Consumabile - de unde le luam?

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Consumabile - de unde le luam?

Post by Keo »

Mi s-au terminat rezervele si tocmai am dat 440.000 pentru schimbarea protectiei microfoanelor la Savia. Cine nu le cunoaste, e vorba de niste bucatele mici de material sintetic, se schimba in 10 secunde. In manual esti invatat cum sa le schimbi singur, primesti cateva incluse cand iti iei aparatul, AudioNova nu-ti da voie, "e treaba de service". Nu m-ar deranja taxa asta lunara dar au service-ul la naiba-n praznic, pana ajungi pe Mosilor faci 2-3 ore si tot atat la intoarcere.

Pe net nu prea gasesc, de unde as putea cumpara niste protectii de microfoane pentru Savia BTE? Numele lor ar fi "Phonak Wind & Weather Microphone Protector".
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

eu nu stiu despre ce vorbesti. Eu nu am primit niciodata asa ceva:( si nici nu mi-a pomenit vreodata cineva de asa ceva.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Cele doua mici bucati de material textil intre "trompa" si butonul de schimbare de programe:

Image
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

Acum am inteles.
Eu port o proteza intraauriculara - "complet in ureche". Vineri am fost la Audionova, daca stiam intrebam si daca era ceva iti luam eu (vb serios).
Saptamana asta o sa am drum la Obor, daca vrei ma opresc si intreb (incercarea moarte n`are, nu?).
Ti-ar fi mai usor sa ajungi la Romana?
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Merci de intentie dar eu vreau sa cumpar "engross", sa le pot schimba saptamanal sau la 2-3 saptamani, cand e cazul. :)

Singura solutie e de undeva de afara, importatorul vinde doar la bucata si doar la preturile alea. Nu pot sa dau 4 milioane pe luna sau 24 milioane pe an pe niste bucati de carpa.
costin
Posts: 8
Joined: Tue Mar 09, 2010 10:06 pm

Re: Consumabile - de unde le luam?

Post by costin »

Keo ai gasit undeva acele protectii?as fi si eu interesat.Multumesc
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Consumabile - de unde le luam?

Post by Keo »

Am luat de la connevans.co.uk, printr-o cunostinta. Gasesti si pe alte situri.
costin
Posts: 8
Joined: Tue Mar 09, 2010 10:06 pm

Re: Consumabile - de unde le luam?

Post by costin »

Multumesc Keo!Trimit si in Romania?sau doar prin cunostinte?inca ceva am gasit pe site-ul lor si tuburi pt oliva,dar nu gasesc acea pasta sau ce anume este pt lipirea tubului de oliva.Stii cumva cum se numeste si daca se gaseste si la noi?
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Consumabile - de unde le luam?

Post by MariusH »

costin wrote: acea pasta sau ce anume este pt lipirea tubului de oliva.Stii cumva cum se numeste si daca se gaseste si la noi?

Poti folosi orice silicon universal.
Gasesti (si) la tub de 90 grame.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Consumabile - de unde le luam?

Post by Keo »

costin wrote:Trimit si in Romania? sau doar prin cunostinte?
Da. Problema e ca la valori mici transportul face comanda nerentabila. Asa ca ori faci comenzi mari, ori te mai combini cu cineva la comanda, ori apelezi la cunoscuti care au drum pe acolo. :)
We currently supply from our Connevans.co.uk website to the following countries - please fill your basket and the Shipping & order Processing charges will be calculated for you:-
EU - Austria, Belgium, Bulgaria, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Gibralter, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovak Republic, Slovenia, Spain, Sweden and Switzerland.
AndreiM
Posts: 4
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:14 pm

Re: Consumabile - de unde le luam?

Post by AndreiM »

Tuburile de silicon se pot lipi fara probleme si cu super-glue. Are o aderenta destul de buna atata timp cat folosesti un tub, iar atunci cand vrei sa-l schimbi doar tragi putin mai tare de tub si iese cu tot cu adeziv, oliva ramand curata. Asta am observat eu, e pe probate. Din cate imi dau seama super-glue-ul adera mai tare la tub decat la oliva si tocmai de aceea nu ramn reziduuri la extragere. :wink:
Post Reply