Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -severa ?

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -severa ?

Post by Roselo »

Care e cel mai mic aparat CIC (complet in canal pt pierdere auditiva medie -severa (eventual profunda) ? si in acelasi timp sa ai sanse mari sa intelegi cu el . Care stie vreau sa-mi dea detalii despre model / pret / firma care comercializeaza / cum se poate achizitiona / modalitati plata / servicii garantie

Cu stima ! astept raspuns
MONICA
Posts: 7
Joined: Tue Sep 24, 2013 12:44 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by MONICA »

Daca deja ai pierdere severa,nu te mai ajuta CIC.Depinde care este pierderea in decibeli.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by Roselo »

pana in maxim -75 db
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by dark_light »

Exista aparate CIC pentru pierderi din astea si daca nimeresti la un centru bun, te poti proteza intraauricular si sa ai rezultate bune.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by Roselo »

da-mi o idee despre ce centru imi recomanzi si detalii despre aparat cu care sa am sanse sa inteleg bine sau aproape perfect nu ma intereseaza sunete de fond ci vorbirea cu un grup de persoane de exemplu sa am nivel de inteligibilitate aproape perfect cu ele
soundservice
Posts: 14
Joined: Thu Apr 08, 2010 10:19 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by soundservice »

Salut!

La pierdere de 75dB putem avea rezultate foarte bune cu un CIC de ultima generatie(2013).

Pentru detalii nu ezita sa ne contactezi.

[link sters]

Cu stima,
Echipa Soundservice
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by Admin »

@Echipa Soundservice, ce faceti voi suna a spam. Daca aveti recomandari, incepeti cu ele aici pe forum, inainte de a chema clientul la firma.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by Roselo »

pana in final vad ca nu se arata nimeni interesat de mesaju meu.. .. faza cu spam-ul" o fost tare :))))) admini stiu cu cine au deaface
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by Keo »

Testeaza si un AMP.
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by Roselo »

Keo wrote:Testeaza si un AMP.
Buna am vazut postarea ta . din cele scrise de tine il consideri un aparat de rezerva . acum ma intreb ce fel de aparate porti si le cosnideri principale cele mai bune in orice situatie . eu voiam sa fie CIC si pt pierdere medie si severa maxim 75-80% cu care sa am sansa nu sa aud sunete ci sa si inteleg vorbirea cu ele macar 80-90%
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Care e cel mai mic aparat CIC pt pierdere medie -sever

Post by Keo »

"Primare" sunt Excelia Art, dar nu pentru ca ar fi o diferenta de la cer la pamant, ci pentru ca sunt open (respira urechea si le pot purta toata ziua), au telecomanda si deci sunt mai usor controlabile (la AMP trebuie sa bagi in betisor in ureche sa le modifici volumul sau sa le opresti) si am programe selectabile, adica in situatii exceptionale si din ce in ce mai rare, pot intra intr-un oficiu postal cu ele deja setate pe Speech in Noise de exemplu. Dar posibilitatea de a selecta programele nu mai e atat de importanta ca acum cativa ani, aparatele de ultima generatie fac o treaba decenta pe Autopilot in majoritatea situatiilor daca sunt bine reglate.

Cu AMP chiar am inteligibilitate minim 80%-90% ca nu-i de la Teleshop. :) Dar am avut si "norocul" sa am o scadere auditiva "uzuala", si canalul la fix ca dimensiune. Afli daca te potrivesti doar testand.

Testeaza-l, e foarte simplu sa o faci, vezi rapid daca ti se potriveste sau nu. Pe cand la alte CIC-uri testarea e mai greoaie, comanda dureaza, e probabil sa nu-ti iasa chiar CIC ci ceva foarte vizibil gen ITC, etc.
Post Reply