Programator Hi-Pro serial sau USB ?

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
tribalgun
Posts: 7
Joined: Fri Oct 29, 2010 7:09 pm

Programator Hi-Pro serial sau USB ?

Post by tribalgun »

Salut,

Citesc de multa vreme forumul si, sub imboldul celor aflate legat de experientele pozitive ale celorlalti forumisti, sunt pe cale de a-mi cumpara si eu un programator Hi-Pro.

Am doua aparate Phonak Versata Petite P CIC cumparate anul acesta de la Audionova. Dupa multa straduinta si foarte multe vizite la cabinet, am reusit in decurs de 2-3 luni sa ajung la un sunet acceptabil, in sensul ca nu se mai auzea ca "din ceafa", mai tare pe o ureche decat pe alta, "ca din butoi" si alte lucruri pe care nu le mai tin minte, dar care reapareau cu consecventa la fiecare reglare noua.

Acum, in final, nu mi se pare ca aud mai clar decat cu vechile aparate, niste mai modeste Phonak Aero 11 CIC, si nici pe masura pretului (piperat) al aparatelor Versata. In zonele linistite sunetul pare sa fie prea incet, iar in zonele zgomotoase ma asteptam la o mai buna performanta a aparatului.

Iata si intrebarea. Am gasit pe eBay un programator Hi-Pro serial la 480 $ si un Hi-Pro pe USB la 650 $, ambele nefolosite - dar nu stiu ce sa aleg. Merita platit in plus de la un Hi-pro serial la un Hi-pro pe USB? Risc sa nu-mi pot programa aparatele cu interfata seriala pentru ca e mai lenta ca USB-ul? Am gasit si un NoahLink pe un site la 800 Euro (1100 $), dar oare merita sa sparg pusculita pentru el ?

Orice idei / sugestii sunt mai mult decat binevenite.
Multumesc!
Doru
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2009 8:30 pm

Re: Programator Hi-Pro serial sau USB ?

Post by Doru »

Recomand programatorul Hi-Pro pe interfata seriala RS232 pentru ca este mai ieftin ( 480$ )

Nu PC-ul programeaza aparatele auditive. Computerul comunica cu programatorul Hi-Pro la fel de bine pe ambele interfete ( USB si RS232 )

Daca PC-ul ( desktop / laptop ) nu are port serial, este de preferat achizitionarea unui adaptor USB-RS232 / Sau PCMCIA - RS232 in cazul laptopului.

Nu merita platita diferenta de 170$ pentru un programator Hi-Pro USB / Varianta cu adaptor USB-RS232 este cu mult mai ieftina.
tribalgun
Posts: 7
Joined: Fri Oct 29, 2010 7:09 pm

Re: Programator Hi-Pro serial sau USB ?

Post by tribalgun »

Multumesc mult pentru raspunsul rapid! In conditiile astea ma gandesc serios sa iau pe cel serial.

Inca un lucru, mi-am dat seama ca hi-pro-ul era notat si ca "used". Desi apare si ca fiind "fully tested and working.". Merita luat unul folosit? Nu de alta, dar sa nu ma lase balta dupa o luna...
Am mai vazut ca sunt anunturi periodice cu hi-pro-uri "used only 2 weeks", a luat cineva unul din acelea?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Programator Hi-Pro serial sau USB ?

Post by Harald »

tribalgun wrote: In conditiile astea ma gandesc serios sa iau pe cel serial.
Îţi ofer eu unul serial. E Madsen "de la mama lui", pe vremea aceea nu se fabricau în China. Mi l-am cumpărat în 2001 din Germania, ca să am programator şi acasă şi nu cred că am programat mai mult de 20 de aparate cu el.
Post Reply