Programator/interfata pentru aparat auditiv

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Programator/interfata pentru aparat auditiv

Post by tipatescu »

Buna la toata lumea,

Ma bucur ca am gasit (macar acum) forumul acesta si pot discuta cu oameni in tema, profesionisti.
Acesta este primul meu post aici.
Haideti sa ma recomand, mai intai - Dorin imi spune, am 32 de ani, inginer (electronist), programator, si am hipoacuzie bilaterala postmedicamentoasa (speculez ca a fost vorba de kanamicina), de undeva de pe la varsta de citiva ani (cel mai probabil). In media scaderea de hipoacuzie e pe undeva la -50dB si scade pe la -70dB la 1K. La frecvente inalte scade (hipoacuzia) putin, adica aud usor mai bine (ma rog, nu stiu daca as putea numi asta ca fiind o crestere sensibila).

M-am chinuit toata viata cu auzul, dar poate asta conteaza mai putin ... nu am dus insa lipsa de prieteni si nici n-am fost departe de activitati sociale ... a fost mai greu, dar nici rau ... am trait in general intr-o liniste care de multe ori m-a facut sa discern intre ce e mai important, ce trebuie retinut dintr-o discutie, si ce e pierdere de vreme. Hipoacuzia mi-a ajutat, astfel :) intr-un fel ...

De ce scriu aici ?
Pentru ca am solide cunostinte tehnice, fiind pasionat de electronica si facand facultatea de electronica, inteleg mai bine notiunea de procesor de semnal (am programat asa ceva), de filtre, de diferenta de faza, zgomot de fond ... zgomot alb ... toate imi sant familiare. Poate odata mi-ar fi placut sa-mi construiesc propriul meu aparat auditiv ... insa am luat-o cam pe alte cai si timpul nu mai imi permite sa fac asta.

Am in schimb doua proteze auditive Aero 211 luate de la Audionova ... de care sint in mare profund nemultumit. Nu cred ca reglajul a fost facut cum trebuie - poate nu m-am inteles eu cu audioloaga, poate sint un tip prea pretentios, poate ca mi-ar trebui niste aparate mai performante, nu stiu ... poate raspunsurile le voi gasi aici, in timp.

Dorinta cu care am intrat pe acest forum in primul rand, este sa gasesc un programator/ interfata pentru aparatele mele sa pot sa incerc sa-mi fac singur reglajele. Ma poate ajuta cineva ? Stie cineva la ce pretas gasi ? Si unde ?

Ar fi multe de discutat - poate o sa le las pe altadata ... personal, citind in diagonala (in mare), tot ce s-a scris pe forum, cu certitudine, pot sustine citeva pareri - luate asa, de departe in colimator:
1. conteaza foarte mult ce consoane si ce silabe percepe mai bine protezatul ... - cazul meu: Consoanele Sh, tz (foarte folosite in limba engleza la inceputul cuvintelor) sint extrem de greu de perceput ... asta e unul din marile mele chinuri - limbile straine, vorbitul in soapta, chiar de aproape
2. conteaza tipul aparatului auditiv - personal cred ca in mare 5- 10 canale sint suficiente (pentru media suferinzilor) dar un aparat cu 2 sau mai multe microfoane - unul pentru zgomot de fond, unul directional si unul reglat pentru anumite frecvente, ar putea scrie istorie in cazul unui pacient ... Pesonal n-am avut ocazia sa testez un astfel de aparat si aceasta e una din marile mele deceptii ... vroiam cind am cumparat protezele sa iau unul ma i performant si sa ma incadrez in buget, insa in clipa cind l-am achitat am constatat ca modelul desi e prevazut cu locas pentru al doilea microfon, nu avea - era o versiune mai ieftina (eu consider ca a fost o teapa asta ... initial am stiut ce cer, ca atunci cind l-am primit si am semnat hartiile de achizitie sa mi se spuna ca modelul respectiv, care avea o litera in plus la codul 211 - parca- nu era importat de firma ... am tacut, am inghitit, asta a fost ... )
3. Conteaza mediul pentru care se face reglajul - de exemplu, eu lucrez intr-un mediu dominat de ventilatoare - exista un zgomot de fond, puternic, tot timpul ... Acel zgomot ar trebui atenuat in particular, pe unul din programele auditive ... pentu folosire de zi cu zi

In fine, sper sa mai apuc sa discut si alte aspecte ... acesta fiind primul post, n uvreau si nii nu am rabdarea acum sa ma intind mai mult...

