Audio-Optica

Experiente cu centre audiologice, ce-i de vizitat si ce-i de evitat.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

Asta e o problema veche: angajatii sunt presati sa faca vanzari. Cand se muta de la o firma la alta, pleaca cu bazele de date si incearca sa atraga clientii in partea cealalta. Unii vor, altii nu.

Un simplu "nu, multumesc" de obicei ajunge. Daca respectiva nu intelege... poate iesi urat, pentru ca daca afla firma de la care se ia pacientul, aceasta poate cere daune pentru incalcarea contractului de confidentialitate.

presupun, domnule chirila tudor, ca persoana asta chiar v-a agasat cu telefoanele in mod repetat, de-ati ajuns s-o reclamati atat de vehement pe un forum public, nu?
toni.matei
Posts: 31
Joined: Mon Sep 28, 2009 12:08 pm

Post by toni.matei »

chirila tudor wrote:Am o ruda protezat la centrul vostru din Iasi si am fost multumit in mare de serviciile de acolo.Problema care se pune este ca o salariata a dvs Simona Paduraru a plecat la alta firma(Clarfon) si tot ne suna sa venim acolo dar noi nu vrem si nu inteleg de ce ii dati voie sa faca acest lucru?Daca ne mai suna o sa o reclam la Protectia Consumatorului.Va rog sa nu ne mai deranjeze.Nu vedeti ca va fura pacientii ?

chiar nu putem face nimic in privinta asta..nu am semnat cu ea un contract de confidentialitate (gresala noastra) deci noi nu putem face nimic..daca doriti puteti merge la opc...
toni.matei
Posts: 31
Joined: Mon Sep 28, 2009 12:08 pm

.....

Post by toni.matei »

am sa anunt conducerea firnei sa ia masuri (in general exista niste intelegeri tacite intre patronii firmelor) de incetarea acestor incercari de concurenta neloiala...
toni.matei
Posts: 31
Joined: Mon Sep 28, 2009 12:08 pm

concurenta neloiala.

Post by toni.matei »

chirila tudor wrote:Am o ruda protezat la centrul vostru din Iasi si am fost multumit in mare de serviciile de acolo.Problema care se pune este ca o salariata a dvs Simona Paduraru a plecat la alta firma(Clarfon) si tot ne suna sa venim acolo dar noi nu vrem si nu inteleg de ce ii dati voie sa faca acest lucru?Daca ne mai suna o sa o reclam la Protectia Consumatorului.Va rog sa nu ne mai deranjeze.Nu vedeti ca va fura pacientii ?

am transmis patronatului aceasta problema.. m-a rugat personal sa va multumim pentru sesizare, sa va asiguram ca vom continua sa va oferim serviici la fel de bune... si mi-au confirmat ca se vor lua masuri in acest sens...pentru a nu mai fi si alte cazuri.

va multumim cu respect.

toni matei
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Re: Audio-Optica

Post by Admin »

Primit pe email, poate are cineva raspuns:
Buna ziua!
Am cumparat de la Audio-Optica Constanta 2 buc proteze auditive Bernafon,in
septembrie 2009,cu garantie 2 ani(sunt in termenul de garantie).Am nevoie de
o reglare a protezelor (am cumparat proteze pentru ambele urechi 2x2200 lei)
si constat cu stupoare ca singura reprezentanta din Constanta s-a
desfiintat.Pe de alta parte site-ul Audio-Optica nu mai exista,un numar din
Bucuresti nu raspunde,la al doilea,tot din Bucuresti,am fost informata ca la
acel sediu nu mai functioneaza Audio-Optica.Va rog mult cum pot lua legatura
cu aceasta firma,deoarece am nevoie de un reglaj al protezelor.Cred ca firma
are obligatia sa ma anunte unde poate fi contactata,macar in perioada de
garantie a protezelor,sau macar pe site-ul Dumneavoastra sa posteze un anunt
in dreptul sediului din Constanta desfiintat (s-au multumit sa stearga
localitatea din tabel). Dupa cum procedeaza,cred ca este o firma neserioasa
(regret ca nu am crezut comentariile de pe forum),dar sper sa nu am dreptate.

