Vindecare cu puterea mintii, oameni de stiinta si maimute

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Vindecare cu puterea mintii, oameni de stiinta si maimute

Post by apolo »

Nu cred in asa ceva. sinuzita sa produca tinnitus nu prea vezi . astea sunt explicatii date de medici incompetenti. Cand nu stie exact cauza problemei, deci nu poate sa te trateze , ori din lipsa de competenta, ori din motive personale (mai trebuie sa ii bagi si lui ceva in buzunarel), iti pune un alt diagnostic si deseori iti da si tratamentul la el .In primul caz tu vei crede ca "Daaa , asa e , mi-a pus diagnostic, mi-a dat tratament , e sigur pe el, deci stie are cap asta, trebuie sa imi treaca " , dar de fapt daca are loc vreo amelioare este datorita tie insuti (auto-sugestia, e complicata treaba) , si nu lui .Astfel se explica milioanele de cazuri in care s-a pus diagnostic gresit si tratament gresit .

OFF -TOPIC : Organismul uman este facut in asa maniera incat sa se vindece singur.ia spre exemplu momentul cand te tai din greseala cu o lama.Te uiti la rana si o tratezi superficial "aa e o mica taietura se va vindeca" ATENTIE , ce spui ! Si rana se vindeca. Deci daca celulele pielii se regenereaza , de ce sa nu se regenereze toate celelalte celule din corp ? De ce nu se poate in majoritatea cazurilor ? Datorita influentei pe care o au aia cu functii inalte din fabricile de medicamente. Cand doctorul vine la tine pe patul de spital si iti spune : Mai aveti de trait aproximativ X zile . Nu iti vine sa mori chiar atunci pe loc ? :) . Sau daca iti pune un diagnostic de o boala grava cu mortalitate crescuta , tu in sinea ta stii care iti e finalul.Dovada ca diabetul se formeaza si pe fond nervos,psihic nu doar al hiperglicemiei. Uite cum functioneaza industria medicamentelor . Exploatarea constiintei si manipularea subconstientului este banda rulanta a industriei medicamentelor. Peste 96% din populatia Globului este exploatata de acesti indivizi . Toti care merg la doctori au incredere oarba in ei : au facultate studii stiu despre ce vorbesc. O fi , dar nu in Romania. Aici Nea Gheorghe a vandut 100 kg de telemea de oaie , de la stana de capre, si a facut bani cu care a luat licenta in medicina. E un mod de-a spune , de a reflecta lucrurile si situatia din Romania. De ce crezi ca traiesc mult calugarii shaolin? Yoghinii ? Pentru ca practica vindecarea cu arta mintii. Ei se vindeca cu ce i-a dotat natura, psihicul, si nu cu chimicale care slabesc organismul sau produc alte maladii in timp.Ei sunt convinsi ca sanatatea lor este in Eu-l interior , ca ei detin cheile vindecarii si ale bolii.Mai rau , ce ii tine pe suferinzi in lanturile bolilor si al durerii : cei apropiati , care si ei la randul lor sunt "injectati" cu credinta oarba ca ce spune doctorul asa este. E ca un Labirint , unde peretii sunt facuti din oameni care te conduc la esec indiferent de calea care ai alege-o . Rupe-te de majoritate si o sa fii special , o sa vezi realitatea asa cum este si o sa poti spune stop manipularii . Atunci poti sa te consideri un om liber si sanatos . parerea mea. :?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Da, călugărilor shaolin sau yoghinilor le cresc degetele, dacă şi le-au tăiat, le creşte din nou un ochi scos, le creşte nasul dacă a fost tăiat ş.a.m.d. Şi nu în ultimul rând, le cresc din nou şi celulele ciliate din urechea internă, evident :P .