O zi frumoasa fiecaruia !
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Cred ca e vorba de Hi-Pro, Harald poate sa confirme. Si eu am vrut sa ma joc cu un astfel de programator dar momentan nu am facut investitia deoarece pretul nu e de neglijat. In rest, povestea mea e similara, inginer, ~ 30, streptomicina, probleme cu "t", "s" si vorbitul in soapta, etc.

Eu am avut ocazia sa testez in cabinet si Aero dar si Eleva si Savia. Aero si Eleva mi s-au parut sub orice critica.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Programator/interfata pentru aparat auditiv

Post by Harald »

tipatescu wrote: Poate odata mi-ar fi placut sa-mi construiesc propriul meu aparat auditiv ... insa am luat-o cam pe alte cai si timpul nu mai imi permite sa fac asta.

Am in schimb doua proteze auditive Aero 211 luate de la Audionova ... de care sint in mare profund nemultumit. Nu cred ca reglajul a fost facut cum trebuie - poate nu m-am inteles eu cu audioloaga, poate sint un tip prea pretentios, poate ca mi-ar trebui niste aparate mai performante, nu stiu ... poate raspunsurile le voi gasi aici, in timp.
Nu cred că e cazul să-ţi construieşti propriul aparat auditiv. Şi mie mi se părea o idee nemaipomenită acum 20 de ani, dar ar fi ieşit de 25-30 de grame în cel mai bun caz, nu de 5-6 grame cum sunt cele de uzină. Iar pe vremea aceea, tehnologia folosită la aparate auditive era disponibilă pe masa oricărui electronist, în timp ce acum, tehnologia din domeniu e mai apropiată de cea a telefoanelor mobile.

Aşa cum nu-ţi construieşti singur telefonul mobil sau placa-bază la calculator, tot aşa nu-ţi construieşti nici aparatul auditiv. Dacă te gândeşti doar la faptul că firme serioase, ca Siemens sau Phonak, nu-şi construiesc singure microfoanele şi receptoarele, ci le cumpără de la Knowles ori de la Sonion (sau cum s-or mai fi numind acum) îţi poţi face o părere despre şansele de a-ţi construi singur un aparat auditiv comparabil cu ceea ce poţi cumpăra în zilele noastre.

Aero 211 e un aparat destul de modest, un digital de pe vremea când digitalele erau mai proaste ca analogicele. Te-ai împăca mult mai bine cu Sonoforte sau Picoforte, modele "strămoşeşti" care nici măcar nu erau digitale, decât cu Aero. Aero e OK pentru hipoacuzii de transmisie, dar nu prea ajută pentru hipoacuziile neurosenzoriale de genul celei pe care o ai tu.

Există aparate cu 2 sau chiar cu 3 microfoane (Siemens Triano). Inclusiv Aero există şi în versiunea 211 AZ (audiozoom) cu 2 microfoane. Dar aplicabilitatea e destul de restrânsă, deşi într-un spaţiu aglomerat ajută de-obicei.

Nu cred că eşti "un tip prea pretenţios". Un aparat auditiv corect programat trebuie să se audă tare şi clar, cel puţin cât eşti într-o cameră liniştită. Se aude cam ca la un telefon fix, pe o linie digitală, ca la Romtelecom. Mai departe, în mediu cu zgomot se mai complică lucrurile, dar cel puţin în cabinetul audiologic ar trebui să-l auzi tare şi clar, fără fâşâit, fără ecou, fără sunet "în tot capul" sau "ca din butoi". Din ceea ce descrii tu, aparatul ar putea fi programat mai bine, dar ar trebui să-i spui şi audiologului ce silabe nu recunoşti în vorbire. Sau să faci nişte teste utilizând seturile de cuvinte folosite la audiograma vocală. Şi îţi povesteşte [dark-light] ce se întâmplă când cuvântul redat era "mu-re", iar pacientul aude cu totul altceva şi repetă de răsună cabinetul :P
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Post by tipatescu »

Mda, nu ma gandeam sa scot un aparat nici macar de 20 grame, ma gandeam sa fac o aplicatie care sa o port dupa gat, ca un telefon mobil, in borseta, si care sa aiba casti micute ce se duc in ureche ... eh, ma rog, era mai mult de amorul artei - cu dsp-uri, mai multe microfoane, ...

