Starkey

Experiente cu centre audiologice, ce-i de vizitat si ce-i de evitat.
toni.matei
Posts: 31
Joined: Mon Sep 28, 2009 12:08 pm

Post by toni.matei »

Angel



Data înscrierii: 08/Noi/2006
Mesaje: 15

Trimis: Mie Mar 04, 2009 12:33 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

A fost o oferta de eliberare aparate gratuite, acum vre-o 6 luni, catorva copii de la o scoala de hipoacuzici si, vreau sa va spun ca, toti acesti copii nu pot folosi aparatele din cauza olivelor foarte proaste, aparate defecte, imposibilitate de reparatie ca nu se mai gasesc piese de schimb, etc. Bataie de joc pentru niste copii aflati in suferinta.
toni.matei
Posts: 31
Joined: Mon Sep 28, 2009 12:08 pm

Post by toni.matei »

MariusH wrote:Draga Angel,
ar trebui totusi sa fii un pic mai documentat si sa nu arunci doar asa cu vorbe.
In noiembrie 2007 Fundatia Starkey Hearing din Statele Unite ale Americii a avut o actiune de amploare in Romania prin care a donat peste 2000 de aparate auditive la mai mult de o mie de copii si adulti incercand sa le redea sansa unei vieti normale. Copiii inclusi in acest program au fost selectati din gradinitele ,scolile,centrele si liceele pentru hipoacuzici. Este posibil ca la un numar asa mare de aparate folosite de copii sa apara si defecte,dar sunt sigur ca acestea se pot repara la laboratorul Starkey Romania. In ceea ce priveste olivelele acestea se pot confectiona de orice firma de protezare si oricum trebuie schimbate periodic.
Asa ca nu arunca noroi pe o actiune umanitara fara a fi suficient documentat.
toni.matei
Posts: 31
Joined: Mon Sep 28, 2009 12:08 pm

Post by toni.matei »

dark_light wrote:toni.matei, ai fost la prezentarea aia sau vorbesti din auzite? :lol:
Radius este o familie de aparate produse de Micro-Tech. Micro-Tech este parte a companiei Starkey, care a mai preluat de-a lungul timpului si alte firme mai mici. Deci Audio-Optica nu comercializeaza Starkey, ci Micro-Tech.
Fii foarte atent cu afimatiile, ca te poti face de ras foarte usor. mai ales ca esti reprezentant Audio-Optica... 8)

masinile dacia sunt o parte a concernului renault care foloseste piese aduse din orient de la tata motors si care sunt comercializate printr-o firma de piese din brazilia......... alta marie cu alta palarie...firma starkey cu micro-teh ciu alte firme mai mici care pana la urma tot de strakey tin... de ce nu ai puterea necesara sa iti asumi unele probleme ale companiei daca acestea sunt aduse in atentie de clienti etc... ai impresia ca toti vb din carti sau arucam cu noroi aiurea..ei bine nu prea e aiurea... ne expunem doar parerea. respect
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

toni.matei wrote: masinile dacia sunt o parte a concernului renault care foloseste piese aduse din orient de la tata motors si care sunt comercializate printr-o firma de piese din brazilia......... alta marie cu alta palarie...firma starkey cu micro-teh ciu alte firme mai mici care pana la urma tot de strakey tin... de ce nu ai puterea necesara sa iti asumi unele probleme ale companiei daca acestea sunt aduse in atentie de clienti etc... ai impresia ca toti vb din carti sau arucam cu noroi aiurea..ei bine nu prea e aiurea... ne expunem doar parerea. respect
ce-am eu cu "problemele companiei"? treaba lor cum isi desfasoara afacerile. pana una-alta, probleme sunt la voi in companie, ca nu stii ce vinzi. :lol: daca Phonak detine Beltone si tu vinzi Beltone, crezi ca vinzi de fapt Phonak? si crezi ca poti sa faci reclama la Phonak pe piata? pai te linseaza Audionova! :lol:
Phonak a mai cumparat si Unitron Canada. crezi ca cei de la Clarfon vand Phonak? ia intreaba-i, sa vezi ce zic.
nu confunda merele cu perele, ca tot tu pierzi.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

dark_light wrote: Phonak a mai cumparat si Unitron Canada.
Lucrurile sunt mai complicate. Nu producătorul de aparate auditive Phonak a cumpărat Unitron. Concernul Sonova Holding AG (fostul Phonak Holding AG) deţine atât Phonak Hearing Systems AG, cât şi Unitron Hearing Ltd. Deci producătorii de aparate auditive Phonak şi Unitron sunt mai degrabă firme-surori, la fel ca în cazul Oticon şi Bernafon, aflate ambele în grupul William Demant.

