Phonak iCom

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Phonak iCom

Post by florrya »

Buna tuturor,
Dupa cum spuneam acum un an (in decembrie implinesc un an) am aparat auditiv Naida 5 UP de la Phonak.
M-a costat destul de mult la Audionova, dar sunt si destul de multumita de sunet (in afara de mediile zgomotoase, ca si inainte, dar nici nu ma asteptam la mai mult). Diferenta fata de aparatul vechi analogic (care era si acela puternic ptr nivelul meu auditiv scazut) este finetea sunetului.
Am doar un aparat auditiv pentru ca urechea cealalta e anacuzica (surda total).

De la inceput la cabinet am intrebat de iCom, nu am avut timp sa probez atunci si poate voi merge pentru o proba, dar pretul e piperat....anul trecut imi zisera 700 RON. Voua cum vi se pare pretul?
Mie mi se pare cam mult. La fel ca si pentru aparat, dar cel putin acesta e necesar 100%, in timp ce iCom m-ar ajuta la telefon, la TV si la PC, in comparatie cu utilitatea unui aparat auditiv pare aproape un "moft".

Am pentru TV si PC niste casti wirelelles fara fir, aud destul de bine la tv si pc dar numai cu aparatul la ureche, fara el nu disting deloc... Insa cu aparat cu tot ma deranjeza pentru ca aceste casti nu sunt comode, sunt stramte, strang direct pe aparat si acesta pe piele.
De aceea ma gandesc la iCom, stiu ca Naida 5 e compatibil cu acest accesoriu.

Poate sa imi spuna cineva experienta personala cu acesta si daca se gaseste mai ieftin? (adica nu la cabinete).
Multumesc!
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: iCom pentru Naida 5

Post by florrya »

Se pare ca nimeni nu foloseste iCom....nu ma mir.
Am aflat pretul real al acestui accesoriu, prima data cand am intrebat am inteles eu gresit (poate si ptr ca nu mi-as fi inchipuit ca poate ajunge la 1000 Ron-depaseste un pic) incredibil...... :shock: Nu mai am cuvinte. :roll:
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: iCom pentru Naida 5

Post by Keo »

Daca iCom ti se pare scump, ce sa mai zic de un ceas cu telecomanda de vreo 3000 RON. :D
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: iCom pentru Naida 5

Post by florrya »

Keo wrote:Daca iCom ti se pare scump, ce sa mai zic de un ceas cu telecomanda de vreo 3000 RON. :D

E jaf curat si la pretul acestui dispozitiv, scuze......
Prietena mea din Italia a primit in ambalajul cu protezele Phonak si dispozitivul iCom, gratis. Am mai citit pe forumurile lor ca unii schimba copiilor protezele la 5 ani ca si la noi, iar accesoriile nu mai corespund cu noile aparate...asa ca raman intr-un colt, uitate. In timp ce la noi aceste accesorii se vand separat...macar sa fi fost preturi decente in comparatie cu aparatul auditiv daca tot se vand.

Uitasem, asta e Romania.... :(
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: iCom pentru Naida 5

Post by Harald »

florrya wrote: Prietena mea din Italia a primit in ambalajul cu protezele Phonak si dispozitivul iCom, gratis.
Ai întrebat-o pe prietena ta şi cât au costat protezele respective? :twisted:
Ca să primeşti iCom-ul gratis, chiar trebuie ca preţul protezelor să-l acopere, plus o marjă de profit deloc mică.
florrya
Posts: 64
Joined: Sun Apr 19, 2009 10:55 am

Re: iCom pentru Naida 5

Post by florrya »

Harald wrote:
florrya wrote: Prietena mea din Italia a primit in ambalajul cu protezele Phonak si dispozitivul iCom, gratis.
Ai întrebat-o pe prietena ta şi cât au costat protezele respective? :twisted:
Ca să primeşti iCom-ul gratis, chiar trebuie ca preţul protezelor să-l acopere, plus o marjă de profit deloc mică.

In comparatie cu preturile din Romania au costat-o mai mult, pentru acest motiv eu am ales sa iau din tara si nu din Italia. Eu am platit 5000 Ron pe un singur aparat Phonak Naida, ea a platit aprox 3000 euro pentru doua aparate Phonak Excelia acolo, dar statul ii ramburseaza mare parte din cheltuiala (compensare precum sistemul CAS, dar foarte diferit de al nostru, daca stai sa te gandesti ca acolo si implantul cohlear, care e cu mult mult mai scump e rambursat de al lor "CAS"...deci e gratis, iar mie nu mi s-a rambursat nici azi acea compensatie de 700 Ron-o mizerie in comparatie cu intreaga suma platita-de catre onoratul nostru CAS-si nici nu mai sper)

Exista insa si unele persoane care si-au cumparat proteze auditive in val de 5000 euro in Italia, doua evident, nu imi amintesc marca si bineinteles in sistemul lor de compensare. Pentru care....nu se compara cu Romania.

Eu nu aveam din pacate recunoasterea surditatii (handicapului) in Italia, de aceea a trebuit sa cumpar de aici.

O zi buna! :)
butterfly
Posts: 4
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:34 am

Phonak iCom

Post by butterfly »

Poate sa-mi spuna careva cam cat costa un iCom de la noi si daca e compatibil cu aparate certena de la phonak, ca nu gasesc preturi pe net, si nu o sa ajung curand pe la cabinetul audio. Multumesc.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Phonak iCom

Post by Keo »

Probabil il gasesti la Audionova, dar nu au preturile publice, trebuie sa ii suni sau sa le faci o vizita.

Da, pare sa fie compatibil: http://www.phonak.co.za/Downloads/Certana.pdf
Access to the wireless world
Certéna is the only hearing system in its class to offer full wireless functionality for convenient and unlimited access to all aspects of communication in the modern world.
With the handy iCom accessory, you get hands-free, wireless connections to mobile phones, TVs and other devices. iCom sends all these signals right to both hearing instruments.
Afara:
iCom + TV Link Set = 330 Euro
iCom: 220 Euro
Bluetooth TV Link Sender: 140 Euro
+ transport.
butterfly
Posts: 4
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:34 am

Re: Phonak iCom

Post by butterfly »

ok, multumesc pt raspuns dar daca mai pot sa te intreb ceva ce nu inteleg cu icomu daca e bun numai pt telefoanele mobile sau si pt fix( ca acolo nu este cu bluetooth imi dau seama),la tel fix cum se procedeaza?
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Phonak iCom

Post by Keo »

Cred ca T-coil daca suporta aparatul auditiv (la cele "antice" cu bobina) dar nu sunt 100% sigur.
Post Reply