Va multumesc anticipat,
Anca Popa
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Audio-Optica

Post by florrya »

Admin wrote:Primit pe email, poate are cineva raspuns:
Buna ziua!
Am cumparat de la Audio-Optica Constanta 2 buc proteze auditive Bernafon,in
septembrie 2009,cu garantie 2 ani(sunt in termenul de garantie).Am nevoie de
o reglare a protezelor (am cumparat proteze pentru ambele urechi 2x2200 lei)
si constat cu stupoare ca singura reprezentanta din Constanta s-a
desfiintat.Pe de alta parte site-ul Audio-Optica nu mai exista,un numar din
Bucuresti nu raspunde,la al doilea,tot din Bucuresti,am fost informata ca la
acel sediu nu mai functioneaza Audio-Optica.Va rog mult cum pot lua legatura
cu aceasta firma,deoarece am nevoie de un reglaj al protezelor.Cred ca firma
are obligatia sa ma anunte unde poate fi contactata,macar in perioada de
garantie a protezelor,sau macar pe site-ul Dumneavoastra sa posteze un anunt
in dreptul sediului din Constanta desfiintat (s-au multumit sa stearga
localitatea din tabel). Dupa cum procedeaza,cred ca este o firma neserioasa
(regret ca nu am crezut comentariile de pe forum),dar sper sa nu am dreptate.

Va multumesc anticipat,
Anca Popa
Eu cu o cautare cu Google vad ca site-ul Audio-Optica exista...poate te referi la cel din Constanta? In fine, te poti duce la orice audio-optica din orice alt oras, asta stii, trebuie sa gasesti un oras aproape de tine.

http://www.audio-optica.ro/article--contact--29.html

Uite mai sus link-ul de la Audio-optica, imi imaginez ca stii deja...dar cauta un alt oras vecin. Eu am fost la ei, la Tulcea, anul trecut, (eu sunt din TL) dar la final am cumparat de la alta firma, si din alt oras vecin.
Iti vor face reglajul si la o firma care nu apartine de cea de la care ai cumparat, dar contra cost....
Succes.
Anca Popa
Posts: 21
Joined: Mon Jul 05, 2010 10:15 pm

Audio Optica firma neserioasa sau Bernafon cu produse slabe

Post by Anca Popa »

Buna seara.
Am cumparat 2 proteze auditive Bernafon Neo 102,de la punctul de lucru din Constanta al Audio Optica,la care am fost trimisa de medicul ORL,care mi-a dat si recomandarea pentru Casa de Asig.Din lipsa de timp(program de lucru 8-16 si mai mult la privat) si deoarece imi erau necesare,le-am cumparat fara a cauta si alte firme (nu stiam de acest site).La ridicarea aparatelor le-a fost scos ecoul vocii mele si am fost avertizata "ca nu le pot face nimic" (citind ghidul de utilizare am constatat ca aparatul are un buton pt.reglaj volum si un comutator digital care se actioneaza la zgomot,muzica,trafic.).Dupa perioada de proba (care a fost de 3 saptamani doar si dupa ce le-am platit integral),aparatele nu au mai fost recunoscute de program pentru a fi reglate.Nu am putut sa mai merg cateva luni,dar la urmatoarea vizita am constatat ca punctul de lucru s-a desfiintat.Dupa "n" telefoane la Bucuresti si apel la reprezentant Bernafon (probabil voi ajunge la managerul pentru Europa de Est) am fost trimisa la alt audioprotezist(colaboratorul lor).Concluzia: aud mai rau decat fara proteze (hipoacuzia este dobandita),iar dupa ultimul reglaj traiesc intr-un "vacarm"(nu mai inteleg nici cuvintele),motiv pt.care nu le mai port.Butonul pt.reglaj volum si comut.digital nu au nici un efect.E prima oara cand port proteze auditive,le-am cumparat pt.confort si nu pt."vacarm" si cred urmatoarele:fie nu sunt Bernafon (in carcasa Bernafon au montat "resturi",metoda practicata in Romania si la PC),fie mi-au fost livrate defecte din start sau cu soft-ul necorespunzator.M-am gandit sa le trimit la Barnafon pentru expertiza,dar nu stiu daca imi pot permite.Va rog o parere.Multumesc mult.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Audio Optica firma neserioasa sau Bernafon cu produse sl

