Casti wireless

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Casti wireless

Post by aygun »

Stie cineva de vreo natie de casti slim care sa efectueze transmisie over wireless a unui semnal audio ?
Ar fi ideal daca se poate adapta la casti din acelea in ear .
Gasisem ceva la audionova dar fetele de acolo nu imi explicasera ca in prealabil trebuie sa am proteze care sa stie sa comunice cu minunatia. Pretul era undeva de 540 ron.

Putin cam mult ce e drept.

Multumiri !
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Casti wireless

Post by Keo »

Eu mi-am legat un modulator FM (30 lei) la o sursa 220-12V (~ 100 lei, exista si unele cu mufa de bricheta pe la raioanele de piese auto, pentru lazi frigorifice) si in felul asta am semnalul audio de la orice are jack de 3.5, transmis FM in casa. Prind semnalul cu telefonul care are radio si handsfree sau un radio portabil cu orice casti. Nu e cea mai buna solutie, raza e de ~ 7-10m, suficient cat sa nu stau cu firele intinse prin camera, dar marele avantaj e ca pot folosi orice casti.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Casti wireless

Post by aygun »

Merci pentru idee . Eram interesat de ceva bluetooth sau wireless pe 2,4 ghz sa il pot conecta over ipod sau ceva asemanator . Un radio mititel FM as putea sa gasesc fara problema .

Merci frumos !
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Casti wireless

Post by Keo »

Solutie bluetooth: emitator Jabra A120S + receiver Jabra BT3030 + orice casti. Raza de actiune e cam ca la FM, ai intimitate daca vrei sa nu auda vecina pe radio ce asculti la TV, emitatorul se gaseste foarte greu (nu se mai produce) dar exista unele similare, trebuie sa le incarci frecvent (cel FM e la priza iar radioul e cu baterii).
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Casti wireless

Post by aygun »

Keo wrote:Solutie bluetooth: emitator Jabra A120S + receiver Jabra BT3030 + orice casti. Raza de actiune e cam ca la FM, ai intimitate daca vrei sa nu auda vecina pe radio ce asculti la TV, emitatorul se gaseste foarte greu (nu se mai produce) dar exista unele similare, trebuie sa le incarci frecvent (cel FM e la priza iar radioul e cu baterii).

uite ce am mai gasit eu

http://www.vitacom.ro/Products/32601/FM ... tooth.html
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Casti wireless

Post by Keo »

Din ce inteleg tot FM transmite. Dar daca vrei semnal de pe BT spre FM, e o solutie. Cu semnal BT as lega direct Jabra BT3030.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Casti wireless

Post by aygun »

am gasit jabra Jabra BT3030 Bluetooth Stereo Headset si Jabra Bluetooth Music Adaptor pe amazon . Ar ajunge undeva de 100 $ . oare se merita ?

Cheers
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Casti wireless

Post by Keo »

Doar cu Jabra BT3030 am lucrat si e ok, transmisie de pe calculator prin dongle BT. Singura problema e ca driverul BT imi face buffering cand pierde semnalul si se ajunge rapid la delay/lag cand ies din raza de actiune. De Jabra A120S nu stiu ce sa-ti zic, de pe Amazon nu-l expediaza in Romania iar in alta parte nu l-am gasit sa-l testez.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Casti wireless

Post by aygun »

O sa incerc sa le comand eu si revin cu impresii !
Te-ai jucat cu dispozitivele alea de "vanatoare "?

Erau unele pe un site in Romanica dar nu mai dau de ei .

http://www.smartbuy.ro/hands-free/jabra ... 64296.html

aici am gasit in romania
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Casti wireless

Post by Keo »

Cu "dispozitivele de vanatoare", nu. BT3030 l-am luat de pe eBay.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Casti wireless

Post by aygun »

Am gasit si in romanica dar e al naibii de scump. vreo 229 RON , ce naiba ? Parca vad ca in Shenzhen jucaria aia e 2Euro. Ma uitam la Gevey Sim , o dracie cu care deblochezi iphone 4. Pe net il gasesti cu 69$ si in Romania cu 34 RON. Nu inteleg unde e spilul.

Huntingt Device-urile alea ai idee pe und epot sa gasesc ?
Post Reply