Proteze auditive Phonak de la Audionova

Discutii generale despre proteze auditive.
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Proteze auditive

Post by Cristi »

Roxa H wrote:Buna.Nu ai specificat ce fel de Milo...
Buna. Am specificat intr-unul din mesajele postate in Aprilie. Aparatul e Phonak Milo UP ( BTE ). Mi s-a zis ca are 6 canale si 2 programe. Unul pt vb la telefon ( dar nu ma pot folosi de el, pt ca nu inteleg nimic ) si celalalt pt activitatea de zi cu zi. Dar pe site-ul Phonak, acest Milo UP este specificat cu 2 canale si nu 6 !!! I-am zis fetei si a zis ca o sa-mi faca rost de fisa tehnica :mrgreen:
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Proteze auditive

Post by MariusH »

Milo UP este un aparat power cu castig max de 80 dB,MPO 139 dB, 2 CANALE,3 programe manuale,baterie 675,....
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Proteze auditive

Post by Roxa H »

Buna.Fisa tehnica o gasesti pe site-ul Phonak la sectiunea pentru profesionisti.
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Proteze auditive

Post by Cristi »

Roxa H wrote:Buna.Fisa tehnica o gasesti pe site-ul Phonak la sectiunea pentru profesionisti.
Da, stiu. Tocmai de-aia am spus ca, ce am vazut pe site-ul Phonak, nu se potrivea cu ce-mi spusese Dra de la Audionova. Ea sustinea ca sunt 6 canale, iar fisa zice 2.
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Proteze auditive

Post by Cristi »

MariusH wrote:Milo UP este un aparat power cu castig max de 80 dB,MPO 139 dB, 2 CANALE,3 programe manuale,baterie 675,....
Salut Marius. Asa cum am si zis: ca am vazut pe site-ul Phonak, ca nu are decat 2 canale.
Cu celelalte detalii, m-ai pierdut in spatiu. :) Nu prea le am si nu stiu cu ce se mananca.
Si asta, e clar, ma afecteaza direct, pt ca eu sunt ala care nu aude cum trebuie. Pe banii mei. Degeaba am fost de vreo 6 ori la reglaje. Sunt in aceeasi faza.
Tu zici 3 programe, tipa zice 2. :) . Phonak zice 2 canale, tipa zice 6. :mrgreen:
Am luat UP ( ultra power ) pt ca sa am marja in cazul in care auzul mai scade. Pt ca la mine a scazut progresiv, cu toate internarile si tratamentele.
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Proteze auditive

Post by MariusH »

Faptul ca e UP iti da puterea , dar eu cred ca aparatul nu e bine ales pentru tine daca ai pierderea mai mare pe frecventele inalte. Ai nevoie de calitate mai buna ,adica un aparat cu mai multe canale si posibilitati de reglaj pe cat mai multe frecvente.
Parerea mea.... :wink:
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Proteze auditive

Post by Roxa H »

Buna.Intradevar Marius are dreptate ( pe care doresc sa-l salut , ne cunoastem....) . Up este un aparat de amplificare mare , ar fi fost de mare ajutor sa postezi audiograma pentru ca este foarte important unde anume ai probleme , in functie de aceasta se propune forma olivei sau materialul din care este facuta , daca este necesar vent si alte caracteristici care vor fi selectate din programul de reglaj al aparatului.Din pacate chiar daca doresti sa-l inapoiezi vei pierde 30% din valoare ( conventia semnata le da dreptul celor de la Audionova sa faca acest lucru).Incearca sa-ti cauti alt audiolog poate vei avea mai mult succes.Din pacate de la distanta si fara sa vad audiograma si reglajul care s-a facut e mai greu sa te ajut dar voi incerca.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Proteze auditive

Post by aygun »

