Protezele auditive deterioreaza auzul?

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by rodi »

Harald wrote:
rodi wrote: Dar sa terminam cu aparatele proaste si comertul ILICIT cu protezele. Ne baga in disperare, pseudo-protezele.
Ca si ipocrizia medicala.
Nu există aparate proaste şi comerţ ilicit, există doar audiologi incompetenţi.
Ipocrizia medicală văd că o menţionezi, de ce nu încerci să scapi de ea?
Nu este cazul.
Aşa cum un cetăţean care are un Matiz, are dreptul să-l revândă, în măsura în care nu pretinde că e BMW, tot astfel şi un aparat auditiv poate fi revândut. Există aparate auditive care nu sunt potrivite pentru unii pacienţi, de aceea achiziţia de pe piaţa liberă prezintă un risc. Dar acest risc poate fi eliminat prin informare prealabilă, exact cum se întâmplă pe acest forum. Sau exact cum se întâmplă pe forumurile pentru maşini, unde cineva întreabă dacă e o idee bună să-şi cumpere Logan sau Golf.
Nu este, de asemenea, cazul.
Cumpărarea aparatelor non-medicale de la Teleshop ţine tot de informare sau neinformare, soluţia nu este interzicerea lor. 10-15% dintre cumpărători le pot folosi, chiar dacă procentul lor e atât de redus.
Nu este corect dpdv medical.
Nu în ultimul rând, competenţa şi etica audiologilor lasă şi ele de mult de dorit. Şi audiologul forţează de multe ori vânzarea sau vinde ceea ce are, nu ceea ce i-ar trebui pacientului. Până şi în Germania, 30-35% dintre aparatele de marcă ajung aruncate în câte un sertar, după 3 zile. Care e diferenţa dacă şi cele de la Teleshop ajung aruncate în sertare? Şi în Germania este permisă vânzarea lor.
Acest aspect este de contracarat, nu ?
Deci... Raman la parerea mea, pe care am comunicat-o mai sus.
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by rodi »

Keo wrote:Iar daca s-ar interzice complet comercializarea aparatelor de "imbunatatire a auzului", s-ar intari monopolul marilor producatori care-si obtin certificarile cum obtine un aproape-somer dovada ca e gripat si are nevoie de concediu medical. In felul asta ar disparea complet "aparatele pentru vanatori" sau cele pentru muzicieni, folosite de hipoacuzicii saraci si care uneori ajuta mai mult decat aparatele entry-level ale producatorilor consacrati.
Iar daca hipoacuzicul este lezat / nesolutionat/ ce facem cu ,,marii producatori" ?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by Harald »

rodi wrote: Deci... Raman la parerea mea, pe care am comunicat-o mai sus.
E treaba ta la ce părere rămâi, tanti Rodi, dar învaţă să scrii pe forumuri. Nu mai edita mesajul interlocutorului când îl citezi şi nu mai face modificări în textul acestuia.
Şi mai ales, nu încerca să te comporţi ca o ţaţă cu mâinile în şolduri, că n-o să-ţi placă ecoul! :twisted:

În rest, aparatele de la Teleshop se numesc non-medicale tocmai pentru că nu îndeplinesc şi nici nu îşi propun să îndeplinească standardele celor medicale. Piaţa liberă nu trebuie să fie corectă dpdv medical, cum crezi tu. Numai produsele vândute prin reţeaua medicală trebuie să îndeplinească stadardele medicale. Am mai întâlnit medici ORL care voiau să interzică vânzarea beţişoarelor cu vată în supermarket :roll:
rodi
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 5:03 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by rodi »

Citat partial, din mesajul tau, Harald (BOLDAT, NU ?):

În rest, aparatele de la Teleshop se numesc non-medicale tocmai pentru că nu îndeplinesc şi nici nu îşi propun să îndeplinească standardele celor medicale. Piaţa liberă nu trebuie să fie corectă dpdv medical, cum crezi tu.

Piaţa liberă intotdeauna trebuie să fie corectă dpdv medical.
lIn rest , ar fi bine sa se spuna aici adevarul despre aceste aparate non-medicale: Hipoacuzici ! Nu le mai folositi. Faptul ca asa veti procedA AR FI ADEVARATUL ECOU si pt mine.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by Harald »

rodi wrote: Piaţa liberă intotdeauna trebuie să fie corectă dpdv medical.
Ai unele dificultăţi de asimilare a termenilor şi conceptelor. Atunci când citeşti textul, dar nu poţi extrage ideile din el, se numeşte analfabetism funcţional.

Piaţa liberă se numeşte liberă pentru că este nereglementată. Piaţa dispozitivelor medicale este reglementată, deci nu este liberă. Aparatele auditive pe care încerci tu să le vinzi sunt dispozitive medicale. Aparatele de la Teleshop nu sunt dispozitive medicale.

"Piaţă liberă corectă dpdv medical" este un non-sens, un oximoron. Aşa cum îţi poţi cumpăra din supermarket un foarfece de unghii cu care să-ţi tai un nev (o aluniţă, pentru tine) tot aşa îţi poţi cumpăra de pe piaţa liberă şi un aparat auditiv non-medical. Tot aşa, îţi poţi cumpăra de la Praktiker sau de la Baumax un topor, fără ca legea să oblige respectivul comerciant să-ţi ceară avizul psihologic, pentru a se asigura că nu-l vei folosi să-ţi omori vecinul.

