Acufene (tinnitus)

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Acufene (tinnitus)

Post by Keo »

Am hipoacuzie neurosenzoriala de multi ani (decenii). Pana acum n-am avut acufene decat ocazional, de scurta durata (cateva minute), considerate normale. De vreo 3 saptamani am avut (si inca mai am) masiv de lucru la birou, liniste totala. Fara iesit in cluburi, restaurante, plimbari in parc, munca, munca si iar munca. N-am mai purtat aparatele auditive in perioada asta deoarece nu am avut nevoie de ele, n-am mai ascultat muzica. Adica de vreo trei saptamani traiesc intr-o liniste aproape totala.

Dar am observat ca de cateva zile am acufene de care nu scap, ma culc cu ele, ma trezesc cu ele, parca din ce in ce mai "puternice". Frecventa inalta, enervanta.

Trauma sonora se exclude, hipoacuzia e cu acte-n regula, sa fie oare acufenele o urmare a "concediului" luat de nervul auditiv in perioada asta? Desi suna logic, ar fi culmea ironiei ca tocmai linistea sa declanseze tinusul. Idei de rezolvare?
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Re: Acufene permanente ca urmare a linistii prelungite?

Post by apolo »

Keo wrote:Am hipoacuzie neurosenzoriala de multi ani (decenii). Pana acum n-am avut acufene decat ocazional, de scurta durata (cateva minute), considerate normale. De vreo 3 saptamani am avut (si inca mai am) masiv de lucru la birou, liniste totala. Fara iesit in cluburi, restaurante, plimbari in parc, munca, munca si iar munca. N-am mai purtat aparatele auditive in perioada asta deoarece nu am avut nevoie de ele, n-am mai ascultat muzica. Adica de vreo trei saptamani traiesc intr-o liniste aproape totala.

Dar am observat ca de cateva zile am acufene de care nu scap, ma culc cu ele, ma trezesc cu ele, parca din ce in ce mai "puternice". Frecventa inalta, enervanta.

Trauma sonora se exclude, hipoacuzia e cu acte-n regula, sa fie oare acufenele o urmare a "concediului" luat de nervul auditiv in perioada asta? Desi suna logic, ar fi culmea ironiei ca tocmai linistea sa declanseze tinusul. Idei de rezolvare?

Keo aici urmeaza sfatul meu intrucat eu ma confrunt cu aceeasi problema , doar ca de 3-4 ani incoace .

Da , acufenele se intensifica si raman permanente daca nervii tai auditivi nu sunt stimulati incat sa lucreze aproape de normal (cu aparatele) , si astfel creierul tau sa fie tinut ocupat cu sunetele inconjuratoare care sunt mai tari decat nivelul acufenelor, asta insemnand ca le acorda importanta mai multa acestor sunete si e predispus sa le "asculte" pe ele mai degraba , decat acufenele . Chiar si atunci cand stai la PC si tastezi pe tastatura , daca porti aparate , acufenele au tendinta si de multe ori , se reduc . Cel putin in cazul meu . Cum imi dau jos aparatele , cum se amplifica . Si da , linistea totala nu face bine . Eu petrec mult timp in liniste la PC , dar bine , acum mi s-au redus mult acufenele dupa ce am inceput sa port aparatele, . am mai observat ceva: atunci cand joc un joc care ma tine in priza , concentrat puternic , imi scad atat de mult incat practic aproape ca nici nu le mai aud.Si asta fara sa port aparate. Si spun asta constientizand si "ascultandu-mi" urechile la finalul gamingului . Deci ori faci ceva care iti place si te tine in priza permanent , fara sa porti aparate , ori porti aparatele si faci altceva mai relaxat mai o pauza o cafea etc

Continua sa porti aparatele chiar si cand esti la birou . Mi-aduc aminte de o zi insorita de vara cand eram copil , aveam in jur de 12-13 ani , eram la bunici si mergeam pe camp . Era atat de liniste in jur incat practic incepusera urechile sa imi tiuie. Si la vremea aceea nu aveam deloc probleme cu auzul sau acufene. Deci iata , linistea totala nu-i buna daca este se exagereaza cu ea . Poti incerca niste solutii naturale sunt bune , la mine au un oarecare efect dar tu ca esti la inceput ai sanse sa obtii rezultate satisfacatoare . Ginkgo Biloba e bun pentru asa ceva . De fapt "taie" din senzatia de ascutime a tiuitului . La mine ce e drept , aceasta senzatie a fost diminuata in proportie de 98% de cand am inceput sa port aparate .