Celulele receptoare se refac la reptile sau la broaşte şi se pare că şi la păsări (care provin din dinozauri, deci au până la urmă aceeaşi "ascendenţă" ca reptilele şi broaştele). Ba chiar s-ar putea considera păsările drept reptile, dpdv "tehnic". Dar mamiferele provin de pe o altă linie evolutivă, iar la ele celulele receptoare nu se refac, fiind "construite" doar în timpul embriogenezei. Exact ca şi degetele, nasul sau ochii.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Harald wrote:Da, călugărilor shaolin sau yoghinilor le cresc degetele, dacă şi le-au tăiat, le creşte din nou un ochi scos, le creşte nasul dacă a fost tăiat ş.a.m.d.
Am uitat sa specific separat pentru oameni ca tine ca totul are o limita. Daca ar fi cum sustii tu , ar insemna sa murim si sa inviem dupa cum dorim. La nivel celular, microscopic , TOTUL este posibil.
Harald wrote:
Celulele receptoare se refac la reptile sau la broaşte şi se pare că şi la păsări (care provin din dinozauri, deci au până la urmă aceeaşi "ascendenţă" ca reptilele şi broaştele). Ba chiar s-ar putea considera păsările drept reptile, dpdv "tehnic". Dar mamiferele provin de pe o altă linie evolutivă, iar la ele celulele receptoare nu se refac, fiind "construite" doar în timpul embriogenezei. Exact ca şi degetele, nasul sau ochii.
Tu compari omul cu pasarea sau cu vaca ? Omul detine discernamant , constiinta si subconstient. Eu vorbesc despre psihic , auto control si ratiune. Tu imi compari gaina cu omul . Total diferit :) .

Lumea nu se bazeaza doar pe stiinta, ceva demonstrat , palpabil. Omul nu este doar o adunatura de celule inteligente care indeplinesc functii mecanice. Pana si acele celule sunt programate de "ceva" sa isi indeplineasca functiile intr-o anumita ordine. No offense : ar trebuie sa mai scoti capul in "lume" si sa lasi aroganta la o parte. Asta daca nu cumva ai ceva de pierdut (stim noi ce :wink: )

Tu crezi in dovezi de pe urma carora cineva are de castigat , da ? Eu refuz sa cred asta intrucat mi-am dat seama si am inteles ca exista cineva intentionat rau care are de castigat in spatele acestei mascarade . Tu spui ca nu se vindeca hipoacuzia , pentru ca este demonstrat (desi dovezile puteau fi inventate pentru a sprijini actiunea celui din spatele teatrului) . Eu iti spun ca poate fi vindecata pentru ca iarasi este demonstrat ! DE CINE ? De catre cei care la randul lor sunt oameni de stiinta si au demascat tot acest teatru din lumea medicala.

Sa comparam rezultatele : In final cei care te cred pe tine , ce li se va intampla ? Vor musca momeala si vor cadea in plasa, vor da banii pe medicamente examinari chiar aparate(nu vorbesc de majoritatea sau de audiologi, ci numai de tine, care in cazul de fata esti pe post de doctor ORL, ca el ne baga in boala :) ) . Deci omul va iesi in pierdere cu sanatatea dar si cu banii.
Dar daca ma cred pe mine ? Ce se va intampla ? Eu le pun dovezi LOGICE la dispozitie pe care ORICINE le poate intelege si isi poate da seama ca AM DREPTATE . Daca ma cred pe mine pot sa isi rezolve orice problema de sanatate (nu ma dau Dumnezeu sau vreun mistic nicidecum :) ) si sa ramana cu banii neluati . Dovezile tale sunt la fel ca cele care le vezi in ziare " Oamenii de stiinta au aratat ca ..." Dovezile mele sunt logice si clare si oricine intelege asta si isi da seama ca este adevarat in timp ce ale tale pot ascunde numai neadevar. :P


De ce ar avea lumea incredere oarba in oamenii tai de stiinta ? De unde stim noi ca nu exista un scop ascuns de manipulare in masa cu acesti oameni de stiinta prin care ei sa-si atinga alte scopuri ascunse ? A , pentru ca au facultati , master , si experienta de o viata etc si asta inseamna ca e mai destept ca majoritatea si are dreptate ! FALS. Oamenii tai de stiinta pot crea o pastila care sa trateze cancerul , cu care sa castige increderea oamenilor,ca mai apoi sa creeze altele 10 care sa provoace dependenta inventand fel si fel de minciuni. Uite cum isi castiga oamenii tai de stiinta increderea si cum isi construiesc afacerea :) . Bani pe conducta nu ? De cealalta parte , de ce sa creada lumea in oamenii mei de stiinta ? Ar avea ceva de pierdut ? NIMIC nu ar pierde ! Ba mai mult ar avea numai de castigat ! . Si stii si tu asta dar nu vrei sa o recunosti :wink: .

