Proteze auditive Phonak de la Audionova

Discutii generale despre proteze auditive.
paulina
Posts: 2
Joined: Wed Dec 05, 2012 10:27 pm

Re: Proteze auditive

Post by paulina »

Ada31 wrote:buna!sunt ada,am 31ani,hipoacuzie medie bilaterala,in prezent am 1ap aero 211 la stg din mai 2005,iar acum cateva zile mi-a venit decizia de la cas pt alt aparat!aero merge,il intretin f bine,dar vreau alt aparat, mult mai bun,m-am uitat pe site-urile firmelor din tara,nu sunt hotarata ce sa iau,vreau ceva de la phonak!are cineva micraPOWER?este o promotie la un model la 2800lei(dc mi s-ar potrivi,nu l-am testat),celalalte modele de la microPOWER sunt in jur de 4200lei!are cineva acest model?e multumit de el?ma intereseaza in mediu zgomotos,bar,pizzerie,afara pe strada!dar audeo are cineva?e multumit de el?costa 64500lei...mult!merita?ce are deosebit?am citit pagina pe site-ul phonak,frumos prezentat,dar ma intereseaza subiectiv:cat ajuta?a testat cineva ambele modele?e diferenta mare intre ele?pana la sf anului vreau sa iau 2,acelasi model pt ambele urechi!dar sa dau 13000lei,e mult..va rog,raspundeti-mi,la revedere
Buna Ada,
eu am achizitionat acum 1 luna un aparat phonak ,aodeo s mini
sunt un pic in dubiu,in locurile zgomotoase ma deranjeaza enorm si aud un sunet deranjant in permanenta,este ca un harjait care ma oboseste,
inca sunt in stadiul de reglaje si nu stiu ce sa iti spun...ma gandesc ca poate fetele de la audionova nu sunt in masura sa il regleze
cert este ca trebuie sa mergi la medici audiologi cu experienta,testeaza inainte de a achizitiona!
succes
Cristi wrote:
Roxa H wrote:Buna.E clar ca audiologul tau nu prea stie ce are de facut daca spui ca nu face altceva decit sa-l dea mai tare sau mai incet.Sunetul de la aparatele Phonak este metalic si mai ascutit chiar din prelucrare dar exista solutii pentru a regla aparatul ca sa iti placa .Faptul ca ti-a micsorat presiunea in conductul auditiv nu te ajuta pe tine cu nimic.......Exista posibilitatea de a selecta un program separat care va fi reglat doar pentru situatiile acustice de care te lovesti la locul de munca , un reglaj care de exemplu nu il poti folosi pe strada sau acasa , sau se mai poate modifica formula de calcul a amplificarii .......daca audiologul doreste sa te ajute cu adevarat......sau daca cunoaste aparatele cu adevarat.Daca mai doresti informatii iti stau la dispozitie.
Multumesc mult de raspuns. Pai si eu ce trebuie sa-i spun ca sa inteleaga si ea de ce ma lovesc eu ? Concret, care ar fi acele solutii ? Si care ar fi acel program separat ? Mi-as dori sa-mi pot permite achizitionarea unui Hi-Pro, dar...nu pot. Deci raman la mana ei sau sa sper ca pot gasi un alt audiolog, bun, care sa stie ce face si sa cunoasca si acest gen de aparat. Eu nu pot decat sa-i spun ce aud. Iar ea, dupa ce da click pe cateva iconite pe-acolo ( numele programului/soft-ului pe care-l foloseste - din cate am sesizat - e ceva cu NOAH, desi eu am vazut pe site-ul Phonak ceva cu iPFG, parca ) ma intreaba "ce s-a schimbat acum?"; de cele mai multe ori, e mai rau. Apoi am senzatia ca revine la setarea anterioara, care era aia pe care deja o reclamasem, dar, care, devine asa un fel de "raul mai mic" :) Practic eu la ora actuala nu pot zice ca ma inteleg prea bine cu lumea. E asa ca si cum am aparat doar ca sa aud niste sunete amplificate, deranjante, sa-mi aud propria voce, la fel de prost, dar care sa ma impiedice a muti. Aaaa...si, eventual sa nu dea masina peste mine. :lol:
Buna Cristi,
si eu ma confrunt cu aceasi problema,ba mai mult decat atat uneori am impresia ca nu aud si situatia este aceeasi!Deja a sperie in conditiile in care am aparatul de ceva vreme ..o luna si ceva si nu ma simt ok cu el tocmai din acest motiv.Sunetul metalic ma omoara!!Daca gasesti tu solutia anunta ma si pe mine!Am aruncat 16000lei aiurea si medicii acusticieni habar nu au cu ce se mananca aparatele auditive!!Sunt in oragul disperarii!!
Cristi wrote:
Ada31 wrote:Cristi, aparatul nu il ai in proba? da-l inapoi nu te ajuta deloc. sau schimba cu alt aparat, daca l-ai cumparat de la Audionova. Gama Milo nu e prea grozava imi pare rau ca iti spun. Sau incearca sa dai de alt audiolog vad ca fata care se ocupa de tine nu prea e grozava. Succes!
Pai, in primul rand, asta mi-am permis. Si asa, tot scump e. Stiu ca exista altele si mai si. Crezi ca nu mi-ar fi placut sa-mi pot permite si eu unul de ...6000 lei, eventual ? Si cu cine s-o schimb, ca si audiolog ? Poti recomanda tu ? Ca din ce citesc pe aici, pe forum, mai toata lumea se plange de audiologi. Si-apoi sa fie unul/una care sa se si priceapa la genul asta de aparat.
Da, aparatul e in proba, dar cica daca-l returnez, imi raman cei 30% la ei :( Si-apoi, inainte de a-l lua, am fost la Audio-optica si Romsound. Si mi s-a oferit unul de 2640 lei, danez, dar care era mai prost decat asta.
Cristi si eu am aceasi problema cu toate ca am dat 16000 pe amandoua(8000lei /bucata).
Al meu este Phonak,aodeo s mini si la fel...ma omoara sunetele metalice!Cea mai buna solutie este sa sesizezi problema si sa le schimbi!Eu asta voi face cu siguranta!Sper sa avem succes,pt ca nu este usor !
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Proteze auditive