Sanatate
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Merci apolo de sfaturi, acufenele sunt o problema total noua pentru mine, nu-ti poti imagina disconfortul provocat pana nu le ai. :?

Azi am fost la Panduri sa fac macar o consultatie la ambulator, fara trimitere de la medicul de familie (traversez orasul sa ajung ea), cu intentia de a plati ce e de platit. Dupa ce am asteptat 30 de minute sa vina de la masa angajata de la Informatii, mi-a zis ca nu se poate, nu mai merge contra cost, doar cu trimitere de la medicul de familie si doar dimineata pana in 12. Medicul de familie a lucrat azi dimineata pana la 12, maine lucreaza de la 16. Deci cel mai devreme abia poimaine ajung la un consult ORL. Eterna si fascinanta Romanie...

Totusi continui acufenele astea sunt efectul secundar al .... altceva, am si senzatia de "cap plin" (presiune de parca stau in cap) plus ameteli usoare. Aflu pana la urma ce e, sper sa nu-mi zica "pai ai venit prea tarziu"...
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote: Totusi continui acufenele astea sunt efectul secundar al .... altceva, am si senzatia de "cap plin" (presiune de parca stau in cap) plus ameteli usoare .
Începe să semene a hipertensiune :wink: .
E mai cald afară de câteva săptămâni, poate nu mai ai nici BMI 22, ca în liceu ... :P
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Nope, 118/72 de dimineata pana seara. Iar BMI cred ca e mai bun decat in liceu. :lol:

Ce am uitat sa specific (atunci nu am crezut ca e relevant) a fost o drumetie la munte in weekendul trecut, urmata de urechi infundate, infundare care s-a retras in 2-3 zile si a lasat in urma acufenele. Infundarea urechilor la munte si o perioada de "readaptare" la campie e ceva normal pentru mine de cativa ani, nu i-am acordat importanta.

Daca statul mi-a refuzat banii, am zis sa-i dau pe privat, asa ca mi-am facut o programare la Euroclinic. Am nimerit la Dr. Mirea Daniel, mi-a facut o audiograma si o timpanograma, auzul n-a scazut. A zis ca suspecteaza o "deficienta tubulara" (daca am retinut bine, e doctor si are scris specific, va trebui sa apelez la alt doctor sa traduc diagnosticul) mi-a dat reteta pentru Biorinil, Nurofen si inca un medicament care nu l-am gasit in nici o farmacie (ceva anti-alergie). Le-am luat doar pe cele doua, n-au nici un efect. Urmeaza sa-l sun sa vad cu ce pot schimba comprimatele alea inexistente pe piata romaneasca de doua luni. A ramas ca daca in 7 zile nu-mi revin, sa ma duc din nou la el.

Stiu ca omul cu doua ceasuri nu stie niciodata cat e ora exacta dar intre timp am reusit sa iau si trimiterea de la doctorul de familie, hai si la Panduri. Dupa doua ore de asteptare cu bonul de ordine in mana, intru la Dr. Tanase, mai fac o audiograma, vede ca e identica cu una de acum ceva ani si imi zice "tu pari sa fi racit, pe audiograma pare ca urechea sa nu fie infundata, dar eu asta suspectez, asa ca-ti dau tratament pentru desfundarea urechilor". Reteta de antibiotoc, paracetamol, un spray de nas si sfatul sa fac macar o audiograma pe an. Nici macar un "daca nu observati o o imbunatatire in X zile, reveniti". Eram ultimul pacient, am ajuns la 10, dansa lucra doar pana la 12.