In fine, probabil ar fi iesit o bazaconie.
Vreau sa mai spun ca, in masura timpului disponibil, citesc cu mare interes posturile tale, Harald, am ce invata din ele. :) (te perii !, dar mi se pare ok ce spui peste tot).

Uite, nu stiam ca microfoanele si castile sint facute de acelasi producator.

In fine, multumesc pentru aprecierea referitoare la Aero ... imi confirma banuielile. Poate nu mai are rost sa mai continui cu ele ... ci ar trebui sa caut un aparat mai performant. Chit ca am dat un car de bani pe ele... ii datorez efortul financiar unei persoane apropiate, eu nu eram capabil sa arunc 70 mil in 5 luni, atunci.

Oricum, audioloaga cu audiograma de la Audiono_a nu a facut nici o diagrama la consoane ... nu cred ca stia ce sint alea ... de fapt pana sa citesc aici pe forum, nu stiam nici eu, ca in mod profesional, asa se face ...

Hipro-ul e compatibil si cu Aero si cu aproape toate aparatele de pe piata ?

Mufa pt interfata cu aero unde gasesc ? Sau ma rog, pentru alte aparate as putea gasi ? Eu as fi interesat mult de un Hipro. Si pentru ca mi-ai confirmat banuielile, poate si de alte aparate auditive. Ce-mi recomanzi ? Nu se pune problema de pret ... as vrea sa mai incerc chestia asta o singura data (sa iau alte proteze) daca nici alea nu merg macar asa cum mi-as dori (sa imbunatateasca sensibil auzul de exemplu cind particip la sedinte), imi bag picioarele ... sint destul de dezamagit.
Aero astea, nu prea le port, decat ocazional, evident din motivul care l-am enuntat.

Am gasit un Hipro in SUA, pe ebay, dar vinde numai in SUA ... as vrea sa incerc sa ma programez singur - sint intru-totul de acord cu ce precizai la topicul despre HIPRO. Cred ca mi-ar reusi mai bine (sint convins 100%) decit a facut-o protezista.

Keo, pana la urma ce proteza (e) ai ? Esti multumit de ele ?
Ar fi o chestie buna sa punem la profil aparatele care le avem, sau pe care le-am purtat, asa am sti mai bine pe cine si ce sa intrebam.

O intrebare as avea ... e cineva care s-a descurcat cu limbile straine, mai bine, dupa ce a fost protezat ? In special cu limba engleza ? Exista experiente de genul asta ? Exista experiente fericite ? Exista topic pe tema asta ?

Scuze, poate postez unde nu trebuie, ar trebui deschis alt thread ca sa nu incurc ideile.

O sa caut si o sa ma mai ordonez un pic, acum imi vin o multime de idei in cap si le torn aici :)
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

tipatescu wrote:Keo, pana la urma ce proteza (e) ai ? Esti multumit de ele ?
Savia 311 dSZ. Nu aveam nevoie de atata putere dar dupa niste bani aruncati pe un CIC Claro care distorsiona si tot nu reusea sa faca fata, am ales ceva care face fata la "relanti". Relativ multumit, le folosesc cu open-fit, dar mai sunt zone in care nu ajuta deloc (locuri galagioase, cu ecou puternic), in principal pentru ca nu comunica intre ele si parca fiecare "focalizeaza" in alta parte, foarte rar in fata. Solutia e sa schimb manual programele.

E loc de mai bine, sper ca pana isi traiesc aparatele astea viata tehnologia sa progreseze si sa acopere neajunsurile actuale. Am senzatia ca momentan "softul" (alegerea automata a programelor, focalizarea) e departe de posibilitatile "hardware-ului".