In anul 1994-1998 nu mai retin exact, americanii descoperisera tratamentul cancerului pe baza de aport de oxigen la nivel celular sau ceva de genul. de ce nu l-au pus in aplicare ? Pentru ca au primit ordin de sus. Rata de mortalitate la nivel global ar fi fost drastic scazuta si manipulatorilor nu le mai ieseau planurile cu medicamentele si chimioterapia.

Einstein spunea "Doua lucruri sunt infinite : Universul si prostia umana, si totusi in privinta primului nu sunt atat de sigur" . Probabil ca si aici , in cazul manipularii se aplica asta :idea:
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Ca orice alt forum din România, şi acesta are soarta templelor din India şi Tibet: sfârşeşte prin a fi colonizat de maimuţe urlătoare, ale căror principale argumente sunt trăirile religioase, cuvântul divin (perceput la nivelul lor de înţelegere) şi teoria conspiraţiei. Cele mai pesimiste aşteptări estimează că în 50 de ani, societatea umană se va scufunda într-un nou Ev Mediu, în special datorită faptului că de când cu Internetul, accesul la prostie este disponibil oricui, instantaneu şi în culori.

Acum 30 de ani, maimuţele cambodgiene au avut ocazia să pună mâna pe Kalaşnikov-uri (pe care n-ar fi fost în stare să le construiască ele însele nici într-o mie de ani) şi s-au omorât între ele cu milioanele. Dar lumea civilizată nu a dispărut din cauza asta, a izolat maimuţele cambodgiene şi atât. Acum, maimuţele orientale şi est-europene pun încet şi sigur mâna pe Internet (pe care n-ar fi fost în stare să-l creeze ele însele nici într-o mie de ani) dar lumea civilizată nu va coborî la nivelul lor, ci le va izola şi îşi va continua evoluţia. Iar maimuţele urlătoare orientale şi est-europene vor rămâne să schimbe "argumente" despre trăiri religioase, cuvântul divin (perceput la nivelul lor de înţelegere) şi teoria conspiraţiei doar între ele. Până vor dispărea de la sine, peste o generaţie sau două.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Ca si-n viata reala, trebuie sa te ciocnesti de mai multe persoane cu care nu rezonezi inainte de a intalni una cu care esti pe aceasi lungime de unda. Avantajul forumului e ca poti face asta cu costuri minime, dintr-un fotoliu in fata monitorului. Sau dezavantajul, depinde cum o iei. :)

Q: Do nerve cells reproduce after birth?
A: Even though most textbooks state that a human nerve cell can NEVER reproduce, scientists have made a recent discovery which disproves the theory. They found out that nerve cells do reproduce, but at a very slow rate. So slow that it tricked many earlier scientists into thinking that nerve cells don't reproduce.


Asta-i o curiozitate mai veche de-a mea: dezvoltarea celulelor nervoase chiar dispare complet dupa nastere? De ce dupa nastere? Si ce se intampla in cazul prematurilor? Cum se explica atunci recuperarea auzului la bebelusii care se nasc cu deficiente de auz? Sistemul nervos cu care se naste un copil e acelasi pe intreg parcursul vietii? Pai un bebelus are capul cat un pumn de adult, de acolo pana la "full size" cu ce se umble daca nu cu creier/celule nervoase?