Ma bag si eu in discutie ca musca in lapte :D
In opinia mea , Audioniva si Audiolux = Incompetenta ! Scuzata sa imi fie remarca insa am avut a face si cu unii si cu altii .
Merg la Audiolux si iau proteza Siemens fara prea multe detalii ( la dat arespectiva nu stiam de forumul acesta ) . Duduia de acolo imi spune ca ma costa 1780 RON o proteza CIC Siemens cu 4 canale. Am crezut-o pe cuvant . Acum citesc si ma luminez dar nu prea cred ca proteza mea are 4 canale . De fapt ma cam chinui sa inteleg cu ea cate ceva . Mai bine aud far aproteza decat cu ea.
Reglajele ? Care din audioogii de aici a facut reglaj de proteza in PUMN ? Ia sa va aud !
Daca nu stiti cum se face va spun eu ; se ia proteza in pumn , dai de reglajele din calculator pina tiuie nu stiu cum si apoi ii spui omului " poftiti , e gata !" Asta la Audiolux anul trecut. Audiolog ? Hm , o duduie pe la vreo 20 de ani car enici macar nu cred ca stia ce aia frecventa de crossover , ce fac acele canale , cum proceseaza DSP-ul ....
Bon , Adionova ! Merg sa iau baterii pentru CIC-ul meu . Tanti de acolo ( 20+ anisori ) ma intreaba ce baterie , ii spun , ii arat .... dar pina nu am scos proteza din ureche sa desfac compartimentul baterie nu a stiut ce acumulator trebuie.
Boooon ! O rog sa imi prezinte o oferta cu accesorii pentru hipoacuzici ( si ma refeream la casti Bluetooth , repetitoare BT , dispozitive de emisie Wi-Fi pentru hipoacuzici - chestii care sa ne faca viata mai usoara acasa). Sunt satul sa dau TV-ul mai tare ca nu aud si fetita mea doarme . Prefer sa ma uit la canalele subtitrate .
Imi prezinta tanti un dispozitiv care costa vreo 540 ron si care sustinea dansa ca emite prin BT . DAR , este un mare DAR , nu a specificat ca aparatul este destinat protezelor care au link BT ;) A trebuit sa o intreb eu " dar nu e pentru proteze care stiu sa comunice prin BT sau Wi-fi ?" Fastacindu-se si uitandu-se cu oarece nesigurata la mine ( feresaca truda s ale mai pun ceva intrebari ) imi spune mladios " ba , daaa !" Si asta a fost toata discutia .
O alta faza patita la Audiolux este ca merg sa reglez a cincea oara proteza . Ii tripleaza amplificarea tot in celebrul pumn si mi-o da insistand sa o port ca TREBUIE sa se adapteze nervul.
Vitosenia nu explica de ce se "adapteaza" nervul . De fapt cilisorii din cohlee fiind surescitati de presiunea sonora incep sa se "toceasca" mai repejor decat se propaga hipoacuzia "naturala" , fiind influentati de cauze externe / mecanice . In concluzie , urechea ta nu se adapteaza ci intra intr-o hipoacuzie provocata proteza aceasta amplificand fix cat trebuie si pe ce frecventa trebuie . Daca inainte puteam auzi cu urechea stanga destul de bine ( stanga fiind urechea sanatoasa ) acum , nu pot sa aud conversatia la elefon . Aud celelalte sunete insa ceea ce este in spectrul vocii il aud extrem de estompat ( parca ar vorbi dintr-un tunel ). Mai pe romaneste " mi-am paradit si urechea sanatoasa .Am ajuns sa fiu dependent de proteza . Daca inainte auzeam mai bine cu stanga acum aud mai bine cu dreapta .

Sa nu uit , dupa ultimul reglaj simteam sunetele in centrul capului ( in creier ) dar am ascultat ca boul de o pustoaica de 20 si ceva de ani car ehabar nu avea pe ce lume se afla si iata-ma aici , povestind despre minunile astea .

Scuze daca am fost prea direct dar in parte sunt nitel suparat. Ajung cu urechea stanga OK si acum am ajuns sa aud mai prost cu ea decat cu cea mai afectat ade hipoacuzie . Pe urechea stanga nu pot sa vb la telefon . Nu inteleg nimic . Dar NIMIC !