Pentru Hi-Pro stai cu ochii si pe http://ebay.co.uk , e mult mai ieftin transportul si mult mai probabil sa expedieze si in Romania.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

tipatescu wrote: Hipro-ul e compatibil si cu Aero si cu aproape toate aparatele de pe piata ?
Hi-Pro a fost timp de peste 10 ani standardul de facto în materie de programatoare. În Statele Unite mai există 2-3 tipuri de programatoare, dar în Europa s-a folosit numai Hi-Pro. Acum, ultimul răcnet în materie de programatoare e NOAHlink

http://www.himsa.com/Products/NOAHlinkP ... fault.aspx

De aceea Hi-Pro-urile sunt din ce în ce mai ieftine, sunt "obsolete". Pentru Hi-Pro, cablurile folosite de Phonak sunt prezentate mai jos, Aero foloseşte cablul twist-lock de 2,5 mm, multă vreme "clasic" pentru Phonak.

http://www.phonak.co.nz/ccnz/profession ... ablesp.htm

Phonak are şi un programator propriu, iCube, pe care acum ei îl vând şi publicului larg, iar partea cea mai frumoasă este că iCube nu are nevoie de cabluri, foloseşte o conexiune Bluetooth cu aparatul auditiv. Oricum, Aero nu poate fi programat cu iCube, acesta e compatibil doar cu modelele recente de la Phonak: Exelia, Versata, Certena, Naida etc.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Programator/interfata pentru aparat auditiv

Post by Harald »

tipatescu wrote: am solide cunostinte tehnice, fiind pasionat de electronica si facand facultatea de electronica, inteleg mai bine notiunea de procesor de semnal (am programat asa ceva), de filtre, de diferenta de faza, zgomot de fond ... zgomot alb ... toate imi sant familiare.
.........................
Am [...] doua proteze auditive Aero 211 ...
Dacă te tentează, găseşti aici un manual service pentru Aero 211

http://www.phonak.se/SM_Aero_211_AZ_BTE.pdf
mikib
Posts: 5
Joined: Tue Sep 02, 2008 1:30 pm

Post by mikib »

buna!
eu scriu un pic mai tarziu, pentru ca timpul nu imi este un prea bun prieten. incerc sa raspund la framantarile tale:
te sfatuiesc sincer sa mergi si la alt cabinet de protezare auditiva.nu spun ca audioloaga respectiva nu a stiut sa iti explice, insa poate aparatul tau nu este ceea ce iti doreai, poate nu face fata cerintelor tele.un aparat cu microfon bidirectional este diferit decat celelalte ca de la cer la pamant. daca nu ai putut face proba acolo,de ce nu incerci in alta parte? nu neaparat sa il si cumperi,dar macar daca stii ca exista asa ceva, si te convingi singur cum se aude cu unul cu 2 microfoane,...macar stii si cand vei implini cei 5 ani, poti face demersurile pentru un astfel de aparat. ce te costa? contravaloarea audiogramei?iti ieu un bilet de trimitere, si ai rezolvat-o si pe asta. Bafta!
boby10
Posts: 1
Joined: Wed Apr 22, 2009 3:03 pm

Cine doreste sa vorbi pe messenger id bobi10boss

Post by boby10 »

salut is la inceput pe acest sait si doresc sa vorbesc cu persoane indiferent de virsta legat de hipoacuzie multumesc cine doreste id messenger id bobi10boss
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Post by tipatescu »

Multumesc Harald, pentru manualul de service. Poate o sa-mi foloseasca in viitor. Oricum, dupa ce am citit aici pe forum si am reluat iar unele cautari prin internet, m-am hotarat sa abandonez cel putin pentur moment cautarea unui programator si sa incerc sa fac din Aero bici :) ...

O sa ma concentrez in viitor pe achizitionarea altor aparate mai performante, programabile direct prin iCube. Deocamdata nu stiu daca sa merg tot pe varianta Phonak ... chiar sint intr-o mare dilema. Tot citesc despre Versata, despre Naida ... dar mi-ar place sa incerc si alte aparate, problema e de timp si aici sper sa ma ajute forumul mai mult ... sa nu bantui degeaba. Adica sa pot alege mai usor din recomandari (cabinete, aparate, facilitati).

Imi doresc mult sa stiu ca pot testa 2-3 luni anumite modele de aparate contra unei sume dar fara sa fiu obligat sa le cumpar. Nu ma coafeaza oricite asigurari mi s-ar da cum ca "lasa ca o sa ma obisnuiesc cu ele ... sint garantate pentru urechile mele, o sa vad diferenta, etc" . Stiu foarte bine ce caut ... dupa 4 ani, macar sper sa fi invatat ceva din asta.