PS: nu-s om de stiinta si nici cambodgian, deci nu aruncati cu pietre. :)
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Eu vorbesc din punct de vedere psihologic si nea' Harald o ia cu divinitatea si o muta pe tema religioasa.
Keo wrote:Asta-i o curiozitate mai veche de-a mea: dezvoltarea celulelor nervoase chiar dispare complet dupa nastere? De ce dupa nastere? Si ce se intampla in cazul prematurilor? Cum se explica atunci recuperarea auzului la bebelusii care se nasc cu deficiente de auz? Sistemul nervos cu care se naste un copil e acelasi pe intreg parcursul vietii? Pai un bebelus are capul cat un pumn de adult, de acolo pana la "full size" cu ce se umble daca nu cu creier/celule nervoase?
cum sa dispara mai Keo ? sa fim seriosi. :? Dispare daca vrei tu sa dispara. Sau daca vor altii . Am explicat eu situatia :idea:
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Nu stiu de ce s-a mutat discutia aici. Se pare ca Harald are pila la Admin si ii sunt permise multe . De fapt ce ne mai miram ? Romania - tara tuturor posibilitatilor
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

De fapt m-a corupt, m-a atras în partea întunecată, cea a ştiinţei. :(
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

despre stiinta vorbim si eu si el .
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

Sa crezi ca-ti poti reface celulele nervoase cu ajutorul mintii dar fara a putea demonstra asta, e credinta. Daca o poti demonstra, devine stiinta. Deci vorbiti de doua lucruri total diferite. Si asta e motivul pentru care am mutat discutia la Generalitati. ;)
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Admin wrote:Sa crezi ca-ti poti reface celulele nervoase cu ajutorul mintii dar fara a putea a demonstrezi asta, e credinta. Daca o poti demonstra, devine stiinta. Deci vorbiti de doua lucruri total diferite. Si asta e motivul pentru care am mutat discutia la Generalitati. ;)
Ti-am dat exemplul mai sus cu rana . Daca te-ai documenta mai in amanunt ti-ai schimba parerea .

Credinta ? Dar cand cineva iti demonstreaza ca apa stinge focul , si iti arata in fata , nu se numeste tot credinta ? "Da, acum cred ca apa stinge focul" Nu asta gandesti tu in subconstientul tau ? Asta se inregistreaza in subcontientul tau ca dovada valida - apa stinge focul - si astfel ti se formeaza CREDINTA ca apa stinge focul . Sau tu mai intai trebuie sa zici cu glas tare " DA , APA STINGE FOCUL EU TOCMAI AM VAZUT ACUM" iar urmatoarea data va trebui iar sa ti se demonstreze din nou ca apa stinge focul printr=un al doilea experiment intrucat , tu nu ai credinta , practic nu ai constiinta si subconstient. Eu NU vorbesc despre religie , inca o data ma repet. Dar daca "nenea" cu palarie nu are argumente , inventeaza fel si fel de motive spre a muta discutia in directia care ii prieste lui.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

apolo wrote:Ti-am dat exemplul mai sus cu rana . Daca te-ai documenta mai in amanunt ti-ai schimba parerea .
Epiderma si celulele nervoase sunt doua lucruri diferite. E ca si cum ai zice: "uite apa stinge focul, apa e lichid, la fel si benzina, hai sa stingem focul cu benzina!".
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

Admin wrote:
apolo wrote:Ti-am dat exemplul mai sus cu rana . Daca te-ai documenta mai in amanunt ti-ai schimba parerea .
Epiderma si celulele nervoase sunt doua lucruri diferite. E ca si cum ai zice: "uite apa stinge focul, apa e lichid, la fel si benzina, hai sa stingem focul cu benzina!".
dar nu sunt facute din celule ? epiderma si nervul sunt alcatuite din celule . de unde vin celulele ? din maduva spinarii . aia le produce le produce celule stem. cine da comanda maduvei sa produca celulele astfel incat sa se regenereze afectiunea indiferent ca este pe nerv sau pe piele ?

ca un argument in favoarea sustinerii mele , ia exemplu efectul placebo.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

apolo wrote:dar nu sunt facute din celule ? epiderma si nervul sunt alcatuite din celule . de unde vin celulele ? din maduva spinarii . aia le produce le produce celule stem. cine da comanda maduvei sa produca celulele astfel incat sa se regenereze afectiunea indiferent ca este pe nerv sau pe piele ?
Incorect. Nu intru in detalii ca ar trebui sa repetam aici manualul de anatomie din gimnaziu. :)
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

da sigur :)
Post Reply