Bernafon Chronos 5

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
lsniculescu
Posts: 3
Joined: Wed Jan 09, 2008 5:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Bernafon Chronos 5

Post by lsniculescu »

Buna ziua,
Nu am gasit un topic privind aparatele Bernafon seria Chronos si de aceea am deschis acest topic.
Am avut aproape 5 ani un aparat Brite 502, de care am fost multumit, insa cu mici probleme de reglaje (facute de cei de la AudioOptica). Am efectuat o noua audiograma (gratuite) tonala si vocala (am cofaza stanga si scadere pe inalte la dreapta) la A-Bernasound, care reprezinta din 2012 firma Bernafone in Romania, am fost consiliat privind alegerea unui nou aparat auditiv potrivit cu problema mea.
Dupa cateva sedinte de probe ale diverselor modele de tip RITE, printre care Inizia 3, am ales Chronos 5 Nano Rite model 2012, la un pret decent (4.700 lei, din care CasAopsanj deconteaza 859 lei). Este foarte mic, retroauricular cu oliva detasabila (eu prefer tip lalea-tulip, din motive de suportabilitate...) si are cateva programe din care se pot selecta pe cel potrivit cu mediul, precum si cateva presetari individuale personalizate, selectabile automat. Eu lucrez intr-un laborator de cercetare, unde este destul de mult zgomot, iar programul dedicat conversatiei in zgomot ma ajuta mult sa-mi inteleg colegii. In masina, este destul de zgomotos (rotile suiera puternic), dar am fost sfatuit sa folosesc programul dedicat si este mult mai bine. Ar mai fi nevoie de cel putin un reglaj (am facut doar unul in afara de cel initial), dar nu reusesc sa imi fac timp... Bateria 312 tine destul de mult, aproape 1 saptamana la o utilizare de 8-9 ore pe zi. Ca minus, nu mi-a placut culoarea carcasei, dar se poate face comanda pentru alta combinatie de culori (astept sa-mi vina carcasa de culoareametalic antracit). Este bine sa aveti o rezerva de 6-7 olive tulip reutilizabile, care se folosesc cate o singura zi, dar se pot spala usor.
Sper ca postul meu a avut o mica contributie in ajutarea altor persoane cu probleme similare in a alege un aparat auditiv potrivit. Sanatate multa!
Post Reply