Poveste despre Phonak :)

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Poveste despre Phonak :)

Post by Harald »

Ce se află în spatele tehnologiei state-of-the-art oferite de actualele aparate Phonak? Nişte procesoare audio care pot fi cumpărate de oricine, la preţuri între 12 şi 27 USD, cu tot cu suportul necesar pentru programare şi scrierea unui firmware.

Un articol vechi, din 18 aprilie 2005:

Phonak Selects AMI Semiconductor's BelaSigna 200 to Deliver Crystal-Clear Sound Quality in Next-Generation Communication System; Chip Provides Audio Processing for Phonak's Bluetooth-compatible SmartLink SX

http://findarticles.com/p/articles/mi_m ... n13627850/

Ce este BelaSigna 200 ?

http://www.onsemi.com/pub_link/Collater ... A200-D.PDF

Respectivul DSP este disponibil aici, împreună cu mai mulţi de fraţi de-ai lui. Unii dintre ei chiar mai avansaţi decât BelaSigna 200, ceea ce presupune că Phonak va oferi modele noi în curând :P :

http://www.onsemi.com/PowerSolutions/pa ... do?id=2210
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Daca inteleg bine e vorba de SMARTLINK SX care intr-o perioada era ~ 3.000$, nu?

M-am convins ca afacerea cu aparate auditive e un MLM de cand am gasit pe internet aceleasi aparate la jumatate de pret fata de preturile cabinetelor auditive autohtone. Si vanzatorii online au si ei adaos serios, dovada fiind discounturile regulate si preturile negociabile.
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Post by tipatescu »

Deci pina la urma, era rezonabila ideea care o aveam - adica era posibila fabricarea acestor aparate de auzit acasa si de a le purta legate de gat, ceva in genul unei interfete iCube, cu casti duse spre urechi ? Evident nu am sperat niciodata ca voi putea miniaturiza cu mijoace amatoricesti aparatul construit, intr-atit de mult incat sa ajung la performanta unui aparat intra sau chiar si retro auricular ...

Interesant ce aflam ... sper sa o sa o iau in considerare pe viitor cand poate voi avea mai mult curaj si timp sa explorez domeniul asta.

Ma rog, acuma daca am exagera un pic, am putea spune ca DSP-urile astea nu sint mare chestie ... ele exista descrise de citiva zeci de ani buni ... problema a fost intoitdeauna de miniaturizare ... si nu cred ca ar fi peste mana unei firme din domeniu sa comande chip-urile in functie de specificatii, spre fabricare in china sau in sua (sylicon valley), nemaivorbind de faptul ca ar putea fi realizate, la o adica si in romania (si chiar inca se mai poate !) la microelectronica sau institutul pt tehnologii avansate (nu mai stiu exact cum se numeste sau tot din ME desprins, daca nu ma insel si o fi posibil si la magurele) ...
Tot spilul imi pare ca sta mai mult in software, in programarea DSP-urilor aici e investitia cea mai mare ... in oameni si capacitatile lor profesionale ... si poate daca nu am avea lenesi si laudarosi ca mine sau ca 99 % din cei care termina facultatea de electronica si nu stiu o boaba de programare si algoritmi, s-ar putea scrie istoria plecand si de undeva din ... romania ... :P (cred ca ma aberez ... un pic :)).

Oricum, pana la urma un business reusit esta ala in care pui cap la cap niste tehnologii (eventual cumparate si alea) apelezi la o retea de distributie si investesti cat mai putin in cercetare ... asa ca au si ei o scuza.

PS. Ce-i ala MLM ? :D
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

tipatescu wrote: am putea spune ca DSP-urile astea nu sint mare chestie ... ele exista descrise de citiva zeci de ani buni ... problema a fost intoitdeauna de miniaturizare ...
Eu am prins vremurile când Gennum fabrica zeci de modele de circuite integrate special destinate aparatelor auditive şi le vindea oricui. Pe vremea aceea, Siemens, Bosch, Viennatone şi zeci de alţi producători mai mici foloseau toţi aceleaşi integrate (mai recent, inclusiv hibride). Dar rămăsesem cu impresia că vremurile acelea au apus pentru totdeauna, după ce Gennum a abandonat domeniul. Se pare că m-am înşelat.

DSP-urile astea sunt mare chestie, chiar nu le poţi fabrica singur, aşa cum nu poţi fabrica acasă nici alte circuite integrate. Dar faptul că nu sunt produse de Phonak, ci de o terţă firmă cât se poate de cunoscută, care le pune la dispoziţia tuturor, la preţuri de câteva zeci de dolari, asta chiar a fost o surpriză. Şi posibilitatea de a le achiziţiona nu e totul. Producătorul oferă nu numai suport tehnic şi training, dar şi algoritmi de prelucrare a sunetului.

