Aparat auditiv pentru acufene

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
camelia
Posts: 2
Joined: Mon Apr 22, 2013 3:51 pm

Aparat auditiv pentru acufene

Post by camelia »

Buna ziua,
Ma numesc Camelia, sunt din Sibiu si am nevoie daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.
Acum aproape 1 an si jumatate mi-au debutat brusc acufenele la un nivel extraordinar de puternic, ma asurzeau efectiv.Mi-au facut RMN la cap, CT, analize de sange, totul era absolut in regula numai ca eu surzeam efectiv.Am perioade (de cateva ori pe luna) cand deabia mai aud ceva din cauza tiuiturilor, apoi parca mi se desfunda urechea si incep sa aud normal si tot asa. Medicii au tot asimilat-o cu surditate brusc instalata, mi-au facut cure de 10 zile cu steroizi, insa fie ca fac sau nu acel tratament ciclul e acelasi:tiuituri foarte puternice urmata de asurzire apoi treptat mi se desfunda urechea si tot asa.De un an jumatate tot incerc sa gasesc cauza si se pare ca doctorii ridica din umeri, mi-au facut audiograme peste audiograme in unele reiese clar ca am auzul diminuat in altele ca e ok, depinde de intensitatea acufenelor.
A mai avut cineva o situatie de genul acesta?
Cert e ca mi-e din ce in ce mai greu sa ma integrez social, este foarte greu sa te duci undeva si sa nu stii cum o sa auzi si de aceea asi dori sa va intreb ce tip de aparat auditiv ar fii bun pentru situatia mea?
Va multumesc si astept un sfat de la dvs.
camelia
Posts: 2
Joined: Mon Apr 22, 2013 3:51 pm

proteze auditive pt.acufene

Post by camelia »

Tot incerc sa introduc un mesaj nou si nu reusesc asa ca imi cer scuze daca ma repet.Problema mea e urmatoarea:am ca tot omu' urechi, la una am cofoza de cand ma stiu iar la a doua de un an si jumatate am acufene asurzitoare, mi se diminueaza auzul, se intensifica acufenele,ajung la o stare de asurzire si apoi treptat imi revine auzul insa acufenele nu dispar.Am incercat fel si fel de tratamente, inclusiv cure cu steroizi (mi-au asimilat-o doctorii cu surditate brusc instalata) insa aici aud, aici nu aud bine.M-am decis sa imi iau totusi o proteza auditiva pentru perioadele cand intervin tiuiturile puternice si asurziarea.
Am fost sa probez un aparat auditiv insa zici ca mi-a bagat un microfon in urechi, insa mi-a zis ca o sa ma obisnuiesc eu dar am dat bir cu fugitii
V-asi ruga frumos sa imi dati si mie niste sfaturi ce tip de aparat ar fi mai bun, ce ar trebui sa urmaresc
Va multumesc frumos si orice sfat m-ar ajuta enorm
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Aparat auditiv pentru acufene

Post by dark_light »

Daca nu ai pierdere de auz reala, ci doar o modificare a perceptiei sunetelor din cauza acufenelor care mascheaza ce auzi din exterior, un aparat auditiv nu este o solutie. Iti poti stresa urechea si mai tare, iar o trauma sonora in cazul tau nu este de dorit. Ma rog, nu e de dorit in cazul nimanui, dar intelegi ce vreau sa spun. Tu ai deja o ureche pierduta, ce faci daca o zapacesti si pe cealalta...?

Audiogramele care arata modificare de auz ti s-au facut cu piuituri sau cu niste sunete care erau ca o oscilatie? E importanta si metoda de testare, pentru ca sunt feluri de-a efectua audiograma in care influenta tinitusului este diminuata, iar rezultatul este mai fidel. Audiograma este oricum un test subiectiv, care depinde de reactiile pacientului (inclusiv de starea lui de sanatate la momentul testarii) si de abilitatile celui ce efectueaza testarea. Cu alte cuvinte, sunt multe variabile de luat in calcul cand se interpreteaza audiograme diferite in timp.
romsound
Posts: 1
Joined: Wed May 29, 2013 3:55 pm

Re: Aparat auditiv pentru acufene

Post by romsound »

O timpanograma s-a efectuat in puseu? E o investigatie mult mai simpla decat CT, RMN etc. Dureaza 5 minute si spune mult mai mult despre functia urechii decat investigatiile imagistice.
Audionova
Posts: 6
Joined: Thu Jun 13, 2013 5:46 pm

Re: Aparat auditiv pentru acufene

Post by Audionova »

din moment ce auzul oscileaza  si remediile incercate pina acum nu l-au stabilizat, atunci merita incercata  purtarea aparatelor auditive cu programe multiple personalizate, destinate starilor diverse cu care va confruntati. Programele sint accesate cu ajutorul unei telecomenzi sau dintr-un comutator pozitionat pe aparat si in felul acesta va fi usor sa mergeti oriunde doriti  cu siguranta ca veti auzi/ intelege orice se vorbeste. In plus, exista  aparate auditive performante cu posibilitatea de a masca acufenele pentru confort psihic maxim si integrare sociala fara consum nervos suplimentar .
mai specific, producatorii de aparate auditive GN Resound si Phonak care isi disputa locul de lider mondial in aceasta industrie, prezinta in aparatele Verso TN, respectiv  Audeo Q T  o tehnologie unica de mascare a tinnitus-ului. In primul rind trebuie gasit domeniul de frecvente in care se produce tinnitus-ul si intensitatea la care este perceput. Masuratoarea se numeste acufenometrie si se face prin intermediul aparatelor auditive, adica nu necesita alte echipamente speciale, cu ajutorul soft-urilor  inteligente dezvoltate de cei doi producatori. Odata descoperiti acesti parametri care pot varia de la o ureche la alta, soft-ul ii analizeaza si va creea zgomot pe frecventa tinnitus-ului si peste nivelul la care este perceput astfel incit este acceptat spontan si confortul este imediat. Mai nou, chiar purtatorul isi poate personaliza zgomotul de masca descarcind ca pe un joc  aplicatia “ T app”Iar acestea se pot proba in centrele [de protezare auditiva].
Post Reply