Post by Harald »

Anca Popa wrote: fie nu sunt Bernafon (in carcasa Bernafon au montat "resturi",metoda practicata in Romania si la PC),fie mi-au fost livrate defecte din start sau cu soft-ul necorespunzator.M-am gandit sa le trimit la Barnafon pentru expertiza,dar nu stiu daca imi pot permite.Va rog o parere.Multumesc mult.
Dacă ai vedea ce e "sub capota" unui aparat auditiv, te-ai convinge repede că povestea cu "montat resturi" e doar un mit inventat de necunoscători.

Ca persoană individuală, nu poţi pirata un Bernafon (sau un Phonak) aşa cum nu poţi pirata un hard-disk sau un Boeing 747 :P
Ar fi nevoie de resursele unei corporaţii pentru asta.

Pentru programare, îţi trebuie un audiolog care să ştie ce face. De preferinţă, unul familiarizat cu software-ul firmei respective. Chiar presupunând că ar fi defecte (deşi e greu de crezut că nu le mai recunoaşte soft-ul pe nici unul) tot un audiolog ar trebui să stabilească asta. Din ce descrii tu, se pare că au fost programate necorespunzător, ceea ce ar trebui să se poată remedia destul de uşor.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Audio Optica firma neserioasa sau Bernafon cu produse sl

Post by dark_light »

Lasa colaboratorii si, daca tot ai luat aparate de la Audio-Optica, fa un efort si mergi la sediul din Bucuresti. Asta este, daca tot s-a intamplat sa-si desfiinteze punctul de lucru, n-ai ce face. E pacat de banii pe care i-ai dat pe ele, fara sa le folosesti cum trebuie. Macar acolo iti vor face reglajele potrivite, ca sa poti folosi aparatele. Asa te si lamuresti daca sunt sau nu defecte. Cat despre "resturi", stai linistita, nu se mai baga nimeni sa faca asa ceva. E efortul prea mare si nu isi pierde nimeni timpul cu treburi din astea.
Anca Popa
Posts: 21
Joined: Mon Jul 05, 2010 10:15 pm

Re: Audio Optica firma neserioasa sau Bernafon cu produse sl

Post by Anca Popa »

Multumesc mult pentru raspunsuri.Din alte comentarii m-am lamurit si in privinta altor probleme: nimeni nu mi-a explicat care sunt dezavantajele protezarii auditive (am auzit doar laude si avantaje).Cel mai mult m-a dezamagit doctorul ORL(care ma consulta de 10 ani de 4 ori anual),care mi-a recomandat protezarea(cred ca a fost interesat) si m-a trimis la aceasta firma.Datorita acestui fapt am renuntat la serviciile doctorului dupa 10 ani de consultatii platite.Acum,dupa 3 luni de acomodare si 2 zile de "vacarm",pot spune ca aud mult mai bine fara proteze auditive (de o saptamana nu le mai port) si ma gandesc ca nici nu erau strict necesare.Voi repeta audiograma la o alta firma;sunt curioasa ce rezultate obtin.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Audio Optica firma neserioasa sau Bernafon cu produse sl

Post by Keo »

Anca, iti repet si eu ce ti s-a mai spus, se pare că au fost programate necorespunzător, pentru o reprogramare a lor fa un efort si mergi la sediul din Bucuresti. In afara de produsele TV Shop, cred ca prin regleje bune poti obtine o imbunatatire a auzului cu orice aparate auditive din secolul asta.
bba
Posts: 11
Joined: Fri Dec 22, 2006 3:45 am

Re: Audio-Optica

Post by bba »

Buna ziua,

Sau poti sa suni la numarul de telefon 021-305.72.51, si poti sa ceri mai multe informatii in legatura cu cazul tau.
Si mai sunt si cateva puncte de colaborare in Constanta: B-dul 1 Decembrie 1918, Nr. 6, Bl. L56, Sc. E, Ap. 82, Parter
Tel:0241/51.55.20
0241/63.12.84
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Audio-Optica

