Pareri Phonak VirtoQ 70

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
AndreiM
Posts: 4
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:14 pm

Pareri Phonak VirtoQ 70

Post by AndreiM »

Buna seara!

Ma numesc Andrei, am 28 de ani si sufar de hipoacuzie bilaterala neurosenzoriala severe (pierderea cam de 83 dB), hipoacuzie dobandita in urma tratamentului cu kanamicina facut in 1985 pe cand aveam cateva luni, hipoacuzia propriu zisa debutand in jurul varstei de 3 ani, practic sunt hipoacuzic de o viata. De profesie sunt inginer electronist. Nu am fost protezat de la o varsta frageda, abia pe la 12 ani am primit un set de aparate auditive Siemens(printre primele din acea generatie in Romania) insa nu m-am putut impaca deloc cu ele(sunet metalic, microfonie etc). Abia pe la 16 ani am fost protezat cu un retroauricular Philips cu care m-am impacat foarte bine la vremea aceea. Da, ati inteles bine am fost protezat pe o singura ureche deoarece aparatul a fost procurat prin casa de asigurari care, dupa cu stie toata lumea, te ajuta doar cu acei 900lei si o ureche.

In urma cu vreo 6 ani mi-am achizitionat prin Audionova Suceava un nou aparat de data asta un Phonak Naida V SP de care am fost multumit din toate punctele de vedere, mai putin preturile de mentenanta destul de piperate. O sa ma intrebati de ce nu m-am protezat bilateral. Nu am facut asta din motive de ordin mai mult psihologic, deoarece aparatul este retroauricular si uneori nu ma simt in largul meu intre oameni cand vad ca se uita mai pe furis sau de-a dreptul la urechile mele, darmite sa fi avut si 2 aparate cate unul pe fiecare ureche. mi-ar fi fost mie destul de greu dpdv psihologic. Cei care sunt in situatia mea si nu numai vor intelege perfect la ce ma refer.

Acum sunt in situatia de a-mi achizitiona un nou aparat deoarece acesta pe care il am si-a cam trait traiul si si eu simt tot mai acut nevoia de 2 aparate, mai ales ca acum cei de la Phonak dispun de tehnologie care sa permita si unui aparat intraauricular sa dezvolte puterea necesara urechilor mele, ceea ce la generatiile anterioare era imposibil.

Acuma stiind ca se poate, sunt hotarat pentru protezare bilaterala cu intraauriculare si audiologul meu de la Audionova Suceava, dl Silvestru Tarnovan, pe care il recomand cu cea mai mare caldura si cu toata increderea mi-a propus Phonak Virto Q70. Eu personal din ceea ce am probat si din ce am vazut pe calculatorul dumnealui sunt foarte incantat de acest aparat in ciuda pretului destul de piperat. Asta e, auzul conteaza cel mai mult indiferent de pret.


Am observat ca si aici pe forum sunt cateva persoane care chiar au habar cu ce se mananca protezele auditivesi tinand cont si de faptul ca in ceea ce priveste caracteristicile tehnice si posibiltatile de reglaj mai toti producatorii si distribuitorii sufera de secretomanie, v-as ruga sa-mi imparatasiti si mie din ceea ce stiti si din parerile dvoastra: ce stie sa faca aparatul asta, ce avantaje/dezavantaje are, parerile subiective ale celor care poate il au deja... in fine orice parere este binevenita. Daca are cineva date tenice sau orice altceva si ma poate ajuta il rog sami trimita si mie orice detaliu. fie aici fie pe mail: andreimalai@yahoo.com. Datele tehnice nu ma sperie, asa cum am spus sunt ingier electronist si stiu cam cu ce se mananca.

Imi cer scuze pentru poliloghie si va multumesc anticipat!
Post Reply