Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Totul despre protezele auditive purtate.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by Keo »

Stimate fluture1, opinia am scris-o ca "beneficiar" de acufene. Nu am contestat faptul ca e posibil sa existe si clienti multumiti. Eu nu am dat 100 de lei pe pachet doar ca sa ii imi dau cu parerea despre el si sa-l arunc, ci l-am luat sperand ca poate ma poate ajuta cu ceva, indus in eroare fiind se SPAM-ul facut online de angajatii Clarfon. Daca tot am dat banii pe el, bineinteles ca il si testez, de atunci il folosesc in fiecare seara si dupa o luna de zile o sa revin sa scriu daca observ vreo diferenta sau nu. Pana acum nu observ niciuna.
fluture1 wrote:Acest “pachet” este o metoda de terapie alternative si a fost elaborat impreuna cu partenerii nostrii Hansaton – Germania, care au un produs asemanator. Scopul acestui “pachet” este de a constientiza o alta “fata” a afectiunii, de a aduce pacientul din starea vegetativa in care se afla intr-o stare de relaxare.
La aducerea din stare vegetativa in cea de relaxare n-o sa ma pronunt, dar nu m-ar mira sa faca asta, cred ca si pe "vegetarieni" i-ar scoate din minti muzica aia. :)
fluture1 wrote:“Si niste reclama la aparatele lor”. Nu este reclama. In pliant se scrie ca aceasta terapie prin muzica vine in completarea solutiilor medicamentoase ori protetice. Faptul ca punem la dispozitie pacientilor si aparate special concepute pentru mascarea tinnitus-ului nu este o noutate. Reclama ne-o facem pe siteul propriu si daca studiai mai bine produsele noastre ai fi vazut asta :P
Mascarea acufenelor, care poate ameliora simptomele tinitusului in stadiile de inceput (generator de zgomot, aparatul-auditiv ABCDEF). ABCDEF reprezinta solutia optima pentru tinitus si hipoacuzie. ABCDEF combina standarde de imbunatatire a auzului si de reducere a tinutusului intr-un singur sistem. Asta nu-i reclama? :lol:
fluture1 wrote:Atunci de ce generalizezi spunand ca este un pachet fara valoare? Doar pentru ca in cazul tau nu si-a facut treaba dupa doar o zi??
Am scris deja dar reamintesc: pentru ca denumirea produsului induce in eroare, documentatia e sub orice critica iar alegerea muzicii nu e cea mai inspirata. Cand vinzi o "masina de tocat Hyundai", nu poti sa o vinzi drept "masina Hyundai". Pachetul Clarfon e util doar pentru o mica parte din cei cu acufene si asta ar trebui specificat clar clientilor.
fluture1 wrote:Nu am sa ma leg de faptul ca ai postat melodiile incluse pe cd-uri..Au drepturi de autor si probabil ca nu vor putea fi downloadate..
Toate linkurile sunt spre situri de unde muzica respectiva se poate cumpara legal. Demo-ul e gratuit pe situl producatorului. Deci discutia despre drepturi de autor e ... aberanta. :)
fluture1 wrote:Insa as vrea sa te rog ceva: presupun ca ai pierdut ceva timp postand pledoaria ta aici, asa ca nu te-ar deranja daca ai mai pierde o jumatate de ora din viata, facandu-mi o vizita. As vrea sa-ti arat niste studii si sa-ti explic mai multe despre aceasta terapie (atat protetica cat si de relaxare). Daca esti cu adevarat interesat, astept mesajul tau in privat.
Nu-l consider deloc timp pierdut, sper ca si alti hipoacuzici sau persoane cu acufene sa-si rupa din timpul liber pentru a-si scrie opinia despre astfel de produse. Evitam cheltuieli inutile. :)

Iar referitor la studii, ma indoiesc ca exista ceva ce nu e deja disponibil online. Nu contest deloc posibilele beneficii ale abordarii de terapie prin relaxare ci doar modul prin care Clarfon a abordat tehnica si modul sau de promovare prin SPAM.
bba
Posts: 11
Joined: Fri Dec 22, 2006 3:45 am

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by bba »

Eu il folosesc din decembrie si chiar m-a ajutat foarte mult, dupa parerea mea este un produs foarte bun avand in vedere si pretul :)
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by dark_light »

nu poti sa numesti "produs" faptul ca au pus impreuna 3 CD-uri cu muzica de relaxare, care nici macar n-au fost concepute de ei, ci sunt creatiile altora. ca doar n-au inventat mersul pe jos! ma indoiesc ca cineva cu acufene si cu putina dorinta de informare n-a incercat deja muzica de relaxare, asa ca nu vad ce aduce asa de nou chestia asta... am inteles dorinta de reclama dar zau, ce-i prea mult strica!
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by aygun »

Din punctul de vedere strict medical "acufenele" sau tinitusul cum se mai zice , sunt la limita cunoasterii medicale.
Asta ti-o spune orice medic ORL-ist .
Lasati vrajelile si puneti mana pe tratate ORL cu acest subiect sau macar pe manualele de anatomie ORL ale facultatilor de medicina.

Ceea ce se creeaza este Impresia ca esti mai ok. Nicidecum nu dispar odata aparute.
Nici macar nu se diminueza . Sunt ceva proteze care genereaza niste semnale apropiate de frecventa acufenelor dar de faza inversa si modulate secvential in intervale scurte .
E exact ca atunci cand legi doua boxe cu polaritatile inverse . Sunetele de aceeasi intensitate dar in antifaza se anuleaza .
Acelasi efect il dau si protezele cu functia de suprimare a tinitusului.
Post Reply