În realitate, structura grupului Sonova Holding e mult mai vastă: Phonak Elveţia, Phonak Germania, Phonak Norvegia, Phonak China etc. sunt companii separate, dar toate aparţin lui Sonova Holding AG. La fel, Unitron Canada, Unitron Germania, Unitron Suedia, Unitron China etc. sunt şi ele companii separate, dar şi ele aparţin toate lui Sonova Holding AG.

http://www.sonova.com/en/about/Pages/Gr ... cture.aspx

Şi o veste bună din Germania: Bundeskartellamt, agenţia guvernamentală anti-trust, a amendat Phonak GmbH cu 4,2 milioane de euro pentru că a refuzat (la cererea unor retaileri) să mai vândă aparate auditive unui alt retailer care vindea pe Internet aparatele mai ieftin decât preţurile "recomandate" de Phonak. Desigur, pe de-o parte, Phonak GmbH pretinde că respectiva acţiune a fost strict individuală şi nu era destinată să afecteze piaţa în ansamblu, aşa cum îi acuză Bundeskartellamt. Dar pe de altă parte, Phonak GmbH a anunţat că nu va face apel împotriva deciziei prin care a fost amendată. :lol:
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

Harald wrote: Lucrurile sunt mai complicate. Nu producătorul de aparate auditive Phonak a cumpărat Unitron. Concernul Sonova Holding AG (fostul Phonak Holding AG) deţine atât Phonak Hearing Systems AG, cât şi Unitron Hearing Ltd.
Ce tare! Pe site vad si Hansatonul... Mama, ce-au mai cumparat baietii. Si ne miram de ce sunt preturile asa cum sunt... Mi se pare ca si Intertonul tot al lor e. Parca si-au dorit la un moment dat si GN-ul? Sau gresesc... Dar parca asa tineam minte, ca au vrut sa cumpere GN Resound si s-au trezit unii de la anti-trust sa-i blocheze, ca cica nu era frumos ce faceau.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

dark_light wrote: Ce tare! Pe site vad si Hansatonul...
E şi Hansaton, dar nu e firma din Hamburg, nu e Hansaton Germania. E doar Hansaton Austria, iar acolo situaţia e la limita ridicolului: dacă intri în Viena într-un cabinet Hansaton, nu poţi cumpăra aparate Hansaton, ci Phonak :lol:

Firma din Germania, Hansaton Akustik GmbH, vinde în continuare nişte modele în nume propriu, dar nu ştiu dacă mai sunt produse tot de Siemens, cum procedau acum 5-10 ani. Ultimul Hansafit pe care l-am văzut era 5.4 şi mergea tot împreună cu Connexx-ul de la Siemens, dar acum Connexx a ajuns la versiunea 6.3 şi de Hansafit n-am mai auzit nimic.

Interton nu e al lor, a fost cumpărat de GN Resound în 2005.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

Am gasit! Stiam eu ceva cu GN-ul...

The German Federal Cartel Office has placed a block on Phonak AG's plans to purchase ReSound from GN Store Nord A/S, expressing concerns that the $2.7 bil deal would make Phonak part of an oligopoly for hearing aids in the region.

:lol:
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Centrul Audiologic STARKEY

Post by MariusH »

S-a lansat noul site Starkey Romania.
Accesati pentru ultimele informatii :

www.starkey.ro
maryhare
Posts: 4
Joined: Fri Apr 02, 2010 3:22 pm

Re: Centrul Audiologic STARKEY

Post by maryhare »

Da, s-a lansat www.starkey.ro dar pentru o documentatie mai serioasa intra pe www.starkey.com
APNA
Posts: 7
Joined: Thu Oct 14, 2010 4:42 pm

Starkey Laboratories

Post by APNA »

Ce parere aveti despre Starkey?
Tinand cont de faptul ca sunt singurii producatori de pe piata din Romania credeti ca se ridica la standardele din America?
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Centrul Audiologic STARKEY

Post by Ada31 »

In Craiova nu deschideti un centru?
Starkey Unirii
Posts: 11
Joined: Wed Oct 12, 2011 1:49 pm

Starkey 2010

Post by Starkey Unirii »

Starkey Romania are un cabinet nou in Bucuresti: Bdul Unirii, Nr 17, Telefon: 021 335 05 25. Program: Luni - Vineri 9-17. Testarea auzului, consiliere audiologica, deplasare la domiciliul pacientului care doreste sa achizitioneze aparat auditiv, GRATUIT
Last edited by Starkey Unirii on Fri Oct 21, 2011 9:51 am, edited 2 times in total.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Centrul Audiologic STARKEY

Post by dark_light »

Nu stiati ca-n marketing imaginea conteaza si graba strica treaba? Frumoasa promotia, dar pacat ca cine-a scris-o aici s-a grabit asa de tare si a uitat sa-si editeze mesajul pentru corectarea greselilor... :evil:

L.E. - Iote ca avu critica efect! :) Asa da! :wink:
Last edited by dark_light on Thu Nov 03, 2011 7:18 pm, edited 1 time in total.
andupupu
Posts: 4
Joined: Wed Oct 26, 2011 11:28 am

Re: Centrul Audiologic STARKEY

Post by andupupu »

Bravo Starkey! Am fost si eu de curand si tot ce va pot spune e sa mergeti cu incredere la ei. O zi frumoasa!
Post Reply