Separat de asta, un aparat auditiv medical poate fi revândut de către posesorul său, fără ca acesta să fie obligat să ţină seama de condiţia medicală a cumpărătorului. Un audiolog nu are voie să facă asta, un cetăţean obişnuit are voie! Eventual, poate exista obligaţia (ca în Statele Unite) de a-i aduce la cunoştinţă cumpărătorului că este necesară de o vizită la un audiolog, pentru a putea folosi aparatul respectiv în conformitate cu nevoile sale reale.

Eu cred că ţie ţi-ar conveni o lege care să oblige pacientul să cumpere numai de la tine şi eventual să oblige pacientul să-ţi aducă şi aparatul înapoi tot ţie (de data asta fără bani :P ) dar în materie de legislaţie primează interesul pacientului, nu al audiologului. Şi aşa, interesele audiologului sunt excesiv protejate de legislaţia actuală.
rodi wrote: ar fi bine sa se spuna aici adevarul despre aceste aparate non-medicale: Hipoacuzici ! Nu le mai folositi. Faptul ca asa veti procedA AR FI ADEVARATUL ECOU si pt mine.
Sunt absolut convins. Ai putea creşte şi preţurile aparatelor pe care le vinzi, dar în acelaşi timp ţi-ar creşte şi vânzările. Numai Administraţia Bush a mai reuşit performanţa asta, când a invadat Irak-ul. A creat pe piaţă o cerere uriaşă de petrol, la un preţ imens. Dar ca să poată face asta, a fost nevoie ca Bush jr. să ajungă mai întâi preşedinte. Ia încearcă şi tu! :P
catalin.cojocaru
Posts: 6
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:32 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by catalin.cojocaru »

Buna ziua,
Am un baietel de 5 ani care a fost depistat cu hipoacuzie medie de perceptie.
Cu urechea stanga aude la 25% iar cu cea dreapta undeva la 75%. Intrebarea mea este daca este posibil sa protezez urechea stanga la un nivel tot de 75%, sa egalizeze pe cea dreapta in asa fel incat sa nu fie nevoie sa le protezez pe ambele, din cate am citit pe forum protezarea duce in timp la pierderea auzului ramas.
Va rog sa ma indrumati catre o clinica cu un personal cat mai bine pregatit, eventual chiar numele medicului care considerati ca are o experienta cat mai buna in protezarea copiilor. Va multumesc.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by Harald »

Mi-am editat mesajul, am interpretat gresit procentele la care faci tu referire.

Renunta la procente, audiograma exprima pierderile auditive in dB si discutia are sens pe baza valorilor in dB. Procentele creaza confuzie aproape intotdeauna. Ce scrisesem era ca o pierdere de 25 dB nu trebuie neaparat compensata.
catalin.cojocaru
Posts: 6
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:32 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by catalin.cojocaru »

Cum pot atasa un .pdf? Doresc sa va prezint o audiograma.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by Keo »

Incearca http://s4.transfer.ro/ . Ti-l trimiti singur si pui aici linkul.
catalin.cojocaru
Posts: 6
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:32 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by catalin.cojocaru »

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-08mar-5815951b3f.zip

aici am atasat audiograma despre care povesteam. Multumesc.
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by MariusH »

Dupa cum arata audiogramele(si timpanograma) , cred ca este vorba de o hipoacuzie de transmisie(si nu de perceptie), probabil o otoscleroza sau anchiloza a lantului osicular. Acest lucru este foarte rar la aceasta varsta, aparand de obicei dupa varsta de 10 ani(mai frecvent la 15-40 ani) si cu o incidenta de 2 ori mai redusa la barbati.
Singura recomandare in acest caz este protezarea auditiva.
Totusi ar mai trebui refacute investigatiile intr-o alta clinica pentru siguranta.
catalin.cojocaru
Posts: 6
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:32 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by catalin.cojocaru »

In momentul in care am facut audiograma, medicul mi-a spus ca este de perceptie, nervul auditiv este afectat irevesibil. Ce clinica si ce medic imi recomndati din experienta dvs?
MariusH
Posts: 47
Joined: Wed Jan 28, 2009 3:11 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by MariusH »

Bucuresti,Cluj Napoca,..
depinde unde doresti.
catalin.cojocaru
Posts: 6
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:32 pm

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by catalin.cojocaru »

Nu conteaza locatia, poate fi si in Ungaria, important este sa am siguranta unui diagnostic corect. Imi puteti da o clinica anume, eventual si un medic? Multumesc.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: Protezele auditive deterioreaza auzul?

Post by Harald »

catalin.cojocaru wrote:Nu conteaza locatia, poate fi si in Ungaria, important este sa am siguranta unui diagnostic corect.
Daca asa se pune problema, s-a mai discutat asta pe forum: mai bine mergi la Spitalul Universitar din Viena. De la Oradea, de exemplu, e mai aproape Viena decat Bucuresti-ul.

Daca e nevoie de adrese si indicatii, roaga-l pe Admin sa posteze in sectiunea publica o copie a unui mesaj mai vechi de-al meu, de la Auz.ro C@fe. Erau acolo toate detaliile.
Post Reply