Casa De Asigurari de Sanatate si Audionova

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Casa De Asigurari de Sanatate si Audionova

Post by aygun »

Buna seara stimati hipoacuzici , audiologi , patroni si nu in ultimul Rand cei din C.A.S !

Nici nu stiu cum sa incep acest subiect insa cert este un lucru , daca inainte se spunea Ai Carte - Ai Parte ! ; acum as inlocui Ai Pile - Ai Parte 1

Sa ve explic despre ce este vorba .

Ca multi dintre dumneavoastra am depus dosarul pentru aprobarea celor aproximativ 900 ron necesari achizitionarii protezei .
Pina una alta eu deja imi achizitionasem proteza auditiva ca doar nu asteptam doi ani de zile ca cei de la Casa de Sanatate sa isi miste fundul pentru aprobarea sumei respective.
Ok . Trec cei doi ani si asteptam sa fiu sunat de cei de la Casa de Sanatate sau sa primesc plicul cu Decizia respectiva acasa .
Undeva dupa data de 22 August primesc un telefon , de la o domnita de la Audionova , prin care ma anunta ca decizia mea a fost aprobata si daca am primit cumva plicul acasa .
Ei bine , va rog sa ma credeti ca plicul inca nici macar nu ajunsese in posesia mea si deja eram sunat pe numarul meu de Mobil - numar care consider eu ca este cu caracter privat / confidential in ceea ce priveste firmele particulare - de catre un reprezentant al unei firme care activeaza in domeniu.
Dupa doua zile de la telefon primesc si eu plicul acasa cu decizia. Stau eu si ma gandesc ce sa fac cu banii astia . Vroiam sa ajut un copil sau pe altcineva care avea nevoie de o proteza mult mai urgent decat mine . Intreb acest lucru la Audionova si raspunsul sigur ca este - nu se poate ! Pai daca eu achizitionam in numele repectivei persoane ? Ce avea ?
In fine , incerc sa inteleg ca e vb de CNP-uri , nume siprenume ..... si o oarecare Doza de impasibilitate .
Intreb de asemenea daca imi pot fi returnati banii inapoi din totalul sumei de 1680 ron 1 Sigur ca vine raspunsul - Nu Se Poate ! Trebuie musai sa va achizitionati alta .
Deja incepusem sa ma gandesc ce sa fac ?
In Ziua respectiva imi este efectuata o audiograma care "relava" - nu mai sunt sigur daca sa mai cred pe cineva din sistemul asta medical de rahat din Romania - ca am o pierdere de auz pe urechea stanga de 62% si pe cea dreapta de 48%.
Totodata imi era recomandat sa imi achizitionez doua proteze auditive totalul celor cu care eu ma simteau confortabil ajungand undeva de 8000 RON ( 4000 RON bucata ).
Apoi imi este servita vechea placa " daca nu purtati proteza o sa va pierdeti auzul definitiv si va fi necesar un implant cohlear ......" Sincer , sunt ACRIT de atata palavrageala. Am mai avut incredere in trecut in cineva de la alta firma si acum urecgea cu care eu auzeam bine ( cea stanga a ajuns sa auda mai prost decat urechea care auzea mai prost ) . Astfel incat am hotarat sa nu imi mai pun nici o proteza .
Daca e sa surzesc nu mor din asta . Citesc pe buze , exista limbajul mimico-gestual dar sunt satul de atatea minciuni si INTERESE ascunse ale unor firme care sunt mana in mana cu C.A.S-ul.
Dar sa continuam . In acest rastimp nu stiu Cine sau Cema pune sa sun la firma care mi-a furnizat proteza si sa ii intreb daca imi pot returna contravaloarea celor 927 RON.
Raspuns dat in cinci minute de catre cineva de la Bucuresti - DA!
Trebuia sa ma prezint cu decizia si factura de achizitie la cabinetul de lunde am achizitionat proteza !
Se aude domnii de la Audionova ?
De ce ascundeti aceste aspecte pacientilor si clientilor vostrii ?

Vreau un ARGUMENT moral si etic din partea dumneavoastra .
Va pasa numai si numai de bani fara sa dati doi bani pe pacient ?
Sa va mai spun ca domnita respectiva m-a mai sunat de vreo doua ori ca pe 22 septembrie expira termenul certificatului ?
Ca a fost Extrem de surprinsa cand sotia le-a solicitat decizia in original ? Ca la ce ii trebuie ? Ii poate da o copie ......
Eu asteptand afara deoarece daca intram era posibil sa le spun si vreo doua si sa ii fac de rahat in fata pacientilor care asteptau pe hol.
Daaaaaaaaaaa! Decizia o oprisera cei de la Audionova Constanta ! In dobitocia mea nu mi-am dat seama ca acel act este emis pe numele meu si sunt dator sa il pastrez nu sa il instrainez unei firme particulare.

