Sfat pentru cei care sufera de acufene f puternice

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
ania
Posts: 44
Joined: Thu Aug 21, 2008 8:51 pm

Post by ania »

dark_light wrote:[
e nasol cu acufenele. le am si eu... :cry:
Stiu cum e cu acufenele. Le aveam cand eram mica..dar mi-au trecut nu stiu cum..probabil si de la tratamentul de acupunctura facut acum 7 ani care in privinta imbunatatirii auzului nu a dat rezultate.Fff rar mi se intampla sa mai aud tiuituri si asta cand e complet liniste intr-o camera.
Mentionez ca am luat pana acum cativa ani Aslavital .faceam cure intense de cate 3-4 luni.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

ania wrote:
dark_light wrote:[
e nasol cu acufenele. le am si eu... :cry:
Stiu cum e cu acufenele. Le aveam cand eram mica..dar mi-au trecut nu stiu cum..probabil si de la tratamentul de acupunctura facut acum 7 ani care in privinta imbunatatirii auzului nu a dat rezultate.Fff rar mi se intampla sa mai aud tiuituri si asta cand e complet liniste intr-o camera.
Mentionez ca am luat pana acum cativa ani Aslavital .faceam cure intense de cate 3-4 luni.
sa stii ca la acupunctura ma bate gandul sa apelez si eu. poate am noroc si scap de tiuitul asta... parca am urechile bagate in priza, cateodata! si ma enerveaza ca daca se face liniste in camera, mi-e greu rau sa adorm. tre' sa fiu epuizata la maxim, sa cad efectiv lesinata de oboseala ca sa nu le mai iau in seama... :(
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

incercati Betaserc . Acupunctura da rezultate daca acufenele nu sunt cronice
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

apolo wrote:incercati Betaserc . Acupunctura da rezultate daca acufenele nu sunt cronice
eu ti-am povestit ca am inceput sa iau un supliment chinezesc din ginseng, ginko biloba si laptisor de matca. si am vazut ceva rezultate, oricum mai bune decat cu pastilele de ginko. recomand totusi sa se citeasca si recomandarile si contraindicatiile, am auzit (parere neavizata) ca n-ar fi bun pentru batrani, desi pe prospect scrie fix invers. mama naibii... :roll:
Mari
Posts: 1
Joined: Mon Feb 01, 2010 9:12 pm

Tinnitus,hipoacuzie

Post by Mari »

Eu am acum 38 de ani si sufar de tinnitus de la varsta de 15 ani, mai intai auzeam in urechea dreapta zgomotele,ca dupa o saptamana sa-mi apara la fel de brusc si in urechea stanga.Treptat am inceput sa nu mai inteleg tot ce mi se vorbea,deci am si hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala medie.Am urmat tratamente cu vasodilatatoare,inclusiv Piracetam si Vitamine,B-uri.Dupa un timp am renuntat la toate tratamentele.Din pacate,nu am putut sa socializez cum mi-as fi dorit,nu am putut lucra niciunde,desi sunt o persoana curioasa,sociabila,m-am simtit mereu incatusata de complexe din cauza hipoacuziei.Totusi,sunt casatorita,am doi baieti mari,marea mea bucurie este familia mea si pana la urma mi-am gasit si o slujba.Uneori imi suna urechile de parca as avea o uzina in cap,de capacitatea auditiva nici nu mai vorbesc,iar pe zi ce trece cred ca tot mai rau aud. Am aparate auditive Phonak 311 Extra,le-am purtat un timp dar nu-mi place cum sunt reglate si desi stiu ca ma ajuta,prefer sa nu le mai port,pentru ca nu ma ajuta atat cat imi doresc eu.Uneori ma simt ca un copil care e pedepsit sa nu manance dulciuri,cand vad ca nu am legatura necesara cu lumea exterioara asa cum au altii,simt ca pierd atatea,dintr-o conversatie, pierd atatea informatii printre prietenele mele,acasa,pe strada si pierd din VIATA.Mi-ar fi placut sa fac si eu o scoala,o specializare,ceva,ca orice femeie normala,dar cum daca nu inteleg nimic din ce se vorbeste langa mine.Imi pare rau daca v-am plictisit,stiu ca exista multe persoane in situatia mea,dar trebuia sa-mi deschid si eu sufletul aici.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Am gasit un studiu interesant, cu putin iz comercial dar destul de plauzibil: Headaches and tinnitus: correlation found. Sustine ca 50-60% din cei cu acufene, le au din cauza contractiilor musculare ale gatului/falcilor, declansate de stres, traume sonore sau pozitie incorecta (dormit cu perna nepotrivita, aplecat regulat spre tastatura/microscop, etc). In principiu, daca acufenele nu sunt insotite si de o (noua) scadere auditiva, atunci e posibil ca ele sa fie tratabile.

Problema este ca pentru acufene toti se adreseaza medicilor ORL. Scoala romaneasca de medicina probabil spune "Daca ai acufene atunci trebuie sa inveti sa traiesti cu ele. Daca ai si scadere auditiva, atunci ce naiba o mai deranjezi pe dna. Doftor?!?".

Procentul de 50%-60% pacienti cu acufene tratabili mi se pare astronomic si nu e explicabil decat prin faptul ca medicina nu da doi bani pe calitatea vietii pacientului. Daca ceva nu-i pune viata in pericol, atunci poate trai cu el. Daca aveti acufene, nu va resemnati pana nu faceti niste investigatii amanuntite la un medic ORL bun, un dentist bun si un neurolog bun.
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: Sfat pentru cei care sufera de acufene f puternice

Post by rodi »

Facem un efort si percepem muzica data mai tare...
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Sfat pentru cei care sufera de acufene f puternice

Post by Ada31 »

Incercati remedii florale Bach, mie cu ele mi-au trecut acufenele.
Post Reply