DANAVOX 255 PP AGCI

Totul despre protezele auditive purtate.
Post Reply
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

DANAVOX 255 PP AGCI

Post by MifTy »

asta scrie pe proteza mea...
google n-a auzit de ea (nici nu mă mir!!!)

cunoaşte careva ceva???
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by Harald »

Probabil e un model mai vechi.

Din câte ştiu, Danavox a dispărut ca marcă după 1999. Firma fusese cumpărată în 1977 de către GN Store Nord şi rebotezată GN Danavox, dar scotea în continuare pe piaţă aparate auditive sub marcă proprie.

După reorganizarea GN Resound din 1999, nu cred că au mai fost comercializate aparate auditive sub marca Danavox. Urmaşele lor de astăzi se află pe piaţă sub marca Resound. Oricum, după codificare (PP-AGCI) pare să fie vorba de un model analogic destul de vechi, nu cred că are suport în Aventa (soft-ul de fitting de la Resound).
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by dark_light »

daca e s-o luam pe logica denumirii, PP sugereaza un aparat pentru hipoacuzie severa-profunda, AGCI e un reglaj din trimmeri si inseamna control automat al amplificarii la intrare. La fel cred si eu, e un aparat analogic probabil cu 2-3 trimmeri, de putere mare, baterie 675, mai antic.

Am nimerit ceva? :D
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by Harald »

Ai nimerit pe jumătate :)

PP este acronimul pentru Push-Pull, etaj final de amplificare în contratimp (aşa-numita clasă B). În această configuraţie se obţine putere mare de ieşire, de aceea ştii tu că e pentru hipoacuzii severe-profunde :) Etajele finale în clasă B (Push-Pull) s-au folosit numai la aparatele analogice, în timp ce la digitale se folosesc etaje finale în clasă D sau derivate (H, I).

AGC-I este un tip de reglaj automat al amplificării (Automatic Gain Control) întâlnit şi la analogice şi la digitale. În versiunea AGC-I, se foloseşte ca referinţă pentru reglajul amplificării nivelul sunetului la intrare (I= input) deci nivelul sunetului captat de microfonul aparatului auditiv. În versiunea AGC-O (O=output) se foloseşte ca referinţă nivelul sunetului de la ieşire, deci nivelul sunetului obţinut după amplificarea sa de către aparatul auditiv.

La digitale se pot întâlni ambele tipuri de reglaj la acelaşi aparat, în timp ce analogicele aveau de-obicei AGC-I. La modul general, indiferent de variantă, reglajul automat al amplificării este necesar pentru a asigura o anumită compresie, în funcţie de necesităţile pacientului (UCL).

P.S. Un audiolog ca tine şi un electronist ca mine ar face o echipă trăsnet :twisted:
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by MifTy »

ce-mi place la el e că bateriile, 675, cum a spus darklight, ţin o lună.
e uşor aiurea, că la atâta timp uiţi că bateria nu e veşnică, şi de regulă te "lasă" fix când nu eşti acasă!!! :lol:

mersi de amănuntele tehnice, harald, tot voiam să-mi fac ceva căşti pentru ascultat la tv/pc fără să-i deranjez pe copii, acum ştiu ce tip de amplificator să caut!!! :D
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by Harald »

MifTy wrote:ce-mi place la el e că bateriile, 675, cum a spus darklight, ţin o lună.
Astea actuale, Zinc-Aer, ţin o lună. Pe vremea când a fost fabricat aparatul, bateriile cu mercur ţineau două-săptămâni, iar cele alcaline ţineau 5-7 zile.
MifTy wrote:e uşor aiurea, că la atâta timp uiţi că bateria nu e veşnică, şi de regulă te "lasă" fix când nu eşti acasă!!! :lol:
Majoritatea utilizatorilor poartă blisterul cu baterii de rezervă la ei, iar dacă e cazul pot merge 2 min. la toaletă pentru a înlocui bateria aparatului, ca să nu facă asta sub ochii celorlaţi.
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by MifTy »

şi AG13 ţineau o zi!!! :))

cumpăram un blister de 10 baterii pe lună... şi făceau şi alea cam la fel cum fac astea zinc-aer: mergeau ok, şi în 5 secunde PUFFF!!! se terminau brusc.

la siemensul cumpărat prin 77-78 aveam 4 acumulatoare şi alimentator... s-au terminat acumulatoarele alea demult... mai am însă şi acum încărcătorul original, plus 2 "erzaţuri", tot siemens, cumpărate după revoluţie...
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by dark_light »