Am cerut ceva date tehnice , oferte de preturi . Cum vedeti dvs am vazut si eu .
Problema e la angajator . Angajatorul Roman ( ca e Audionova sau Audiolux ) alearga dupa un singur lucru , PROFIT si sume mari in conturi fara ca macar sa ii pese catusi de putin de pacient . Altfel ar avea numai personal specializat si cu Experienta in cadrul cabinetelor respective. Le convine sa plateasca tinere car e se angajeaza pe un salariu derizoriu si promisiunea unui procent din vanzari. Everything is bussines !
Daca as avea componentele mi-as face singur protezele si m-as juca la reglaje pina as auzi bine.

Numai de bine !
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Proteze auditive

Post by Roxa H »

Buna Aygun ,

NU exista reglaj in pumn........e cea mai mare tampenie pe care am citit-o in ultima vreme.Reglajul corect la care te referi se face cu aparatul auditiv in ureche , de fapt aparatul auditiv , in functie de oliva repereaza frecventele pe care aparatul auditiv ar putea sa fluiere la miscarile maxilarului sau daca apropii mana de ureche etc.Probabil a vrut sa-ti vorbeasca despre pachetul icom tv care este format din tramsmitatorul voiis si interfata icom dar aparatele tb sa aiba functia de wireless.Daca ai un singur aparat auditiv iar cealalta ureche este norrmala atunci aparatul tb reglat in asa fel incat sa-ti auzi vocea " in gura" cum se spune.....scuze pentru termeni dar asa e cel mai clar. :lol:

Succes
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Proteze auditive

Post by aygun »

O fi tampenie dar crede-ma ca acel reglaj in pumn Exista . Daca cineva imi spune ca nu sunt fantome il cred , dar cand le vad cu ochii mei atunci altfel sta treaba. La fel si cu reglajul in pumn. Poate nu crezi dar uite ca se poate :D

Cat despre ceea ce vroia sa explice duduia , imi pare total lipsit de profesionalism . Crede-ma ca si eu lucrez cu oamenii. Sunt om de service IT si electronica dar cand un client vine si imicere o opinie sau un sfat nu ma fastacesc in fata lui si oricand am la indemana o oferta cu componente , ansamble sau subansamble .

Intrebarea a fost pusa in felul urmator " Gasesc la dvs un dispozitiv vare sa imi transmita pe ceva casti wi-fi sau BT semnalul sonor de la un tv sau o alta sursa de sunet ?"

Moment in care duduia mi-a aratat ceva alb cu o talpa spunand " avem ceva care emite wireles catre casti sunetul de la intrare ."
Scoate jucaria , o arata si intreb " dar nu cumva merge NUMAI cu protezele auditive care suporta asa ceva ?" , sigur ca s-a fastacit nitel si ingana " ba daaaaa ..." Pe cand , in opinia mea , trebuia sa sune ceva cam in halul urmator " avem ceva care emite wireless dar este NUMAI ptr protezele auditive care au integrata functia respectiva !"

Daca eram un client tampit care scotea banul ( vreo 545 ron ) , mergea acasa , conecta jucaria si isi punea casti FM pe urechi asteptand sa auda ceva ? FM inseamna in esenta tot wireless . Crede-ma ca am avut a face cu o groaza de idioti .
Cateva mici exemple :
- cumpara omul placa de baza , merge acasa , o monteaza si vine cu o falca in cer si una in pamant la noi ca lui nu ii merge sistemul . Verificam si omul nu avea procesor . La intrebarea noastra " dar procesorulunde e ?" ne raspunde " da' ce ? e nevoie si de procesor ?"
- de rpocesor lipit cu superglue de cooler ai auzit ?
- de procesor infipt cu forta contrar vointei sale in slot ai pomenit ?
- sa nu iti mai zic ca sunt unii care cred ca routerele wireless se configureaza singure ;)

Asadar da , sunt tot felul de oameni si oamenii care au grija de produsele in care unii au investit bani TREBUIE instruiti si pentru asemenea situatii.
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Proteze auditive

