Efecte secundare Olynth

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
acty
Posts: 1
Joined: Mon Jun 20, 2011 9:15 pm

Efecte secundare Olynth

Post by acty »

Buna ziua
Acum o saptamana am fost foarte racit si nasul imi era infundat in permanenta. Timp de o saptamana jumatate cat am fost racit, foloseam Olynth pentru ca altfel nu puteam respira. Imi dadeam un puf in fiecare nara de vreo 6-7 ori pe zi (desi este recomandat de 3-4 ori). Odata mi-am dat in fiecare nara 3 pufuri consecutive (ceea ce nu este recomandat) pentru ca nu stiam ce sa mai fac ca sa pot respira. Abia dupa o saptamana jumatate mi-a trecut raceala si nasul infundat cu antibiotice. Apoi am citit prospectul la Olynth si am vazut ca scrie ca poate provoca chiar si atrofia mucoasei nazale daca e utilizat foarte mult (pe langa alte efecte secundare). As dori sa intreb daca m-ar putea afecta faptul ca am utilizat atat de mult Olynth si mai ales ca odata mi-am dat 3 pufuri consecutive in fiecare nara? Ar trebui sa ma alarmez in privinta faptului ca poate provoca atrofia mucoasei nazale? Faptul ca am utilizat mai mult decat este recomandat Olynth-ul, pot ramane cu urmari la nas (scaderea simtului mirosului etc.)?
Va multumesc
Post Reply