Harald wrote:Ai nimerit pe jumătate :)
care jumatate, raule? am zis ca e analogic de severa-profunda? :P
aaaa, ca n-am detaliat, asta e altceva. notiunile de electronica mi-au ramas intr-un colt de cap, pe undeva, da' nu risc sa debitez ce nu sunt sigura ca e corect. e ca atunci cand stii poanta dar ai uitat bancul... :lol:
Harald wrote: P.S. Un audiolog ca tine şi un electronist ca mine ar face o echipă trăsnet :twisted:
hai incoa' si facem un cabinet. pe mine nu m-ar deranja. :twisted:
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by Harald »

dark_light wrote: hai incoa' si facem un cabinet. pe mine nu m-ar deranja. :twisted:
I live in the UK now and I don't even think about moving back to Romania.
So, maybe you should come here :twisted:
annemarie68
Posts: 1
Joined: Mon Apr 11, 2011 2:43 pm

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by annemarie68 »

mmmmmm
Last edited by annemarie68 on Tue Apr 12, 2011 1:43 pm, edited 1 time in total.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by aygun »

Scuze de offtopic dar :

Bai Mifty , si aici bamse ?

:D
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by aygun »

Ca sa inteleaga si altii de ce se utilizeaza bateriile Zinc - Aer.
Orice acumulator , baterie prezinta o rezistenta interna in functie de tipul materialelor utilizate. Bateriile Zinc Aer au o rezistenta interna scazut asi constanta pe toata durata de viata a bateriei , in vreme ce alte baterii au rezistenta interna crescuta si variabila in functie de cradul de consum.

Incercati sa puneti baterii AG3 in loc de Zinc Aer - apar niste oscilatii de nu veti stii ce e cu ele.

Apropos de PP. Ptr amplificatoarele analogice este modul cel mai simplu de economie de energie . Ptr fidelitate se recomanda clasa A , asta la analogice dar consumul este proportional.
Reactia negativa poate fii acel AGC .
Prin anii 90 erau niste circuite specializate ptr cei cu deficiente de auz . Poate stie Harald cum le mai zice. Le gasisem schemele in niste Tehnium de pe vremea respectiva.

Acum vreo doi ani am ajutat o persoana bolnava de TBC care din cauza unor complicatii isi perduse temporar o anume parte a auzului cu un amplificator simplu cu 3 tranzistori alimentati de la o baterie de 1,5 v . POt sa zic ca simteai orice zgomot din casa , curte .... Zgomote care inainte erau acolo si nu le distingeai.

De asemenea , este bine ca un sistem audio ( ptr protezare ) sa aiba ma multe microfoane .
Si aici e o mica faza . Protezele CIC utilizeaza pavilionul urechii pe post de focalizator ( sa zicem ) . E vb de gradul de directivitate al microfonului. Cele care se pun in exterior poat avea si 3 microfoane dispuse in zone diferite ale protezei . Pentru o mai buna focalizare a discutiilor este ok un microfon directional pe cand ptr "la gramada " microfoanele omnidirectionale sunt indicate , cu filtrele aferente .

Harald , te rog sa ma corectezi daca gresesc.
Utilizam microfoane directionale in "anumite" conjuncturi :D
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by aygun »

De asemenea , ( revenind cu o mica adaugire ) la protezele CIC conteaza si trebuie luat in calcul si geometria pavilionului urechii. Este stiut ca pavilioanele netede asigura o mai buna fidelitate fata de cele care au geometria clasica. Pentru a releva acest lucru este suficient sa miscati pavilioanele si veti sesiza o usoara modificare a frecventei receptionate . Spun asta ptr ca majoritate audiologilor ( aici ma refer la fatucile care "regleaza" protezele ) omit acest aspect .
MifTy
Posts: 27
Joined: Tue Nov 16, 2010 11:44 am
Location: Constanţa

Re: DANAVOX 255 PP AGCI

Post by MifTy »

... momentul ăla când cauţi pe google date despre ghici ce, şi dai peste propriul tău post, de acum 7 ani!
mirific!

şi mai e şi cam singurul cre NU e reclamă! :))))))))

(s-a mai întîmplat de câteva ori şi cu alte ocazii: căutam ceva, şi dădeam peste propriile mele posturi!!! :lol: )
Post Reply