Am doua diagnostice destul de diferite, doua tratamente diferite. Inca nu m-am decis ce sa fac... :?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

De-obicei, e destul de simplu să verifici dacă-ţi poţi înfunda şi desfunda urechile. Cum reacţionezi la Valsalva? Sau cum reacţionează auzul, mai bine zis? Timpanograma a ieşit centrată, nu e decalată deloc?
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Harald wrote:De-obicei, e destul de simplu să verifici dacă-ţi poţi înfunda şi desfunda urechile. Cum reacţionezi la Valsalva? Sau cum reacţionează auzul, mai bine zis?
Reactioneaza normal, nu mai aud bine daca le infund si le pot desfunda usor prin "inghitire". Partea ciudata e ca totusi se infunda singure dupa ceva vreme (zeci de minute de la desfundare) si apoi "pocnesc" cand se desfunda. Oricum, indiferent cat de desfunate sunt urechile, acufenele sunt prezente non-stop.

Senzatia de presiune si infundarea urechilor + micile ameteli duc cu gandul la raceala, dar daca e chiar raceala, atunci e prima de genul asta, fara tuse, fara nas infundat, doar cu urechi infundate si acufene, care sa tina peste o saptamana. Schimba total definitia racelii pentru mine. :)
Harald wrote:Timpanograma a ieşit centrată, nu e decalată deloc?
Relativ, da.

Image
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

eu de ieri dimineata am acufene pulsative , in sensul ca ,din 10-20 secunde in 10-20 secunde se amplifica si vajaie tare 3-4 secunde, apoi scad la loc la volumul "normal". cred ca din cauza ca s-a racit vremea brusc :roll:
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Au trecut 8 saptamani de la declansarea acufenelor, un doctor ORL mi-a dat diagnosticul de "deficienta tubulara", altul "raceala", doctorita de familie mi-a zis ca am "amigdalita", al doilea doctor ORL m-a trimis la tomografie de sinusuri de diagnostic de "rinosinuzita maxilara etmoidala bilaterala" iar de la CT m-am intors cu diagnostic de "sinuzita maxilara - modificari minime". Luat doua tratamente cu antibiotic (augmentin urmat de ciprinol) + garnitura (biorinil, rhinxyl, nurofen, xyzal, paracetamol sinus).

Rezultat: acufenele sunt tot acolo. Celelalte simptome au disparut incet-incet, mai putin presiunea in gat (senzatia de gat umflat) si ochi, mancarimi in urechi.

Intre timp am aflat ca in drumetia respectiva a fost si un copil care acum e diagnosticat cu amigdalita acuta si am impartit aceasi masina cu AC pus pe recirculare (vechiul baubau mioritic, "nu deschidem geamul ca-l trage curentul pe copil"). Copilul a trecut si el bineinteles prin tratament de antibiotice si antiinflamatoare, diagnostice de "raceala", "sinuzita" si acum s-au oprit la amigdalita.

Inca doua persoane din masina au avut simptome usoare de sinuzita (nas infundat, dureri de fata si frunte pentru cateva saptamani).

Saptamana viitoare incep iar pelerinajul pe la doctori (medic de familie pentru trimitere pentru ca cea veche a expirat, ORL, etc).
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Sunt tot felul de balauri care sălăşluiesc prin instalaţiile de aer condiţionat. Legionella e cea mai răspândită, dar nu singura. Încearcă eventual să cauţi pe nişte site-uri de limbă engleză cam care ar fi alte posibilităţi şi tratamentele corespunzătoare. Diagnosticele gen "sinuzită" sau "amigdalită" se referă la zona afectată, dar nu spun nimic despre agentul patogen responsabil. Iar antibioticele prescrise ar trebui să se adreseze respectivului agent patogen, nu zonei afectate, chiar dacă medicina (nu numai ORL) foloseşte de zeci de ani abordarea asta greşită.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Exact la asta ma gandeam si eu. Si eu si copilul am facut exudat la laboratoare diferite, inainte de a incepe tratamentul cu antibiotice, si a iesit negativ. Practic, se vedea infectia cu ochiul liber, asa a si ajuns doctorita de familie sa imi dea tratament antibiotic ignorand primul tratament si exudatul.

O sa stresez un prieten laborant sa vad daca totusi nu exista o metoda de a afla exact totusi ce infectie e pentru ca atunci cand 4 persoane au probleme similare, nu are cum sa fie "deficienta tubulara". Copilul nu poate fi folosit drept cobai pentru antibiotice, si daca imi trece de la sine tot as vrea sa aflu ca sa-l salvez de la o extirpare de amigdale cand face 5-6 ani.