Acum câteva luni, menţionam ceva despre convertoarele ADC pe 16 biţi, din care s-a scos tot ce se putea scoate, în privinţa calităţii sunetului redat de aparatele auditive, mai ales la capitolul gamă dinamică. Acum, BelaSigna 300 oferă ADC-urile pe 24 de biţi a căror necesitate o invocam atunci.

Gama dinamică oferită de BelaSigna 300 va fi în mod curent 88 dB, dar poate fi extinsă până la 110 dB, în timp ce rata de eşantionare (sampling) poate atinge şi 60 kHz, semnificativ mai mare decât cei 44,1 KHz de la CD-urile audio sau cei 48 kHz de la plăcile de sunet ale PC-urilor. Calitatea sunetului şi mai ales raportul semnal-zgomot vor fi net mai bune, ceea ce pacienţii cu hipoacuzii neurosenzoriale vor aprecia din plin, cu siguranţă.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

tipatescu wrote:PS. Ce-i ala MLM ? :D
Multi-level marketing. 10% costuri de productie, 90% adaosuri, totul bazat pe o aura de zuper-mega-extra produse pe care nu le are nimeni altcineva. Exemple: cosmeticele Oriflame, aspiratoarele Rainbow, etc.

PS: eu tot n-am inteles ce legatura au DSP-urile din SMARTLINK SX cu cele din aparatele auditive. :?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote: PS: eu tot n-am inteles ce legatura au DSP-urile din SMARTLINK SX cu cele din aparatele auditive. :?
E acelaşi DSP şi în aparatele auditive din familia CORE, doar algoritmii pe care-i foloseşte sunt diferiţi. Iniţial, a fost folosit pe SmartLink, iar acesta comunica cu aparatul auditiv în FM. Intrarea audio a aparatului auditiv primea semnalul de la receptorul FM, după care sunetul era alterat în aceeaşi manieră ca şi cel captat de microfon. "Mutând" DSP-ul în aparatul auditiv şi folosind co-procesorul WOLA al DSP-ului, se alterează sunetul conform deficienţelor auditive ale pacientului, exact ca la un aparat auditiv clasic. Doar alimentarea trebuie realizată printr-un "step-up converter", fiindcă a fost proiectat să funcţioneze la 1,8V.

Pe Smartlink, nu altera sunetul după audiogramă, ci doar decupa frecvenţele de peste 10 kHz.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Aham, acum am vazut ca are si o versiune "CSP package is the ultra-miniature option, measuring only 2.3x3.7mm".

Ca pentru necunoscatori, sa inteleg ca un aparat din familia CORE are doar DSP-ul asta (+ microfon, difuzor & butoane)? Sau BelaSigna 200 e folosit adiacent procesorului Phonak doar pentru partea de Wireless?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote: sa inteleg ca un aparat din familia CORE are doar DSP-ul asta (+ microfon, difuzor & butoane)?
Nu, un aparat din familia CORE are "6 procesoare" (aşa cum le numără Phonak :P ) din care 3 ar fi cele din BelaSigna 200 (RCore, WOLA şi IOP). Probabil partea de Sound Recover de la Naida este realizată de WOLA.

Dar se poate construi un aparat auditiv şi doar cu BelaSigna 200.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Keo wrote:
tipatescu wrote:PS. Ce-i ala MLM ? :D
Multi-level marketing. 10% costuri de productie, 90% adaosuri, totul bazat pe o aura de zuper-mega-extra produse pe care nu le are nimeni altcineva. Exemple: cosmeticele Oriflame, aspiratoarele Rainbow, etc.
Uneori, chiar nu le are nimeni altcineva. Dar societatea umană găseşte mereu mecanisme de autoreglare :P

La categoria "afaceri printre audiologi" (sau împotriva dorinţelor lor) următorul episod e edificator: un pacient avea nevoie de cabluri şi "papucei" de programare pentru Oticon Epoq. Şi s-a adresat unuia dintre comercianţii de programatoare Hi-Pro din Singapore, comercianţi care au rarissima calitate de a putea procura orice fel de cabluri.

Europenii nu au mare încredere în posibilitatea de a cumpăra ceva din Asia, aşa că tipul din Singapore a găsit o metodă cum nu se poate mai cinstită: a deschis o licitaţie pe Ebay, oferind un Hi-Pro USB şi o pereche de cabluri pentru Oticon Epoq :lol: .

http://cgi.ebay.com.sg/ws/eBayISAPI.dll ... 0383845157

P.S. - preţul nu e chiar de speriat, cei 960 sunt dolari Singapore, asta însemnând cam 465 euro, cu tot cu taxele poştale incluse.
Post Reply