Audiolux

Experiente cu centre audiologice, ce-i de vizitat si ce-i de evitat.
Post Reply
duke
Posts: 6
Joined: Fri Apr 03, 2009 4:22 pm

Audiolux

Post by duke »

Topic destinat impresiilor si experientelor legate de firma Audiolux.

Despre Audiolux
duke
Posts: 6
Joined: Fri Apr 03, 2009 4:22 pm

Centrul audiologic Pecef Tehnica - Audiolux

Post by duke »

Topic destinat impresiilor si experientelor legate de firma Pecef Tehnica - Audiolux
duke
Posts: 6
Joined: Fri Apr 03, 2009 4:22 pm

Re: Audiolux

Post by duke »

Am o deficienta de auz severa si m-am hotarat sa ma protezez auditiv. Asa ca am inceput sa citesc foarte multe pareri ale utilizatorilor pe forumuri. Intr-un final au optat pentru o proteza intraauriculara model Siemens Nitro 701 CT. Am reusit sa ma inteleg perfect cu sotia pe strada, in conditiile in care inainte nu o auzeam aproape deloc. Elimina aproape complet zgomotele strazii.

In concluzie, sunt multumit de alegerea facuta si recomand acest centru audiologic.
floringibilan
Posts: 6
Joined: Wed Mar 09, 2011 8:19 pm

Re: Audiolux

Post by floringibilan »

Am avut o experienta foarte placuta la clinica de protezare auditiva Pecef Tehnica - Audiolux pe care am descoperit-o de curand. In cautarea mea disperata de a face un reglaj la o proteza auditva Siemens Life, am sunat unde se putea suna si am vorbit cu atat de multe asistente incat am obosit insa cumva, am decis sa incerc la acestia, la recomandarea unei bune prietene care venise aici.

Chiar daca proteza nu a fost achizitionata de la dansii, audiologii m-au tatat excelent!

Impresia placuta pe care mi-a facut-o clinica m-a determinat sa scriu aceasta postare dupa o lunga lipsa din spatiul online.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Audiolux

Post by dark_light »

E putin ciudat sa spui ca ai descoperit Audioluxul "de curand", cand de fapt stiai de ei de anul trecut din vara... Chiar Keo te indrumase catre pagina cu centrele de protezare, in martie 2011, cand spuneai ca vrei sa gasesti un centru care regleaza Siemens. Tu zici ca te-a indrumat de fapt o buna prietena... Ok, sa zicem! Mergand mai departe - "in cautarea mea disperata...am sunat unde se putea suna si am vorbit cu atat de multe asistente incat am obosit"... adica unde ai sunat si cu cate asistente ai vorbit? :o Pentru ca o simpla cautare pe goagal pentru aparate auditive Siemens da ca rezultat Audioluxul. Ai obosit de atatea telefoane? Really? :twisted:
:lol: Fara suparare, da' sunt atatea metode de reclama, incat chiar nu era necesara o faza din asta de genul testimonialelor Dry Cooker.
floringibilan
Posts: 6
Joined: Wed Mar 09, 2011 8:19 pm

Re: Audiolux

Post by floringibilan »

Nu reprezint niciun grup de interese deoarece sunt antreprenor din 1997 şi trăiesc pe picioarele mele, iar toate afacerile mele nu au avut niciun contact cu domeniul acesta. Nu am niciun fel de rezerve, cred că în acest domeniu de activitate exista multa incompetenta si rea-vointa. Sunt, din păcate, interese care nu servesc la nimic, dar care incită spiritele şi afectează relaţiile dintre cei cu deficiente similare.

Ideea de a scrie despre experienta ¨protezarii auditive¨ mi-a venit de curand (astfel am crezut eu ca fac un bine celor cu probleme similare). Am incercat sa analizez si sa detaliez prin prisma experientei si experientelor mele traite si acumulate de-a lungul ultimilor ani.

Imi place sa discut astfel de subiecte si imi voi imagina ca discut cu fiecare dintre voi.
Fiecare persoană vine în această lume cu un destin propriu – are ceva de îndeplinit, ceva mesaj trebuie transmis, ceva muncă trebuie să fie dusă la sfârşit. Nu eşti aici accidental – eşti aici intenţionat. Există un rost în spatele tău! Doar impreuna putem schimba lumea.

Va voi ruga de asemenea sa stoarceti acest subiect de esenta lui si sa-l comparati cu propriile experiente. Ridicati ochii, apoi alegeti, depinde mult de voi, cei care cititi.
Erwin
Posts: 2
Joined: Tue May 27, 2014 1:55 pm

Re: Audiolux

Post by Erwin »

Care este până la urmă adevărul despre Audiolux? O să merg joi la o testare gratuită, sper să nu bat drumul degeaba...
bill
Posts: 14
Joined: Wed Nov 02, 2011 3:14 pm

Re: Audiolux

Post by bill »

E nemaipoment sa mergi joi, Erwin, pentru o testare auditiva gratuita la Audiolux! Mai ales ca la ei se fac audiograme gratuite numai joia spre deosebire de altii unde audiogramele sunt gratuite oricand.

Mult succes!
Erwin
Posts: 2
Joined: Tue May 27, 2014 1:55 pm

Re: Audiolux

Post by Erwin »

Revin după doi ani jumate. Totul a fost OK la început, am luat un aparat Intuis, de-a lungul timpului a necesitat numai înlocuirea cotului cu filtru și a tubului care nu costă mult, 25 și 10 lei. N-a fost necesar niciun reglaj pe parcurs însă aparatul s-a defectat chiar înainte de a expira garanția. Am fost cu el la Audiolux, am nimerit una din doamne care este puțin cam plictisită, fără să facă nimic la aparat s-a întâmplat să-și revină singur. Am plecat cu el în funcțiune dar imediat după ce s-a terminat garanția s-a stricat din nou, a scos fluierături stridente și s-a oprit definitiv. L-am dus la reparat, a costat vreo 350 lei înlocuit microfon dublu, m-au ținut vreo 3 săptămâni fără el, n-ar fi fost nicio problemă însă n-au reparat ce trebuia pentru că a făcut din nou la fel după puțin timp. A doua oară am insistat să-mi dea un alt aparat pe timpul reparației care, deși a durat mai mult timp a constat în "repoziționare buton" a 30 lei. Butonul de selectare a programelor s-a defectat din nou dar încă nu m-am putut duce cu el, măcar acum merge pe programul principal. Cealaltă doamnă audiolog de fiecare dată s-a purtat profesionist și a știut întotdeauna ce defect are aparatul când era de înlocuit ceva. Așadar depinde și peste ce persoană dai, nu contează neapărat firma.
Post Reply