Cred ca tratamentul asta cu meniuri de antibiotice se datoreaza si limitarii laboratoarelor romanesti, nu e normal sa te duci ravasit de boala si ei sa-ti dea rezultat negativ. Am mai patit-o odata acum 3 ani cand am luat o "raceala" ciudata, tuse seaca si usturimi in gat care au tinut aproape 3 saptamani, fara nici un alt simptom, si eu si prietena. Rezultatul la exudate (facute la laboratoare diferite), bineinteles, negativ.

Momentan observ unele imbunatatiri, din acufene stereo au devenit majoritar mono, si uneori dispar de de tot, dar asta cand dispar si celelalte simptome fizice (gat umflat, dureri de frunte, nas congestionat). Cu anumite ocazii (schimbare brusca de temperatura, efort fizic, etc), redevin stereo pentru scurt timp. Sa vad daca e ceva de durata sau doar o ameliorare temporara.

Ce-mi spune ca problemele fizice inca nu au disparut e faptul ca nu pot desfunda urechile prin cascat. Le infund si apoi le desfund inghitind usor. Dar ala e maxim-ul de desfundare, chiar daca apoi casc minute in sir. Asa ceva nu se intampla inainte, cand cascam se desfundau de pocneau, "castigam" 10-20 db printr-un cascat.

Sper sa-i dau de cap pana la urma si sper ca antibioticele, tomografia si tot ghiveciul de pastile sa nu fi fost inutile.

PS: a fost ultima data cand am mai acceptat argumentul cuiva cu "trasul curentului". Un AC curat, intretinut si nepus pe recirculare cum intra "clima" in mod automat e ok. Dar un AC necuratat, pus pe recirculare, la 16 grade manual, viteza mica "sa nu ajunga curentul la copil in spate" si luat in faţă pe scaunul din faţă cateva ore cat faci pana ajungi pe Valea Prahovei .... never again. Am rezistat la multe, radeam de cei care se temeau de AC, dar se pare totusi ca in anumite conditii poate crea probleme serioase. Nu-s genul bolnavicios, iau o gripa la cincinal si o raceala usoara la doi ani. Si cam atat. Dar totusi weekendul mi-a afectat serios cel putin 8 saptamani din viata (acufenele aduc insomnii, nervozitate si auz scazut la pachet).
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote: Momentan observ unele imbunatatiri, din acufene stereo au devenit majoritar mono, si uneori dispar de de tot, dar asta cand dispar si celelalte simptome fizice (gat umflat, dureri de frunte, nas congestionat). Cu anumite ocazii (schimbare brusca de temperatura, efort fizic, etc), redevin stereo pentru scurt timp. Sa vad daca e ceva de durata sau doar o ameliorare temporara.
Probabil or să mai treacă încă 4-6 săptămâni şi vor dispărea complet simptomele. Până la urmă se descurcă organismul şi singur, chiar fără antibiotice. În urmă cu mai mulţi ani, am mers aproape zi de zi într-o clinică ORL, timp de vreo 6 luni. Nu ca pacient, în interes "de serviciu". Şi aveam non-stop simptome de gripă şi răceală, de la monştrii de-acolo. Plus senzaţia permanentă că un streptococ îmi stă agăţat cu gheruţele în gât :lol: . Nici măcar nu mai luam vreun tratament, pentru că oricum nu-mi trecea. Dar după ce n-am mai mers acolo, simptomele au dispărut de la sine în câteva săptămâni şi timp de vreo 3 ani după aceea n-am răcit nici măcar o dată :P .