Post by florrya »

Si eu sunt de acord cu Harald, Dark-ligt si Keo....trebuie sa gasesti un audioprotezist care stie ce face si cel mai bine e sa mergi la Bucuresti, cum te-au sfatuit.
Dar esti protezata abia de curand? pentru prima oara porti aparat auditiv?
Eu sunt port aparat auditiv din copilarie si sunt obisnuita. Nu pot sta fara el, hipoacuzia mea e profunda. Acum, de 6 luni am trecut de la vechea proteza analogica la cea digitala, si desi am fost avertizata la cabinet ca trecerea de la analogic la digital e dificila (acelasi lucru valabil cica si ptr cine nu a mai purtat aparat auditiv pana acum), am facut acest pas cu brio...doar doua reglaje si m-am adaptat.
Evident ca vacarm aud si eu in medii zgomotoase, mai reduc volumul, mai mult citesc pe buze in medii ca acestea, dar in rest totul bine. Nu perfect dar bine si confortabil.
Trebuie sa mergi la un audioprotezist bun, repet. Eu m-am "speriat" la cabinet de o fatuca :lol: , am zis ca fata asta nu are cine stie ce experienta, dar poate depinde si de aparat, cine stie.....cum am zis, doar doua reglaje i-am facut.
Succes si spune-me ce ai mai facut!
Anca Popa
Posts: 21
Joined: Mon Jul 05, 2010 10:15 pm

Re: Audio-Optica

Post by Anca Popa »

toni.matei
Care este motivul pentru care,la punctul de lucru din Constanta al Audio Optica,nu mi s-a prezentat acest catalog in noiembrie 2009,ca sa aleg intre mai multe variante? Cred ca mi s-a recomandat ceea ce aveau fara rulaj in stoc si trebuia lichidat.Pot sa va spun ca punctul de lucru din Constanta s-a desfiintat,fara macar sa lase un mesaj unde pot fi gasiti,iar eu am remas cu protezele in garantie pe care nu le pot folosi.M-am programat la Bucuresti pentru reverificare/reglare.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Audio-Optica

Post by florrya »

Anca Popa wrote:toni.matei
Care este motivul pentru care,la punctul de lucru din Constanta al Audio Optica,nu mi s-a prezentat acest catalog in noiembrie 2009,ca sa aleg intre mai multe variante? Cred ca mi s-a recomandat ceea ce aveau fara rulaj in stoc si trebuia lichidat.Pot sa va spun ca punctul de lucru din Constanta s-a desfiintat,fara macar sa lase un mesaj unde pot fi gasiti,iar eu am remas cu protezele in garantie pe care nu le pot folosi.M-am programat la Bucuresti pentru reverificare/reglare.

Din cate stiu eu, nici un cabinet nu prezinta vreun catalog ca sa alegi proteza.... Probabil fiindca unele proteze sunt prea costisitoare, nu le au in cabinet ptr a face si proba cu ele, iti recomanda ceea ce au, dar, normal proteza reocmandata nivelului tau de hipoacuzie! Eu nici nu am vrut fara proba...adica face comanda la un aparat de 47 mil numai ptr proba? si daca nu te simti bine, parca te simti obligat sa il cumperi, ca si client te simti prost.
Desi nu e normal sa te simti asa...normal e sa facem proba fara obligatie, desi obligatia nu exista... Iar in cabinet se aude altfel decat pe strada in viata de toate zilele si deci nu ajunge o zi de proba, adica o ora sau doua in cabinet.
Eu insa inainte sa merg la cabinete, stiind nivelul meu de hipoacuzie deja, am "puricat" pe internet diversele site-uri ale firmelor, iar unde nu existau detalii cautam site-urile din tarile de origine, ori din Italia, cunoscand doar italiana. Asa, eram deja informata cu privire la diverse aparate, nu ma interesa reclama ci detaliile tehnice. Fiecare tip de aparat e indicat ptr anumite tipuri di hipoacuzie.
Iti doresc succes la Bucuresti!
Post Reply