Intrebari centre protezare

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Intrebari centre protezare

Post by Roselo »

1. Cat este diferenta de pret al produselor intre firma producatoare (gen phonak ) si firma reprezentanta oricare are fi acea firma din romania ...presupun ca are comisionul ei din fiecare aparat vandut . cat la 100% din pretul initial tinand cont si de inflatiea din romania vreau sa stiu ?

2. Ce cerinte sunt intre firma producatoare si firma romana care e reprezentat al firmei producatoare cu privire la comercializarea acestor aparate. in special daca producatorul e >fortat< sa comercializeze aparatele doar prin firmele reprezentante


3. De ce la fiecare service in parte ti se impune inlocuirea unor mai multor piese cand stii ca (de obicei ceea se strica la un aparat este daca se infunda emitatorul cu cerumen ..ma rog in cazul pers care se pricep ca nu multi is constienti) asta in cazul ap retroauriculare ca alea intro poate se strica mai multe din cauza purtarii excesive . desigur in urma servisului propriuzis si a faptului ca accepti DE NEVOIE sa platesti o gramada de bani primesti ap functional fara piesele defecte care au fost inlocuite pt care tu ai platit sa fie schimbate


4 . O intrebare dura: cum efectuiaza o firma service la aprate atat timp cat pt oricare model de aparat firma producatoare acorda 2 ani garantie , garantie care o ai si in momentul achizitionarii unui aparat , iar dupa ce-i 2 ani firma producatoare nu mai produce piese de schimb


nu vreau musamalizari in raspuns / ci doar un raspuns sincer / cu toti suntem anonimi . MS mult . Cu stima !!!
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by dark_light »

1+2 - Intrebarea nu este "cat adaos isi pune Audionova la aparatele de la Phonak". E irelevant. Daca gasesti in alta parte, in speta in strainatate, Phonak mai ieftin, iei de unde te avantajeaza pretul. Intrebarea este - ce servicii ofera Audionova, sau orice alta firma de protezare, de banii pe care-i da omul pe aparat. Pentru ca nu cumperi un televizor, ci un dispozitiv medical care trebuie sa vina cu un pachet de servicii incluse. Daca serviciile sunt de cacao, aparatul poate sa fie si de aur, ca tot degeaba este.

3. Daca service-ul e scump, prost si cu semne de intrebare, rezulta ca firma nu e de incredere.

4. Desi firma producatoare are obligatia de a asigura piese de schimb pentru un termen prevazut de lege, nu la fel se intampla cu un intermediar. Intermediarul nu poate fi obligat sa asigure reparatii post-garantie. Si aici se poate lasa loc de abuzuri.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roselo »

dark_light wrote:1+2 - Intrebarea nu este "cat adaos isi pune Audionova la aparatele de la Phonak". E irelevant. Daca gasesti in alta parte, in speta in strainatate, Phonak mai ieftin, iei de unde te avantajeaza pretul. Intrebarea este - ce servicii ofera Audionova, sau orice alta firma de protezare, de banii pe care-i da omul pe aparat. Pentru ca nu cumperi un televizor, ci un dispozitiv medical care trebuie sa vina cu un pachet de servicii incluse. Daca serviciile sunt de cacao, aparatul poate sa fie si de aur, ca tot degeaba este.