Ma intreb :
- Cine este acea persoana din Casa Judeteana a Asigurarilor de Sanatate Constanta care le vinde pontul celor de la Audionova ?
- Cu cat este platita respectiva persoana ? Pentru ca trebuie sa se stie , nimeni nu face "munca" benevola !

- Oare ceea ce fac cei de la Audionova nu incalca Legea concurentei ?

- Nu sunt eu cel ce decide la ce firma vreau sa ma duc ? Spun asta ptr ca domnita de la Audionova mi-a lasat de inteles ( si in acest sens am martor ) ca sunt cumva sub contract cu Casa de Asigurari de Sanatate !

- Ma intreb . Are voie Casa de Asigurari de Sanatate sa dezvaluie unei firme private numarul meu personal de mobil ? Daca da ce ar fi sa le dezvaluie si adresa la care stau ?

- De ce nu am fost contactat de Casa de Asigurari de Sanatate si am fost sunat de o firma privata ?
Aceasta este MAREA intrebare.


Eu am lasat numarul meu de mobil , pe acel formular , Casei Judetene de Sanatate Constanta si nicidecum Audionovei !

Ca sa inchei , m-am dus la firma de la care am achizitionat proteza si mi-am luat banii Pe Loc !!! Se aude acolo Audionova ?
Rog Adminii si Moderatorii sa lase acest subiect deschis deoarece este bine ca cei a caror sanatate depinde de anumite dispozitive , sa vada ce inseamna "Relatiile" , ca sa nu zic altfel , intre firme si Casa de Sanatate !

Ma gandesc serios daca e cazul sa fac vreo reclamatie pe undeva si daca Da unde sa ma adresez ?

Oameni buni , nu credeti ORICE va serveste cate o firma dornica de profituri cat mai mari !

Sper ca acest subiect sa il citeasca cat mai multi posibili viitori clienti ai respectivei firme !

O seara buna tuturor .
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Casa De Asigurari de Sanatate si Audionova

Post by Roxa H »

Foarte bune intrebarile tale.....in mod normal deciziile se elibereaza personal in baza cartii de identitate sau sunt trimise prin curier la adresa asiguratului , predarea se face cu semnatura......desigur ca aceasta firma incalca legile concurentei deoarece sunt asigurati care au fost pur si simplu obligati sa achizitioneze aparate de la ei , e usor sa faci lucrul acesta cind ai decizia in original. in acest caz nu mai este respectata regula prin care fiecare asigurat este liber sa colaboreze cu orice firma doreste , firmele care sunt in contract cu casa de asigurari sunt trecute pe o lista care este inmanata asiguratului o data cu decizia.Asta este.....
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Casa De Asigurari de Sanatate si Audionova

Post by Keo »

Cum adica "asta este"? :)

E asa greu sa se faca macar o sesizare scrisa cu subiect, predicat si numar de inregistrare, la CAS, Ministerul Sanatatii, presa, etc? Oricine poate face asta si ar fi interesant sa le aflam parerea.
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Casa De Asigurari de Sanatate si Audionova

Post by Roxa H »

Keo wrote:Cum adica "asta este"? :)

E asa greu sa se faca macar o sesizare scrisa cu subiect, predicat si numar de inregistrare, la CAS, Ministerul Sanatatii, presa, etc? Oricine poate face asta si ar fi interesant sa le aflam parerea.
Singurul care poate face sesizare este asiguratul , dar din cauza ca marea majoritate a persoanelor care fac cereri pt proteze auditive sunt persoane in varsta nu stiu sau nu pot sau nu doresc sa faca acest lucru pentru ca li se spune ca daca nu cumpara proteza de la firma cu pricina li se anuleaza decizia , ceea ce este comple neadevarat, acest lucru nu se intampla.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Casa De Asigurari de Sanatate si Audionova

Post by Keo »

Pai eu la aygun ma refeream sa faca niste sesizari, ca nu pare o persoana de varsta a IV-a... Forumul asta e citit de multi din domeniu, dar intr-adevar fara o reclamatie scrisa din partea patitului, mafia de acolo o sa-si vada de treaba.
Post Reply