Post by Cristi »

Buna Paulina. Am crezut ca n-am citit bine si ca ai adaugat un 0 in plus, din greseala. Imi pare extrem de rau ca ai dat atatia bani si nu te ajuta. Mesajul meu era cu mult timp in urma, a fost primul meu aparat (un Phonak Milo), dar, pt ca nu m-am acomodat si apoi am vazut ca cei de la Audionova nu le au de nicio culoate si ca tot ce se scrie pe aici e destul de adevarat), eu l-am returnat, am pierdut cei 30% si m-am reorientat catre o firma serioasa, unde am fost tratat super bine si cu audiologi care au ceva scoala medicala facuta la Carol Davila si nu un curs online sau de 1 sapt de audiologi ( a se citi agenti de vanzare ).
mimoza
Posts: 14
Joined: Sun Mar 21, 2010 12:06 pm

Re: Proteze auditive Phonak de la Audionova

Post by mimoza »

Buna!
Si eu am avut o experienta proasta cu cei de la audionova, in urma achizitionarii unui Naida 9 Ultra Performant care nu au stiut sa mi-l regleze,ba mai mult vroiau sa-mi mai vanda un naida s care ziceau dansii imi vor rezolva problema.Cei de la audionova sunt foarte buni vanzatori,nu si audiologi.
Oliva care mi-am facut-o in acest centru din Ardeleni m-a tinut doar o luna pentru ca mi s-a desfacut furtunasul si m-am ales cu o rana in ureche de toata frumusetea.
Pana la urma mi-am rezolvat problema la d-na Anca Ciurlau ,care chiar isi doreste sa ajute oamenii si copii hipoacuzici.
Mi-a reglat aparatul sa-l pot folosii fara sa ma deranjeze.Pe aceasta cale ii multumesc inca o data.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Proteze auditive Phonak de la Audionova

Post by Ada31 »

Paulina, daca nu te ajuta si te deranjeaza aparatele returneaza-le chiar daca pierzi 30%! asta e, decat sa le tii degeaba si sa te deranjeze mai bine pierzi 30% si recuperezi o parte din bani. cu banii ramasi te duci la Soundservice sau Starkey testezi aparatele de la ei si imposibil sa nu gasesti un aparat pe plac la ei. succes si sa ne mai scrii ce alegere ai facut pana la urma!
Post Reply