Baterii proteze auditive

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Baterii proteze auditive

Post by Keo »

Iata peste ce am dat din intamplare in Hornbach - Militari la 15 lei setul de 6 bucati.

ImageImageImage

Inca nu le-am probat dar par ok. Nu-s chiar noname, sunt facute de Rayovac iar afara sunt destul de cunoscuti. Aveau mai multe modele, n-am retinut exact ce & preturi, daca intereseaza pe cineva fac o lista cand mai dau pe acolo.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by apolo »

Sunt bune de la Rayovac. pe mine ma tin intre 5-7 zile . in timp ce bateriile de la Clarfon ma tim 4 zile.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Baterii proteze auditive

Post by florrya »

Baterii mai ieftine nu se gasesc? :roll:
Eu folosesc tip 675 si ma intreb: nu se gasesc mai ieftine, comandate online... :?:
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Baterii proteze auditive

Post by Harald »

Keo wrote: Nu-s chiar noname, sunt facute de Rayovac iar afara sunt destul de cunoscuti.
Pretty funny! :lol:
Pe plan mondial, Rayovac e cea mai "adevărată" firmă în materie de baterii Zinc-Aer, la ora actuală. Un singur exemplu e edificator: bateriile pe care scrie "Siemens" sunt produse tot de Rayovac.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: Baterii proteze auditive

Post by florrya »

Pentru mine e prima data ca aud de Rayovac :lol: Mi-a zis o prietena de curand ca ea foloseste numai acelea.

Cele cumparate de la Audionova nu au nici o marca pe ele....nu scrie decat Audionova.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by Keo »

Daca nu are reclama in media romaneasca, pentru mine e noname. :mrgreen:

PS: s-au subtiat stocurile Hornbach, cred ca doar 675 mai aveau la Militari, 13 n-am mai vazut de luni bune. Dar, intre timp a redus si Audionova pretul la baterii, tot 15 lei 6 bucati. :)
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by Keo »

Au refacut stocul la Hornbach, cam toate modelele, 15.99 lei setul de 6 bucati. Acum direct sub brandul Rayovac.

Image
User avatar
SC POWER ENERGIE GRUP SRL
Posts: 14
Joined: Wed Sep 30, 2009 9:16 pm
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Baterii proteze auditive

Post by SC POWER ENERGIE GRUP SRL »

BATERII AUDITIVE POWERONE_VARTA_MICROBATTERY GERMANIA P10,P13,P312,p675 calitate germana garantata
BATERII AUDITIVE POWERONE_VARTA_MICROBATTERY GERMANIA P675 IMPLANT COHLEAR calitate germana garantata
http://www.powerone.ro Va astept sa ma contactati!
M_Sinziana
Posts: 5
Joined: Thu Oct 21, 2010 11:12 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by M_Sinziana »

Am o intrebare mai speciala referitoare la baterii... Se poate sa fie afectata durata de functionare a unei baterii daca aceasta lucreaza intr-un mediu rece? Cum au fost acum temp. de pana la -18 grade..
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by Keo »

Nu doar se poate ci sigur e afectata capacitatea bateriei in functie de temperatura. Cand temperatura scade, reactia chimica e mai lenta, puterea data de baterie e mai mica si ajunge sa ofere mult mai repede aparatului minimul de putere necesar. Daca aparatul detecteaza scaderea puterii atunci va da semnalele acustice de rigoare (daca are functia asta). Dar daca incalzesti bateria, procesul chimic isi reia viteza normala si implicit puterea.

Solutia: caciula. :)
strumfi
Posts: 6
Joined: Mon Nov 28, 2011 11:27 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by strumfi »

Afecteaza cu ceva aparatul, bateriile cumparate din magazine normale? :? Parca ma tin si mai mult si sunt mai ieftine. Cred ca sunt baterii care se folosesc si pentru ceas.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by Keo »

E posibil sa afecteze, aparatele auditive sunt destul de sensibile la calitatea bateriilor. Foloseste doar baterii special facute pentru aparate auditive, zinc-air.
strumfi
Posts: 6
Joined: Mon Nov 28, 2011 11:27 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by strumfi »

Si cam cat te tin bateriile zinc-air? Ca nu prea mi-as permite sa tot cumpar in fiecare saptamana alt blister. :(
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by Keo »

In functie de gradul de utilizare. Oricum zinc-air sunt printre cele mai eficiente, ma indoiesc ca niste baterii de ceas noname tin mai mult.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Baterii proteze auditive

Post by Ada31 »

De curand mi-am comandat de net baterii auditive si filtre pentru aparat. baterii marci diferite:Panasonic, Duracell si Siemens. aceste marci nu am avut pana acum. sunt tare curioasa dupa ce voi folosi din fiecare care imi vor lasa o impresie buna. adica care sunt puternice, care ma vor tine mai multe zile la ritmul meu de folosire. am inceput cu cele de la Panasonic, cum mi se termina bateria pun Duracell, apoi rulez cu Siemens. si tot asa pana termin cele 3blistere.
Sunt curioasa: a folosit cineva una din marcile sus mentionate? a fost multumit de una in mod deosebit?
peste vreo 2-3luni o sa revin cu concluzii si impresii despre micul meu experiment.
Post Reply