Post by Roxa H »

Nu s-a pus problema ca nu te cred........dar e halucinant , reglajele fine se fac cu aparatul IN ureche ca pacientul sa sesizeze daca sunt diferente......Investitia te costa mai mult......pe linga voiis trebuia sa cumperi si icom-ul care costa vreo 1300 lei ( sper sa nu ma insel) dar cineva putea sa-ti spuna ca nu sunt compatibile cu siemens......ai dreptate....se vind niste chestii pe care daca te duci la reglaj cu ele habar nu au sa le conecteze intre ele.....sistemul seamana cu o bucla de inductie si toate cele trei componente ( voiis , icom , aparate auditive ) trebuie sincronizate intre ele......trist.....
ella
Posts: 1
Joined: Sat Apr 21, 2012 11:08 pm

Re: Proteze auditive

Post by ella »

Mda...vad ca nu s-a mai scris aici de ceva timp...de fapt de destul de mult timp...
Sunt noua pe forum...si eu, ca si alte persoane, noua si ca hipoacuzic.
Inca nu inteleg ce mi se intampla si de ce mi se intampla asta, am nevoie de o serie de raspunsuri dar si de un aparat auditiv, dupa cum mi-a fost recomandat.
Diagnostic: hipoacuzie neurosenzoriala medie.
Dupa o raceala puternica(parca aveam un butoi in loc de cap), am ramas cu acufene si surda( ambele la urechea stanga). Apoi am inceput cu stangul: consultatie la ORL-Spitalul CFR, la dr. Vlaescu( nu mergeti la ea, sub nici o forma- are si o policlinica cu acelasi nume). Nu mi-a facut nimic, decat 2 punctii nazale la care nu iesea nimic(50 de lei punctia), eu ii ziceam ca sunt surda si ea-mi zicea sa mai asteptam, ca poate e urechea infundata...dupa o sapt. si jumatate de tratament pt raceala/sinuzita( fara antibiotic, caci mi-a spus ca nu-i necesar, desi il aveam luat), apoi o sapt. de ”asteptat” ca sa vedem ce se mai intampla, cand m-am dus iar la ea si mi-a spus iar sa mai asteptam, nici macar audiograma n-a vrut sa-mi faca, am schimbat doctora- prea tarziu insa: noua doctora la care m-am dus a zis ca poate la inceput rezolvam cu niste perfuzii, acum e tarziu. Am facut audiograma si RMN.Diagnosticul este cel scris mai sus.De vre-o 3 luni iau Betaserc(2/zi), Sermion( 1/zi), la inceput si 10-12 zile de picaturi cu Nazonex(2 pufuri de 2 ori/zi). Situatia insa este aceeasi- acufenele sunt parca putin mai slabe, mai incete dimineata si mai puternice spre seara si nu aud/inteleg vorbirea cu urechea stanga. Iar lipsa auzului ma incurca in activitatea didactica.
Am scris aceste detalii pentru ca doctora care mi-a facut audiogramele( la interval de o luna) a zis ca nu-i nevoie de aparat auditiv, ca aud cu dreapta, insa am inteles ca nici cu dreapta nu stau prea bine...Am gasit un site cu probleme ce acest gen, cu auzul, mi-am expus problema si am atasat audiogramele si rezultatul RMN iar un doctor de specialitate mi-a confirmat diagnosticul de mai sus zicand ca trebuie sa-mi pun aparat pe stanga...
Imi puteti recomanda ceva? Precizez ca doar cu vorbirea am probleme, alte sunetele aud, mai slab decat aud cu dreapta...si am probleme si cu orientarea...nu stiu de unde vine zgomotul...suna telefonul...se aude venind masina!!!...Daca ascult un cantec, spre exemplu, muzica/acompaniamentul il aud, insa nu inteleg cuvintele, aud doar niste ”scartaituri”. Este cineva in aceeasi situatie? A necesitat protezare? Daca ”DA”, ce anume i-a fost recomandat sau a achizitionat? Ce trebuie sa stiu despre anumite firme sau despre anumite aparate?
Va rog, am nevoie de raspunsuri...
As fi vrut sa pot atasa si audiogramele, insa nu stiu cum o pot face, nu vad nici o optiune de acest gen, poate ma puteti ajuta cu un sfat si pentru acest aspect
Va multumesc anticipat
bill
Posts: 14
Joined: Wed Nov 02, 2011 3:14 pm

