e mare.
APNA
Posts: 7
Joined: Thu Oct 14, 2010 4:42 pm

Re: Clarfon,saude

Post by APNA »

DIN PACATE AI DREPTATE. DIN CE IN CE MAI PUTINI OAMENI FORMATI AJUNG IN CABINETELE DE AUDIOLOGIE........
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Clarfon

Post by Keo »

CAMPANIE SOCIALĂ DE CONȘTIENTIZARE A IMPORTANȚEI AUZULUI
24 - 30 septembrie SĂPTĂMÂNA MONDIALĂ A SURDITĂȚII
Auzul contează pentru noi toți!
Pierderea auzului este o afecțiune cu implicații de integrare socială cu impact major.
• nu putem să comunicăm cu familia și prietenii
• nu auzim televizorul, muzica, sunetele naturii
• nu auzim claxonul mașinilor

Pierderea de auz apare progresiv și selectiv astfel încât nu ne dăm seama dacă începem să avem probleme de auz
15% din populația lumii suferă de o pierdere de auz
Septembrie este luna internațională a persoanelor cu deficiențe de auz.
Clarfon se alătură asociațiilor internaționale care luptă pentru prevenirea și recuperarea surdității.
Vino în cabinetele Clarfon în perioada 1 - 30 septembrie și beneficiezi GRATUIT de EVALUAREA AUZULUI.
•Audiograma Tonală și Vocală - testarea auzului - ajută la depistarea hipoacuziei și determinarea gradului și tipului acesteia.

•Timpanograma - evaluează funcționarea urechii medii (timpan, lanț osicular)

http://www.clarfon.ro/promotii.php
Post Reply