Reglaj aparat Beltone ARCA A34

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
iulia dragomir
Posts: 1
Joined: Thu Nov 04, 2010 12:29 am

Reglaj aparat Beltone ARCA A34

Post by iulia dragomir »

as dori sa intreb si eu...sotul meu este utilizator al unui aparat BELTONE arca A34...nu stiu ce sa zic..mie personal mi se par destul de slabe...sau ..nu stiu ..probabil ca ma asteptam la ceva mai mult de la un aparat auditiv...nu distinge f bine ..ce se vb la televizor..nu intelege muzica,,,pt el totul este o lalaiala...cam in aceleasi ..note..problema este alta...am incercat sa le reglam aici..la un centru Audionova...la Constanta...(aparatele au fost cumparate din Spania)...dar ne-am lovit de o domnisoara audioprotezist sau ce o fi.....care ..ne-a tratat....de parca ...am fi fost analfabeti...idioti...urat...fara pic de profesionalism...reglajul....mai mult nu pot sa fac...asta e aparatul....nu ma intrerupe cand vb...etc...stiti cumva un alt centru unde le-am putea regla?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: reglaj aparat beltone

Post by Harald »

Cel mai probabil, tot la un cabinet Audionova. Ei vând aparatele Beltone în România şi nu cred că are altcineva soft-ul de programare de la Beltone (Solus se numea). Poate doar cineva care a lucrat tot la ei.

Soft-urile de fitting de la Siemens, de la Phonak sau de la Unitron sunt mult mai uşor de găsit, mărcile respective de aparate fiind mult mai răspândite. Dacă există soft-ul, te poate ajuta orice audiolog, plus că programatoarele au început deja să fie prezente şi la end-useri. Dar aparatele Beltone nu sunt foarte răspândite, aşa că şanse reale numai la Audionova ar fi. Eventual, sună la sediul lor din Bucureşti, să încerci să obţii o programare acolo.
mirupiru
Posts: 5
Joined: Mon Mar 29, 2010 10:52 am

Re: reglaj aparat beltone

Post by mirupiru »

Eu am doua aparate Beltone (unul generatie mai veche, unul mai noua, oricum nu ultimul racnet). De la Audionova luate, la Audionova reglate. In niciunul dintre cazuri nu a fost reglat corect, au fost necesare drumuri peste drumuri, eu ziceam ca tiuie (cand trece aerul prin el tiuie oricum, dar tiuia cand era in functionare), ei ca n-are nimic. Eu ziceam ca anumite sunete se aud aiurea, ei ca sa ma obisnuiesc. S-a rezolvat doar unul dintre ele, contra-cost, fireste, doar dupa ce am scris un mail catre Beltone in State. Imi pare tare rau, dar dupa plecarea Ancai de la Audionova (care a fost audioprotezistul meu si care la un moment dat a disparut) nu am gasit alt profesionist acolo care sa stie naibii ce face. Aparatele insa mie mi se par bune. Ceea ce ma duce inapoi la intrebarea: unde facem reglajul?
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: reglaj aparat beltone

Post by florrya »

Vad ca postarile sunt vechi, dar voiam sa zic ca si eu ma confrunt cu reglajul aparatului, l-am cumparat in Romania de la Audionova (Phonak), reglat acolo dar acum fiind in Italia vreau sa ii imbunatatesc unele reglaje.

Un audiorptezist de aici (are si el Phonak in cabinetul lui) mi-a zis ca e mai bine sa fac rost de scheda reglajelor mele initiale, ca sa continue de acolo (ptr ca nu vreau sa stearga un canal unde e unicul reglaj reusit) , un altul mi-a zis ca poate incerca si fara scheda, dar mai sigur e sa fac rost de scheda...

In fine, am scris un e-mail la Audionova, la centrul de unde am cumparat, si inca nici un raspuns. Unde sa ma adresez, daca nu imi raspunde? :roll:
danubian
Posts: 21
Joined: Sun Nov 13, 2011 5:15 pm

Re: reglaj aparat beltone

Post by danubian »

Parca tot Harald zicea pe alt thread ca orice soft permite salvarea starii curente a aparatului, deci daca nu esti multumita, dupa reglaj se poate reveni la cea dinainte.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: reglaj aparat beltone

Post by dark_light »

asa este. ar trebui sa mearga la cabinet, sa se citeasca aparatul si doar sa i se salveze reglajele actuale. pe urma se lasa 24 de ore pauza si se poate merge la reglaj. altfel, softul suprascrie reglajele initiale, considerand ca se gaseste in aceeasi sesiune de reglaj. dar treaba asta ar trebui s-o stie si aia de acolo. daca n-o stiu, e cam grav...
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: reglaj aparat beltone

Post by florrya »

dark_light wrote:asa este. ar trebui sa mearga la cabinet, sa se citeasca aparatul si doar sa i se salveze reglajele actuale. pe urma se lasa 24 de ore pauza si se poate merge la reglaj. altfel, softul suprascrie reglajele initiale, considerand ca se gaseste in aceeasi sesiune de reglaj. dar treaba asta ar trebui s-o stie si aia de acolo. daca n-o stiu, e cam grav...
Am fost pana la urma (inainte sa citesc raspunsul vostru), a citit intr-adevar aparatul, ne-a si aratat pe computer reglajele facute intial in Romania si a zis ca sunt bune.

Eu voiam un canal reglat doar ptr zgomotul de fond, am deja unul reglat intial in tara, dar nu aud vocile (zgomotele de fond sunt micsorate dar acopera totusi vocea...) si voiam sa fac o incercare noua pentru voce, deci, plecand de la un singur canal, unicul pe care voiam sa il regleze doar ptr zgomotul de fond, a sters doar pe respectivul canal reglajul dinainte (ptr ca era totul amplificat si nu il suportam) si am incercat de la zero.

Pana acum e binisor, iar daca vreau sa mai imbunatatesc, a zis sa mai trec pe acolo, o sa mai trec atunci cand voi cumpara i-Com de la ei. Insa nu cred ca voi auzi vocea in ambient zgomotos, mai bine de atat nu se poate.... E prietenul meu cel care are un asemena reglaj, el are Oticon si in conditii de zgomot de fond el aude cat de cat vocea celui care ii vorbeste, anuland un pic zgomotul din jur. De aceea am vrut sa incerc si eu. Vom mai merge si vom vedea. In orice caz e pasionat de audiologie si i-ar place sa regleze el insusi, de aceea am intrebat de Hi-Pro in celalalt topic, fiind si informatician de profesie.

Va multumesc!
Post Reply