Re: Proteze auditive

Post by bill »

Draga Ella,

Daca iti doresti o consultatie ar trebui sa iti faci o programare la o clinica de audiologie. Este (la majoritatea) gratuita si pe baza audiogramei ti se va recomanda (sau nu) un aparat pe care il vei testa mai intai. Daca nu esti convinsa sa incepi sa porti aparat, tot un audiolog de la clinica buna te poate indruma catre un medic ORL bun.

Succes!
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Proteze auditive

Post by dark_light »

ella wrote:... doctora care mi-a facut audiogramele( la interval de o luna) a zis ca nu-i nevoie de aparat auditiv, ca aud cu dreapta, ...
pai e clar atunci! propun sa ne taiem toti cate o ureche, ca dupa capul distinsei doftoricese se pare ca Dumnezeu a fost repetent la anatomie si fiziologie si ne-a pus in mod absolut redundant...2 bucati!...cascatul!

nu mai comentez si dezinteresul total al primei oreliste care la simptome ca diminuarea auzului si acufene nu a catadicsit sa dea o amarata de trimitere pentru audiometrie si timpanometrie. de ce? pentru ca probabil madama are raze X in ochi si vede direct locul afectiunii. sau are puteri paranormale... ca daca presupunem ca e pur si simplu incompetenta o sa se supere pe noi!

dar sa ne ocupam de ce ne doare: pentru tine, ella, este imperios necesar un aparat auditiv. faptul ca ti-ai pierdut abilitatea de a localiza sursa sonora in spatiu si problemele pe care le ai in intelegerea vorbirii sunt argumente mai mult decat suficiente ca sa intelegi ca auzul tau are nevoie de ajutor. daca incepi sa vezi in ceatza, imediat te gandesti ca iti trebuie niste ochelari. la fel e si aici. creierul tau cere un sunet mai puternic decat vine acum pe tzeava nervului auditiv, pentru ca altfel nu se descurca sa descifreze informatia.
in privinta achizitionarii unui aparat auditiv, iti dau acelasi sfat pe care l-am dat tuturor: fa-ti timp si programeaza-te la cateva cabinete mai serioase. pe aici pe forum sunt cateva pareri pe care te poti baza. apoi cere proba cu aparatele care ti se propun. intreaba despre reglaje, despre eventualitatea in care aparatul ales nu va da rezultate. intreaba despre politica de retur, despre service, despre posibilitatile de achizitionare (decizie CAS, plata in rate, etc). iti alegi un obiect care te va insoti si ajuta in comunicare, deci fa-o corect, ca pentru tine o faci.

si tine-ne si pe noi la curent cu evolutia lucrurilor.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Proteze auditive

Post by florrya »

dark_light wrote:
ella wrote:... doctora care mi-a facut audiogramele( la interval de o luna) a zis ca nu-i nevoie de aparat auditiv, ca aud cu dreapta, ...
pai e clar atunci! propun sa ne taiem toti cate o ureche, ca dupa capul distinsei doftoricese se pare ca Dumnezeu a fost repetent la anatomie si fiziologie si ne-a pus in mod absolut redundant...2 bucati!...cascatul!

nu mai comentez si dezinteresul total al primei oreliste care la simptome ca diminuarea auzului si acufene nu a catadicsit sa dea o amarata de trimitere pentru audiometrie si timpanometrie. de ce? pentru ca probabil madama are raze X in ochi si vede direct locul afectiunii. sau are puteri paranormale... ca daca presupunem ca e pur si simplu incompetenta o sa se supere pe noi!

Trist..... :(
Post Reply