Incadrarea in grad de handicap

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
User avatar
Lutyk.ro
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2011 3:05 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Incadrarea in grad de handicap

Post by Lutyk.ro »

Conform legislatiei din Romania incadrarea in grad de handicap pentru cei cu deficiente de auz se face in felul urmator:

handicap usor: pierdere auditiva bilaterala 20-40dB
handicap mediu: pierdere auditiva bilaterala 41-70dB protezabila
handicap accentuat: pierderea auditiva peste 70dB care se protezeaza greu asociata cu tulburari psihice si de limbaj; surditate congenitala sau dobandita inaintea achizionarii limbajului insotita de mutitate.

Stie cineva cum se procedeaza pentru evaluare? Se iau in calcul strict valorile din audiograma, adica daca pe anumite frecvente cobori sub 70dB primesti certificat de handicap accentuat sau se face o medie a valorilor?

Adica avand o astfel de audiograma la ce grad de handicap ma incadrez?

Image
bba
Posts: 11
Joined: Fri Dec 22, 2006 3:45 am

Re: Handicap

Post by bba »

Calculezi media la frecventele 500,1000,2000 la CA (conducere aeriana) si dupa valoarea ce-ti da afli unde te incadrezi (tu in "handicap mediu")
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Incadrarea in grad de handicap

Post by dark_light »

evaluarea nu se face numai pe baza audiogramei. adica nu oricine are hipoacuzie are si dreptul sa solicite un certificat de handicap. daca ar fi asa... ar intra asigurarile de stat in imposibilitate de plata. :lol:
User avatar
Lutyk.ro
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2011 3:05 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Incadrarea in grad de handicap

Post by Lutyk.ro »

dar ce alte criterii mai sunt?
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Incadrarea in grad de handicap

Post by dark_light »

cauta criteriile de evaluare din MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 885 bis/27.XII.2007

acolo se face referire la EVALUAREA GRADULUI DE HANDICAP ÎN AFECTAREA
FUNCTIILOR AUZULUI*

*În afectiunile cronice auditive de cauza diversa: inflamatorie, infectioasa, toxica, vasculara,
heredodegenerativa, traumatica, tumorala – congenitale sau dobandite precoce (copilarie/
adolescenta) însotite de hipoacuzie (tip transmisie, neurosenzoriala, mixta), protezabile sau
neprotezabile sau cu surditate (cofoza), cu sau fara tulburari de comunicare (surdomutitatesurdocecitate).

deci trebuie sa aduci documente medicale care sa ateste nu numai incadrarea hipoacuziei ca grad ci si ca moment al dobandirii si ca patologie.
User avatar
Lutyk.ro
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2011 3:05 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Incadrarea in grad de handicap

Post by Lutyk.ro »

am audiograme care dovedesc hipoacuzia inca de la varsta de 3-4 ani. Dar nici pana acum nu stiu cauza. Pana cu cativa ani in urma stiam ca se datoreaza faptului ca am avut polipii mai sus decat normal la intretaierea canalului nazal cu canalul luiEustache nelasand lichidul din ureche sa se scurga si acesta mi-a afectat nervul auditiv. Apoi o doctorita mi-a spus ca lichidul respectiv nu e acid si ca nu poate ataca nervul. Si ca ce am eu e din nastere si e specific copiilor prematuri (nu e cazul la mine) sau ca am avut o infectie in copilarie.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Incadrarea in grad de handicap

Post by dark_light »

ce-ai avut suna a otita si ar trebui sa arate a hipoacuzie de transmisie pe audiograma. probabil s-a mai adaugat ceva de-a lungul timpului de-a ajuns sa arate asa, asta daca e bine facuta analiza... oricum, daca ai documente, depune dosarul. nu e mare lucru ajutorul ala, dar sunt niste bani pe care ai putea sa-i iei.
User avatar
Lutyk.ro
Posts: 15
Joined: Thu Jun 23, 2011 3:05 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Incadrarea in grad de handicap

Post by Lutyk.ro »

inainte de operatia de polipi la 3,5 ani audiograma arata mult mai rau: pierdere 70-80dB la sunete joase si peste 100 la inalte. dupa operatie, destul de rapid a ajuns sa arate asa si cam in acesti parametri e de 30 de ani
Post Reply