deviatia de sept influenteaza hipoacuzia?

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

deviatia de sept influenteaza hipoacuzia?

Post by Ada31 »

La un hipoacuzic deviatia de sept influenteaza scaderea auzului? si daca da, cat de rau? de vreo 5ani ma stiu cu deviatie de sept, mi-a spus o doctora orl la un control pentru auz. mi-a zis ca ar fi bine sa ma operez. anii au trecut, anul asta iar am ajuns la alta doctora orl care mi-a zis acelasi lucru. deja de 1an nu mai respir bine, iar de 2luni chiar s-au accentuat problemele: nu respir bine, mai ales pe nara dreapta, obosesc repede, am pierdut si 10decibeli conform ultimei audiograme...am devenit constienta ca am nevoie de operatie. dar unde? la ce medic? daca s-a operat cineva, e multumit de rezultat si medic sa imi spuna si mie. vreau la spital de stat nu la particular, nu imi pot permite 1500euro. oscilez intre Bucuresti si Craiova..
Intrebarea mea: s-a operat cineva de deviatie de sept (avand si hipoacuzie)? cum a fost dupa operatie? despre operatie stiu cum decurge, deja m-am documentat. ma intereseaza la 1-2luni dupa operatie cum e? in afara de faptul ca respiri mai bine? se observa o imbunatatie la auz?
Post Reply