Surditatea

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

Surditatea

Post by DR.ELENA LATCAN »

Auzul este unul din simturile cu care este dotat omul-simt foarte necesar in viata de zi cu zi,in relatiile dintre individ cu semenii lui ,in familie si societate,in relatia cu mediul inconjurator si care-i influienteza modul lui de afirmare in intrega sa personalitate ca individ..
Organul auzului la om este format din 3 componente=
-ureche-externa,medie si interna
-nervul auditiv
-creier-zona centrala de receptionare a impulsului nervos trimis de urechea interna=echivalentul sunetelor (undelor sonore )ce au strabatut urechea externa(pavilion auricular,conduct auditiv extern=CAE)au mobilizat lantul de oscioare(ciocan,nicovala,scarita)din urechea medie,miscare ce se transmite apoi la lichidul din melc=urechea interna,apoi la celulele nervoase auditive care il transforma in impuls electric cares pe calea nervului auditiv ajunge in creier in zona centrala auditiva ,este prelucrat si transformat in cuvinte(individul recunoaste si intelege cuvintele receptionate sub forma de sunete din mediul unde se afla si-l ajuta sa se orienteze,sa actioneze.)
Sunetele pe care le auzim se transmit spre urechea interna de unde ia nastere nervul auditiv,pe cale aeriana si pe cale osoasa(oasele craniene,osul mastoidian unde se afla sapata urechea medie si interna)
Din diverse motive(malformatii congenitale,accidente-,infectii,tumori(benigne,cancer),diverse parti ale analizatorului auditiv(cele 3 parti amintite mai sus)pot fi afectate si intrerupt lantul de receptionare,transmitere si analizare centrala-in creier si pacientul nu mai aude,sau aude si nu mai intelege sensul sunetelor,cuvintelor receptionate.
Dupa locul unde s-a produs intreruperea transmiterii sunetului ,exista mai multe tipuri de SURDITATE=HIPOACUZIE:
1.Surditate de transmisie=afectarea caii aeriene de transmitere a sunetului=pavilion auricular,CAE,timpan,ureche medie=oscioare .
.Afectiunile care produc aceasta hipoacuzie pot fi=malformatie congenitala(din nastere)a pavilionului auditiv extern cu atrezie(obstruarea sau lipsa CAE)tumori din CAE,otita esterna,=infectie,corpi straini,accidente=traumatime cu ruptura sau distrugerea urechii externe sau medii,operatii,mai ales in cancer.,otoscleroza-o osificare anormala a scaritei sau a unei parti a ei cu sudarea=anchilozarea lantului osicular si blocarea transmiterii normale a sunetelor spre urechea interna.
2.Surditatea neurosenzoriala -este afectata urechea interna(celulele auditive)si nervul auditiv=calea de transmitere a sunetului spre creier=in=malformatii congenitale,accidente,tumori(inclusiv chirurgical)
3 Surditate centrala-in distrugerea zonei din creier cu care auzim-in accidente,tumori+ -.chirurgical,tulburari neuropsihice
La surditatile tip= 2-3 se adauga si varsta,cu tulburari circulatorii ce afecteza hranirea celulelor nervoase ,activitatea si chiar moartea lor.
TRATAMENTUL SURDITATII=complex,in functie de varsata si cauza(medicamentos=vasodilatatoare cerebrale,sedative;chirurgical=tumori,malformatii,infectii;protezare auditiva.
a)Medicamentos=betahistin-Microser,Betaserc,mai ales la persoanele tinere
-Gingobiloba,dupa 60 de ani=Tanakan,Bilobil
Nicergolin=Sermion
Rol -pentru imbunatatirea circulatiei cerebrale si implicit si a auzului,ca acesta sa nu mai scada si chiar sa se si imbunatateasca.
b)Protezarea auditiva-3 tipuri:
1)Proteze auditive=in surditatea neurosenzoriala de tip mediu si severa=foloseste calea aeriana de transmitere a sunetului=pacientul aude sunete ca cele inregistrate pe banda.
2)PROTEZE AUDITIVE IMPLANTABILE:
a) -partial implantabile=BAHA=proteza ancorata pe os(mastoida),in spatele urechii,cu un implant de titaniu de 3mm(la copil dupa 5 ani)si 4 mm(la adult),in surditate de transmisie si mixta(in anumite situatii poate inlocui implantul cohlear)
Sunetele se transmit pe cale osoasa si pacientul aude vocea normala=cale naturala de protezare.Se indica cand pacientul nu suporta protezele auditive obisnuite=apasa pe piele in spatele urechii si deranjaza,nu aude voce normala,poate produce ecou,iar cand este fixata in ureche poate produce infectie=otita externa prin caldura si apasare,inchid in conduct o cantitate de aer care tine timpanul mult timp in aceeasi pozitie si in timp poate accentua surzenia prin blocarea si a lantului osicular din urechea medie si transmiterea sunetelor spre urechea interna=Fenomenul de ocluzie.
Sunetul transmis prin piele(proteza in spatele urechii)sau prin aerul inchis intre timpan si proteza din ureche,face ca intensitatea sunetului perceput de pacient sa scada cu 15-20 dB,accentuand pierderea de auz.
Toate aceste neajunsuri se inlatura prin folosirea protezei BAHA.
La aceasta concluzie a ajuns inventatorul implantului de titaniu=PROF,DR.BRANEMARK,in 1977,cand a aparut proteza BAHA,OBSERVAND SI ANALIZAM DE CE NOI NU NE RECUNOASTEM VOCEA ATUNCI CAND SUNTEM INREGISTRATI(in cazul vocii inregistrate,sunetele pe care le auzim se transmit numai pe cale aeriana iar noi cand vorbim ne auzim vocea prin transmiterea sunetelor pe cale si aeriana si osoasa(oasele craniene).Deci sunetul ,in cazul protezei BAHA,TRANSMIS PRIN IMPLANTUL DE TIANIU si os,la urechea interna si creier este superior calitativ si cu caracteristicile vocii normale.
Fixare implantului in spatele urechii se face printr-o interventie chirurgicala simpla,care nu afecteaza auzul pacientului=nu il distruge,ci-l imbunatateste.Proteza este usoara(acum si digitala)estetica=se poate asunde sub par,se fixeaza si ingrijeste usor,nu da ecou;pacientul poate folosi telefonul mobil,casti radio,cupleaza TV,nu este influientata de campurile magnetice,poate face CT,RMN SI POATE ORICAND RENUNTA LA EA.
Fixarea la copii se face in 2 etape ,la 3-6-9 luni de la prima interventie,in functie de varsta si de grosimea osului gasita de operator in timpul operatiei,de comporamentul copilului.Perioada aceasata e perioada de osteointegrare (osul creste in jurul implantului si-l inglobeaza pentru toata viata.)Titaniul din care este confectionat implantul este foarte pur,pt.a putea fi acceptat de corp.Nu este toxic,nici alergic.Sunt si pacienti la care corpul lor nu accpta implantul=il elimina,de cauze imunologice si nu este de vina medicul operator.Pacientul trebuie sa accepte sau nu aceasta situatie si daca este de acord semneza ca -si asuma acest risc.
Pretul de cost este mult mai mic decat a altor proteze implantate iar recuperare este in general rapida si pana la 90%
b)Proteze implantate in urechea medie-fixare laborioasa si unori pot apare complicatii(infectii sau nu da rezultatul scontat)
c)Imlantul cohlear-in surditate profunda bilaterala=fixare laborioasa,costisitor,recuperare in timp si de durata,nu se poate renunta la el;uneori afecteaza definitiv auzul si pot apare si alte complicatii.Este o metoda moderna,foarte utila pentru anumiti pacienti,mai ales copii.
d)Proteze implantate in anumite zone din creier,pentru anumiti pacienti,cu rezultate si in functie de cauza surditatii.
Recuperarea auzului in principal la copii necesita tratament in echipa:medic pediatru,ORL,psiholog,logoped,defectolog,protezist,familie.Rol fff.important in recuperarea unui copil hipoacuzic ii revine familiei.In general trebuie ca unul din parinti sa se sacrifice!
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