3. Daca service-ul e scump, prost si cu semne de intrebare, rezulta ca firma nu e de incredere.

4. Desi firma producatoare are obligatia de a asigura piese de schimb pentru un termen prevazut de lege, nu la fel se intampla cu un intermediar. Intermediarul nu poate fi obligat sa asigure reparatii post-garantie. Si aici se poate lasa loc de abuzuri.
Multumesc mult de raspuns dark_light is multumit de raspuns voiam doar sa stiu ce cred si ceilalti despre la ce intrebari aveam . eu in momentul de fata am refuzat sa mi se faca service-ul de catre cei de la Audionova . am trimis apartu retroauricular (phonak) in post garantie pt ca sa desprins firul care face legatura intre oliva si ap retroauricular si trebuia doar lipit ....chiar ma miram cat poate sa ma coste simplu: la cabinet mi-a zis undeva la 300 lei , accept , apoi ma suna acasa totu costa 890 ron pt ca cika" e stricat si emitatorul din oliva care eu mas jura ca acea piesa e perfect functionala , am acceptat pretul , apoi ma suna peste cateva zile si spun ca am costa 1899 ron am ramas masca . iar cei de la Audionova au zis ca is stricate multe piese chiar toate . acu ma inteb cat de prost considera ei" ca poate fi un client ca mine sau oricare alt om suferind care banuiesc ca beneficiaza de acelasi "tratament" ? am refuzat comanda desigur pt ca de as fi acceptat eu nu primeam si piesele schimbate de ei si care am platit (mi so mai intamplat de astea) si presupun le foloseau pt a face celelalte service-uri la clienti castigand poate 10000 RON cu 0 ZERO investitie pt firma si mai bine fara aparat daca ca sa am o viata normala trebuie sa fiu un prost si sa inghit de toate
Am observat ca pretul aparatelor comercializate in strainatate is la jumate de pret ba chiar si mai eftin. Am contactat Phonak sa iau un aparat de la ei ,dar ei mau trimis la audionova .... de aici si intrebarea daca Phonak e fortat sa comercializeze doar prin firmele reprezentante pe baza contractului de colaborare. Noi romanii suntem mult mai saraci ca europenii insa avem cele mai scumpe ap auditive din toata europa. Nu vreau sa concluzionez dar firmele care comercializeaza ap auditive in calitate de reprezentati sau intermediari ai firmei producatoare au profit 100% din abuzuri fata de oamenii suferinzi si politica de extrapret care o practia ??? ....pt asa ceva se poate face si dosar penal atat timp cat poti dovedi ce abuza si restu ar trebui sa se ocupe cei de la protectia consumatorului si garda finaciara .....sincer ORIBIL
Crede cineva ca in ROmania exista o firma serioasa si care sa nusi bata joc de handicapati ??? e penibil ce vad si cata minciuna in cabinetele medicale pt proteze auditive gen "k cutare aparat auzi perfect sau aproape perfect ..."
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roxa H »

Aoleooooo.....tu vb serios...e strigator la cer adica ce sa inteleg ca de cate ori ai acceptat reparatia s-a mai gasit ceva????Din punctul meu de vedere nu esti un handicapat ci doar o persoana care are o problema.Multi din cei care postam aici lucram in diferite centre , nu stiu daca ar fi corect sa dau eu un nume de firma, s-a scris de multe ori aici pe forum ca cei care doresc sa-si gaseasca un aparat auditiv potrivit sa incerce mai multe feluri de aparate si apoi sa ia o decizie.Sunt si firme care lucreaza corect.Succes
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roselo »

Tocmai ca stiu asta Roxa H . si stiu ca initial credeam ca adminii n-o sa-mi accepte astfel de postari pt ca prezint "afacerile negre din spatele usilor in postgarantie " din acest domeniu . Da am fost sincer in ce am scris si e adevarat v-as putea arata in bbcode si factura care e fara stapila cum enumera toate piesele de acolo si tot acolo scrie cum "clientu solicita DOAR lipirea firului" in mod normal nu as cere lipirea firului daca ap stiu ca e defect si daca e ap defect nu are cum sal mai porti defect in ureche pana ti se rupe firul ..e logic ce zic . totul insumat face aprox.1650 RON si nu e prima data cand patesc asa . pretul negociat la tel direct sau indirect "in etape " mi-a pus capac.... eu nu condamn pe nimeni indiferent daca e un audioprotezist loial clientului sau unul care se gandeste la propriile interese , buzunar ,sau capital firma ...ci atrag atentia ca aceste abuzuri pot fi sanctionate contraventional si fiecare suntem raspunzatori pt ceea ce facem
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roxa H »

Si noi in centrul nostru facem reparatii post garantie darsumele pe care le-ai dat tu se mai intalnesc in cazul in care amplificatorul este ars sau defect si noi nu mai sfatuim clientul sa repare aparatul auditiv tocmai pt ca nu merita cheltuiala, de ex la noi in firma refacerea firului nu costa NIMIC indiferent ca aparatul este in garantie sau nu......si cred ca am spus tot.....
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roselo »

Roxa H wrote:Si noi in centrul nostru facem reparatii post garantie darsumele pe care le-ai dat tu se mai intalnesc in cazul in care amplificatorul este ars sau defect si noi nu mai sfatuim clientul sa repare aparatul auditiv tocmai pt ca nu merita cheltuiala, de ex la noi in firma refacerea firului nu costa NIMIC indiferent ca aparatul este in garantie sau nu......si cred ca am spus tot.....