later edit: mai rar întâlnite, dar totuşi posibile sunt şi infecţiile fungice. Dacă o instalaţie de aer condiţionat poate găzdui vreo 40 de specii diferite de Legionella, numărul speciilor de ciuperci găzduite poate fi de ordinul sutelor.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Au trecut 13 saptamani de la declansare si n-am scapat de acufene. Acum vreo 3 saptamani am luat o viroza puternica cu tot meniul clasic (nas infundat, tuse, usturimi in gat, febra, etc) si asta a reusit sa alunge orice urma de sinuzita/amigdalita/etcita. La 3 zile de la declansarea virozei eram fresh, nici un simptom, doar acufenele (alternant doar pe o ureche/stereo) si presiunea ciudata in urechi. In timpul virozei am trecut din nou pe la dna. dr. Asmara Tanase, cu o trimitere noua de la medicul de familie, s-a uitat pe tomografie de sinusuri si mi-a zis "se pare totusi ca ai septul drept, nu ai nevoie de nici o operatie, ia Fervex si vitamina C, e o simpla viroza". Stiam si eu ca am septul drept, respir ca un cal pe nas, n-a fost infundat in perioada asta decat ocazional, lucru absolut firesc. Ma rog, de prima data mi-a dat tratament de nas si urechi infundate desi audiograma era identica cu una de acum 3 ani. I-am spus ca daca iau Aspirina sau Faringosept acufenele se reduc drastic si mi-a recomandat Fervex cateva zile si Vitamina C zilnic pana la anul. Bine ca nu m-am ales si cu o operatie de apendicita, am mai fost programat la una intr-o luni din cauza unui muschi incordat acum cativa ani, am avut noroc ca s-a relaxat muschiul peste weekend.

Luni reincep pelerinajul. Se pare ca o trimitere de la medicul de familie e valabila doar 30 de zile iar astia de la ORL Panduri - Dr. Dorin Hociotă nu mai accepta sub nici o forma consultatii contra cost, doar cu trimiteri. Nu le plac banii clientilor. Va trebui sa cer a treia trimitere de la medicul de familie catre un ORL-ist. Traiasca sistemul medical romanesc....

PS: desi de principiu sunt total impotriva unor astfel de practici, ma tot bate gandul sa incerc o automedicamentatie (Betaserc, Distonocalm). Ca de paracetamol, picaturi de nas si vitamine m-am saturat.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Betaserc ai incercat ?

Dimineata cand te trezesti si imediat deschizi ochii , acufenele sunt prezente ? Daca da , la ce volum fata de normal ? Dar cand te dai jos din pat ? Simti imediat o senzatie de cap plin ? Uneori urmata cu luarea vederii pentru 1-4 secunde ? Daca da , cand iti revine vederea , simti raceala puternica in frunte?. Astea au fost niste simptome la mine , care s-au ameliorat pe parcurs dupa ce am inceput sa iau neuromultivit +betaserc+ginkgo . Coincidenta sau nu , nu pot sa-mi dau seama .
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

In afara de aspirina & faringosept, n-am luat nimic in afara de ce mi s-a prescris (augmentin urmat de ciprinol + garnitura de biorinil, rhinxyl, nurofen, xyzal & paracetamol sinus). Si culmea e ca doar astea doua au avut efect dar temporar, doar cat timp le-am luat. Dar nu pot lua paliative (antiinflamatoare si antiseptice) zilnic, trebuie sa rezolv problema "de la radacina".

Acufenele sunt prezente de la prima ora, cam la 4-5 secunde dupa ce ma trezesc. Si bineinteles ca din cauza asta nu mai adorm la loc, uneori dorm doar 4-5 ore pe noapte din cauza asta. "Volumul" de dimineata e cam acelasi ca cel de seara si cel de stat cateva zeci de minute pe scaun la calculator, adica maxim. Cu cat sunt mai odihnit cu atat sunt mai puternice, daca dorm doar cateva ore pe noapte volumul lor in timpul zilei e minim. Auzul in schimb e ok, asa cum s-a constatat si prin doua audiograme recente nu e afectat deloc. Pana acum. Daca ar fi sa ma iau dupa schema de aici, acufenele ar fi din cauze metabolice sau psihogenice.

Daca dupa pelerinaj tot nu aflu nimic, o sa incerc si Betaserc. Aveti idee de un doctor ORL care merita vizitat? Unul care nu se rezuma la a se uita cu lanterna in ureche inainte de a prescrie niste paleative sau antibiotice.
Last edited by Keo on Mon Nov 09, 2009 5:15 pm, edited 1 time in total.
Post Reply