sarutam mainile pentru informatii Dna doctor :mrgreen: . acum mi-am dat seama ca activati si in alt forum :)
DR.ELENA LATCAN
Posts: 38
Joined: Fri Jan 12, 2007 12:47 am

Noutati in tratarea surditatii

Post by DR.ELENA LATCAN »

LA MULTI ANI 2009,cu sanatate si tot ce va doriti sa se implineasca!
Cercetatorii americani ,prin studii de cercetare desfasurate in 2008,au descoperit ca unele vitamine=vitamina A,C si E ,administrate la persoanele cu hipoacuzie,amelioreaza auzul.
S-a descoperit,de asemenea gena care determina surditatea congenitala(din nastere) si faptul ca folosind celule embrionare stem,se poate reface urechea interna si celulele acestuia,deci si auzul(surditatea dobandita)In prezent se fac cercetari pe animale cu rezultate f.bune,urmand ca apoi sa se extinda si la om,in anii urmatori!
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

nu vreau sa ma gandesc cate mii de euro va costa o astfel de operatie.embrioni adica vor fi ucisi oameni in faza de concepere pentru a ii trata pe altii :?
mcmarimar2002
Posts: 5
Joined: Wed Feb 25, 2009 2:39 pm

Hipoacuzie bilaterala medie

Post by mcmarimar2002 »

Buna ziua! 8) Numele meu este Mariana ,sunt noua pe acest forum si asi dori sa va pun o intrebare ,membrilor sau medicilor ,oricine ma poate ajuta cu informatia pe care o cau si nu o gasesc. Mama mea are 50 de ani si de 32 de ani lucreaza in conditii grele de munca ,avand meseria de sudorita ,zgomot ,etc. De opt anu sufera de hipoacuzie bilaterala medie ,insa in ultimul timp a suferit ameteli ,greturi si dureri groaznice de cap si de ureche.Acum este in concediu medical dar isi doreste din tot sufletul sa se pensioneze pe caz de boala.Intrebarea mea este urm.:Hipoacuzia este o boala profesionala?2 Se poate pensiona cu acest diagnostic?3 In ce categorie ar intra?Multumesc mult ca mi-ati citit mesajul si asteptam cu nerabdare mesajele voastre.O zi buna!!
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Re: Hipoacuzie bilaterala medie

Post by apolo »

mcmarimar2002 wrote:Buna ziua! 8) Numele meu este Mariana ,sunt noua pe acest forum si asi dori sa va pun o intrebare ,membrilor sau medicilor ,oricine ma poate ajuta cu informatia pe care o cau si nu o gasesc. Mama mea are 50 de ani si de 32 de ani lucreaza in conditii grele de munca ,avand meseria de sudorita ,zgomot ,etc. De opt anu sufera de hipoacuzie bilaterala medie ,insa in ultimul timp a suferit ameteli ,greturi si dureri groaznice de cap si de ureche.Acum este in concediu medical dar isi doreste din tot sufletul sa se pensioneze pe caz de boala.Intrebarea mea este urm.:Hipoacuzia este o boala profesionala?2 Se poate pensiona cu acest diagnostic?3 In ce categorie ar intra?Multumesc mult ca mi-ati citit mesajul si asteptam cu nerabdare mesajele voastre.O zi buna!!
Buna Mariana . Din cate stiu eu , hipoacuzia este de mai multe feluri , printre care si profesionala.Mai multe detalii poti afla pe acest forum rasfoind subiectele mai vechi. Sanatate
mcmarimar2002
Posts: 5
Joined: Wed Feb 25, 2009 2:39 pm

Post by mcmarimar2002 »

:P Multumesc pentru raspuns.O sa incerc si eu sa ma informezsi cu siguranta o sa citesc mai atent subiectele de pe forum. :shock: Eu chiar nu stiu prea multe despre acest subiect ,trebuie sa ma informez dar asi fi vrut sa stiu daca este cineva dintre voi pensionat cu aceasta problema.
mcmarimar2002
Posts: 5
Joined: Wed Feb 25, 2009 2:39 pm

Post by mcmarimar2002 »

:P Multumesc pentru raspuns.O sa incerc si eu sa ma informezsi cu siguranta o sa citesc mai atent subiectele de pe forum. :shock: Eu chiar nu stiu prea multe despre acest subiect ,trebuie sa ma informez dar asi fi vrut sa stiu daca este cineva dintre voi pensionat cu aceasta problema.
mcmarimar2002
Posts: 5
Joined: Wed Feb 25, 2009 2:39 pm

Post by mcmarimar2002 »

Din pacate nu am gasit nimic referitor la pensionare cu acest diagnostic.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

verificarea unui forum nu se face in 20 de minute
Post Reply