@boby, nu ajuta nimanui sa vorbesti pe messenger ... eu unul ma plictisesc sa vb pe messenger despre problemele mele si nu as sta sa pierd timpul degeaba acolo ... dar aici, pe forum, mi se pare o chestiune utila sa participi si sa dezbati - asa discutia poate fi utila si altora, asta e ideea.
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Post by tipatescu »

@miki, stiu, si banuiesc, (am mai scris ca am pregatire de specialitate in electronica) ce inseamna un aparat cu doua microfoane - in primul rind avantajul lui este de a extrage mai bine semnalul util, dupa sursa/diferenta de faza si de a separa zgomotul de fond. Probabil ca un astfel de aparat e mult mai util celor care stiu ca il vor folosi in medii zgomotoase (intre echipamente cu ventilatoare multe, sau in restauante, etc). Asta si am de gind sa fac, sa probez/ testez ... partea mai dificila e cu timpul.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

tipatescu wrote: @miki, stiu, si banuiesc, (am mai scris ca am pregatire de specialitate in electronica) ce inseamna un aparat cu doua microfoane - in primul rind avantajul lui este de a extrage mai bine semnalul util, dupa sursa/diferenta de faza si de a separa zgomotul de fond. Probabil ca un astfel de aparat e mult mai util celor care stiu ca il vor folosi in medii zgomotoase (intre echipamente cu ventilatoare multe, sau in restauante, etc). Asta si am de gind sa fac, sa probez/ testez ... partea mai dificila e cu timpul.
Phonak a avut o adevărată "pasiune" pentru aparatele cu două microfoane, iar în locuri cu gălăgie produsă de voci umane (la bancă, la poştă, în supermarket) diferenţa e netă, în favoarea sunetelor care vin din direcţia în care priveşti. Acum are şi Siemens mai multe modele de acest gen.

Pentru zgomotele uniforme, gen ventilatoare, am văzut în urmă cu mai mulţi ani nişte înregistrări prezentate de Siemens cu modelul Signia. Era o înregistrare dintr-un avion, pe ruta Bahrain-Londra, iar după 7 secunde, aparatul auditiv a eliminat aproape complet zgomotul motoarelor, considerând că e prea uniform pentru a reprezenta informaţie :P Iar stewardesele se auzeau tare şi clar, mult mai bine decât pentru cei care nu purtau aparate auditive.
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

filtrare adaptiva

Post by tipatescu »

Da, filtrare adaptiva ... ma gandeam ca trebuia sa apara si asta (parca stiu ca toate telefoanele gsm o au implementata), insa e un delay la inceput pina se stabilizeaza algoritmul ... oricum tot iti taie niste frecvente si din semnalul vocal, mai ales alea de sus, alea fricative, sh, tz :) ... (tot bat eu moneda pe asta, nu ma las). Acum poate o sa vina si timpul ala in care o sa apara alti algoritmi mai complecsi care sa imbine egalizarea adaptiva, cu separarea intre aceleasi frecvente receptionate de microfoane diferite in functie de diferenta de faza / amplitudine sau chiar sa inlocuiasca chiar consoanele pierdute in functie de context :) (vise).
radu8
Posts: 7
Joined: Sat Sep 07, 2013 8:42 pm

Re: Programator/interfata pentru aparat auditiv

Post by radu8 »

va salut pe toti sunt nou pe aici hipoacuzic sunt recent mi sa recomandat un aparat intra cassia de la audionova 6 canale am hipoacuzie la limita profunda-severa zic ei ca acopera pana la 120db se poate regla numai cu ajorul telecomenzii care costa la ei aproape 2000ron cam mult avand in vedere ca si aparatul costa in jur de 42oo ron mar interesa o telecomanda nu vreau sa o port la gat cum stiu ca asa au aparatele bernafon numi place asta ci in buzunar cineva zicea ca se comercializeaza pe ebay respectivele telecomenzi avea un accesoriu si un fel de casca care o puneai langa tv si auzeai vocea vorbitorului direct iin aparat miar place sa am asa ceva cine ma ajuta cu ceva explicatii vizavi de aspectele astea?multumesc anticipat tuturor celor care ar avea rabdare sami raspunda
Post Reply