Cum sa faci o audiograma singur

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
Post Reply
User avatar
tipatescu
Posts: 32
Joined: Thu Mar 12, 2009 3:16 pm

Cum sa faci o audiograma singur

Post by tipatescu »

Deschid un nou topic cu gandul ca am putea incerca si singuri (cei care ne mai stim cu tehnologia) sa ne ridicam audiograma.

Evident, consider din start ca o audiograma facuta personal, e bine sa aiba in spate (macar ca orientare) una facuta intr-un cabinet audiologic ... cel putin pina se stabilesc niste parametri aproximativi de comparatie.

Ideea e asta : Exista un soft care sa poata fi rulat pe un PC cu care sa-ti trasezi propria audiograma ?

Probleme, minimale din start:
1. PC-urile pot avea nivelul sonorului usor diferit de la un caz la altul - nu e standardizat (ma rog, valorile maxime virf la virf, cred ca sint, dar alea sint valorile maximale, adica cit nu trebuie sa fie ca sa nu se arda eventualele casti, sau eventual, puterea maxima debitata) ... difera de producatorii cipset-ului audio, a componenteleor de pe linga ... etc.
2. Castile sint si ele foarte variate ca si caracteristici / facilitati ...

Deci practic ai din start o mare problema - cum sa faci sa obtii un echilibru intre ceea ce vei folosi ca sa iti trasezi audiograma si ceea ce e standardizat, masurat, certificat.

Poate de aceea am plecat de la ideea simpla ca trebuie sa ai o audiograma "mai" profesionala orientativa ... ca sa poti sa stabilesti macar cam pe unde trebuie sa treaca curba.

De ce mi-a venit ideea asta ?
Am vazut de nenumarate ori ca audiogramele sint ... destul de subiective. Uneori audiologii nu au rabdare, alteori nu explica bine pacientilor cind e momentul sa "dea semnalul" sau cum sa stabileasca un prag imediat de jos si imediat de sus celui la care pacientul chiar nu mai aude nimic - mi se pare mult mai exact decit sa spui exact nivelul de decibeli pierdere pe frecventa. Alteori cabinetul nu e suficient insonorizat sau aparatele/castile au inceput sa o ia razna (asta din urma avand in vedere ca vorbesc despre cabinete certificate e mai putin probabil, oricum).

Dar, in plus, pacientii sint prin natura lor, subiectivi - dupa o zi de stres sau dupa zgomotul strazii, nivelul auditiv scade cu 5-10 db, (zic eu , din burta) ... una e sa te orientezi dupa ce esti capabil sa auzi dimineata dupa un somn bun si alta e sa incerci sa mai percepi sunetele seara cind esti obosit, sau duapa o galagie ... Asa, putem sa trasam fiecare din cand in cind audiograma si sa ne facem o fisa in functie de moemntele zilei sau lunar /anual, fara a ne mai stresa la un control. (Nu vreau sa maninc painea audiologilor - ma refer strict la persoane care, tehnologic vorbind sint oarecum in tema cu ceea ce vorbesc, adica indivizi care cred ca se pot descurca singuri). Un medic orelist chiar imi recomanda odata un tratament al vaselor sanguine pentru a stimula irigarea creierului cu Tanakan si alte medicamente - cred ca mai mult vroia sa vada daca au efect (pacat ca n uam tinut tratamentul ala - sa fac o audiograma inainte si dupa !, dar medicamentele alea erau destul de scumpe si atunci nu aveam chef de experimente).

Nu mai vorbesc de faptul ca eu am 4 -6 -10 audiograme la virste diferite, dar si unele luate la interval de 1-2 ani si ... sint destul de diferite ! Nici nu mai stiu ce sa cred .. .as vrea sa stiu si eu odata cu certitudine ... :)

Oricum ideea asta mi-a venit si din perspectiva incercarii de a ne programa singuri protezele (ma refer strict la cei care au intuitia si cunostintele elementare ca sa poata incerca).

Deci - stiti de un program acceptabil pt trasarea audiogramei ?
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Cu Home Audiometer m-am jucat dar rezultatele sunt subiective din mai multe motive:
1) am casti open (tocmai pentru a proteja cat de cat auzul);
2) calibrarea e anevoioasa dar posibila.

M-am jucat din doua motive:
1) sa-i arat prietenei (fara probleme de auz) o audiograma comparata. M-am jucat si printr-un mixer audio scazand frecventele conform audiogramei si nu-i venea sa creada ce diferit aud eu muzica iar mie nu-mi venea sa cred ca ea aude altceva. :)
2) sa-mi pot face singur audiograme comparative in decursul vremii (la cateva luni) si daca observ abateri, fuga la doftor. Nu stiu daca audiograma e corecta (desi e foarte aproape de una facuta in cabinet audiologic) dar are macar avantajul ca daca repet conditiile (aceasi liniste, aceleasi casti, aceasi placa de sunet PCI) inseamna ca ar trebui sa ies pe rezultate similare daca auzul nu mi-a fost afectat.

Altul nu stiu, asta mi s-a parut suficient pentru joaca.
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

multumesc Keo acum il iau si eu. am niste casti de elicopter.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Cum sa faci o audiograma singur

Post by Keo »

Intre timp am mai gasit doua programe online de testare a auzului:Lloyd - Online Hearing Test & WWW Hearing Test.

Are cineva vreo idee de calibrare a testelor, fara a folosi o persoana cu auz bun? Ca nu stiu nici o persoana cu auz bun care si-a confirmat auzul printr-o audiograma. Ceva gen bucla casti-microfon, desi nu ma astept la acuratete de laborator. :)
Post Reply