Casti audio cu vibratii

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Casti audio cu vibratii

Post by aygun »

Salutare tuturor !
Deschid aici un topic prin care sper sa gasesc ajutorul necesar .
Doresc sa gasesc ( macar de test ) niste casti cu transmisia undelor sonore prin vibratii craniene.
La realizarea audiogramei am observat ca se pun casti nomale (pentru a verifica si sistemul oscio-articular din urechea interna ) si o alta casca care se lipeste de osul din spatele urechii . Culmea este ca in acea maniera am auzit mult mai bine .

As vrea sa incerc asemenea casti .

http://www.youtube.com/watch?v=fJg9EHILugM

http://www.youtube.com/watch?v=F6jswaIg-xI

http://www.youtube.com/watch?v=66oKnWSsjw4&NR=1
cosmin_72
Posts: 41
Joined: Thu Dec 25, 2008 10:35 pm

Re: casti audio cu vibratii

Post by cosmin_72 »

Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: casti audio cu vibratii

Post by Roxa H »

cosmin , ceea ce ai postat este un aparat auditiv in sine , un aparat de buzunar , alimentat cu baterii de 6v , in functie de model are una sau doua casti pentru care se fabrica olive speciale , este un aparat pentru hipoacuzii severe.Ceea ce doreste aygun sunt niste casti care au principiul de functionare al castii vibratoare a audiometrului sau a implantului Baha.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Casti audio cu vibratii

Post by dark_light »

doar sa-ti comanzi de pe un site din afara, ca in Ro nu cred sa fi intrat genul asta de casti. sunt si site-uri de unde poti comanda si ai perioada de incercare.
cosmin_72
Posts: 41
Joined: Thu Dec 25, 2008 10:35 pm

Re: Casti audio cu vibratii

Post by cosmin_72 »

Roxana H, te rog sa te informezi mai bine asupra acelui aparat postat de mine, si vei vedea spre surpinderea ta ca mai are si posibilitatea de montare a unor mastoide.
nu am postat ca sa ma aflu in treaba
multumesc
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Casti audio cu vibratii

Post by Roxa H »

oooo.......pe mine nu ma mai surprinde nimic draga cosmin.......nu inteleg de de esti asa de suparat pe viata......ca si tine am incercat sa-l ajutam pe aygun........totusi persoana respectiva doreste niste casti pe care dupa pararea mea deocamdata nu le gaseste la noi........dar ca sa traiesti linistit ne plecam inaintea domniei dvs cu umilinta celui care nu a luat pe nimeni la misto......


o zi superba
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Casti audio cu vibratii

Post by dark_light »

cosmine, aparate auditive cu conducere osoasa mai sunt, dar Roxa H a subliniat bine faptul ca aygun vrea casti in conducere osoasa, nu aparat auditiv cu vibrator osos. chill, man! :mrgreen:
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Casti audio cu vibratii

Post by aygun »

Asadar , ca sa lamurim odata ptr totdeauna ce doresc:
- niste casti care sa le pot cupla in spatele urechii ( in zona osoasa - acolo unde pune audiologul casca care testeaza conductia osoasa ) si care sa faca un soi de pairing cu ceva surse de sunet de prin casa astfel incat sa pot auzi si ce spun interlocutorii mei .

Sper ca m-am facut bine inteles. Nu dispun de sume de genul 3800 ron sa imi iau super jucarii. O jucarie undeva de vreo 4 pina la vreo 600 ron sunt in imite rezonabile de pret.

Multumiri !
Roxa H
Posts: 59
Joined: Tue Apr 05, 2011 8:31 am

Re: Casti audio cu vibratii

Post by Roxa H »

Multumesc frumos dark_light. :D
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Casti audio cu vibratii

Post by dark_light »

aygun, cand ziceam sa verifici site-uri din afara tarii, n-am glumit.
ete ce zice musiu goagal: http://www.audioboneheadphones.com/. si e doar primul site scos pentru criteriul de cautare "bone conduction headphones". iar pretul e de vreo 150 de dolari cu tot cu transport. ieftineanu! si unde mai pui ca arata si bine. :)

Roxa H - :wink:
floringibilan
Posts: 6
Joined: Wed Mar 09, 2011 8:19 pm

Re: Casti audio cu vibratii

Post by floringibilan »

Post Reply