Roxa da-mi voie sa verific piesele din aparat in seara asta sa nu ma crezi obsedat dar am pozat interiorul aparatului (pe componente in parte ) inainte sal trimit la service si am luat azi ap cu factura care scrie refuzul meu . daca pozele coincid si nimic nu e inlocuit/furat de acolo cred ca m-ar interesa oferta ta si chiar de zici tu gratuit nu ma supar sa platesc un pic
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roselo »

roxa am verificat e totu ok cu exceptia unei mici piese ce lipseste in urma returnarii din asa zisului service de la cei de la audionova (cea care fixeaza reciverul ca o cheitza sa nu iasa afara din oliva cand tragi de fir sa scoti apartul eu cand am dus in serice le-am dat totul complet si acum vad ca am lasa si fara acea piesa sau o omis sa o puna ) iar in restul aparatului nui umblat ..ulterior daca vrei sa efectuiezi tu service-ul sau ai un service de incredere sa recomanzi ai sa vezi ca am avut dreptate in tot ce am scris pe forum adica sa mi se ceara bani multi cei de la Audionova si aparatu e perfect functional inclusiv componentele....si toate astea pt lipirea unui fir amarat....ORIBIL
Daca esti amabila scrie-mi ce service ma poate ajuta si e de incredere si eventual cat ma costa . iar pe viitor cand va fi vorba sa achizitionez noi aparate voi tine cont de firma care imi ofera seriozitate si profesionalism pt un service
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roxa H »

te rog sa ma contactezi pe privat si vedem cum te putem ajuta
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roselo »

Roxa H wrote:te rog sa ma contactezi pe privat si vedem cum te putem ajuta

ok roxa si ms pt amabilitatea de a-mi raspunde o sa te contactez


In rest vreau sa intreb forumul un lucru daca exista o posibilitatea de a importa aparate direct de la producator din strainatate? sau daca cineva a incerca ?
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by dark_light »

N-o sa-ti trimita nimeni aparatul in plic. Producatorul vinde prin cabinetele lui si prin colaboratori. Sunt multi producatori care au si politica anti-vanzari online, deci poti lua aparatul numai de la un cabinet. Toata treaba se invarte in jurul faptului ca aparatul trebuie personalizat si reglat. Si nici un audiolog care isi respecta meseria n-o sa faca protezare prin posta.
Aparate direct de la producator poti lua daca-ti deschizi cabinet si devii distribuitor.
Aparate noi sau putin folosite, mai ieftine, poti gasi de vanzare pe net (ebay). Dar tot trebuie sa te duci cu ele la un reprezentant care lucreaza cu firma aia, ca sa ti le reglezi.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roselo »

acum nu ma mira faptu ca de ce cei de la Phonak nu mi-au raspuns la e-mail si f posibil ca au contract sa desfaca aceste aparate doar catre reprezentatii zonali cum e audionova in romania nu si pers fizice ,ulterior orice cerere va fi redirectionata automat acolo. Deci romanul de rand tot la mana smecherului din ateliere de protezare ajunge :)...ma rog ceva de genu ca poate mai sunt si audioprotezisti loiali cu clientul . in general maj pers cu probl auditive is cei batrani ...ei mare lucru nu stiu si f probabil nici nu aud asemanator unei exploatari in masa
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by dark_light »

Daca tu si restul clientilor nemultumiti ati face reclamatii direct la producator, poate s-ar schimba ceva. Altfel, un client nemultumit este insignifiant fata de volumul lor de vanzari.
Si nu "poate", ci sigur sunt si audioprotezisti care-si respecta meseria si pacientii. Din pacate insa, sunt si multi necalificati in meseria asta, de aia multi oameni nici nu au incredere sa se protezeze. Au vazut ca vecinul sau prietenul a avut probleme cu aparatul si refuza protezarea.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roselo »

eu unu credeam ca Audionova e cel mai mare centru de protezare din tara pt ca nu stiam p vremea aia ce alt centre mai sunt dar se pare ca isi bat joc de oameni. va recomand tuturor celor care sunteti nemultumiti sa faceti contestatii (sper ca stiti unde ) is 2 cazuri ori firma nu e constienta ca are niste angajati corupti care p langa lipsa de profesionalism a lor se implica sa fure de la oameni suferinzi sai minta sai abuze in fel si chip ////ori mai rau firma in sine favorizeaza abuzul. las p voi sa decideti si nu vb ca port pica sau ca am fost neglijat ci pt ca am cun si alti oameni in salile lor de asteptare si toti povesteau ca nu sunt multumiti .... sincer sa fiu nici macar nu auzeau (sa ma inteleaga ) dupa ce eseau din cabinete e vai de noi !!!
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Intrebari centre protezare

Post by Roxa H »

Oooo....stati linistiti , firma stie exact ce se intampla.......doar la ordinele de sus se fac ceste lucruri.....pt ca vanzarile nu mai sunt ce au fost acum se scot bani din lucruri de genul acesta.Cam jenant.....din nefericire pacientii sunt cei care sufera.
Post Reply