Proteza CIC Siemens - probleme !?!

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Proteza CIC Siemens - probleme !?!

Post by aygun »

Salutare tuturor!
Sunt nou pe aici si iata ce problema am . In august anul trecut ( 2010 ) am fost la un control la ORL-ist ptr ca nu mai intelegeam ce se vorbeste in jurul meu. Maia les cei care vb foarte incet ( in opinia mea ). Dupa o audiograma vocala si tonala , doctorul ORL-ist a ajuns la concluzia ca am Hipoacuzie bilaterala de perceptie si ca auzul meu e diminuat cu 50% . Au zis ei ca in timp imi voi pierde auzul total daca nu imi voi achizitiona proteze auditive .
Cum cabinetul Audiolux era langa cabinet am zis sa fac comanda de macar o proteza auditiva CIC Siemens .
Pretul total 1700 ron. Tot dansii mi-au zis ca trebuie protezata urechea mai putin afectata ( in cazul meu , urechea stanga ) . Am achizitionat o proteza auditiva ptr urechea stanga. Toate bune si frumoase . Merg la Audiolux Constanta sa imi regleze proteza. Ma gandeam ca tanti de acolo ( o fatuca de vreo 20 si ceva de ani ) imi va pune proteza si o va regla cu ceva aparate etalon , castile de la testerul audiografic si alte magarii. Auzisem la un prieten ca fiului sau i s-a facut anestezie locala , s-a introdus un tub pina langa timpan ca sa se masoare presiunea acustica exercitata asupra timpanului etc ....
Aici surpriza ! Tantia a luat proteza in pumn , a dat de cateva butoane si atat " poftiti proteza !" Tot dasa " aveti grija sa o purtati zi de zi ca sa se obisnuiasca urechea cu ea !" Ok , o port eu zi de zi dar sa dea naiba daca intelegeam ceva. Dupa doua saptamani merg iar la dansa " tanti , nu aud prea bine , numai zgomote ambientale iar vocea printre ele ". Ok , inca un reglaj in pumn "poftiti ! acum trebuie sa fie ok !"
Intamplarea face sa ma pricep la acustica si sonorizari. Am cuplat o pereche de casti si m-am jucat cu Adobe Audition , un microfon stereo si o pereche de casti in ear . Dopuri din acelea de la bagi in urechi. Am efectuat cateva reglaje , am amplificat intrarea , am aplicat cateva filtre si am amplificat zona de medii cu ajutorul egalizorului incorporat . A fost alta viata . Am vrut sa merg la tantia aia sa ii zic " bre , asta e curba de raspuns ce trebuie setata in DSP-ul protezei . Poti sa o aci ori ba ?".
Sigur ca m-am dus si a treia oara nemultumit. A pierdut ceva timp sa bajbaie acolo si mi-a zis sec " am marit amplificarea de trei ori !" Luat proteza si plecat . Numai ca urechea se pare ca a pierdut din auz. Am mai facut o audiograma acum 2 luni si urechea dreapta aude mai bine ca stanga fara proteza. Dupa ce dau proteza jos , urechea stanga nu mai percepe decat ceva frecvente inalte si medii .
E posibil sa fie efectul de "obisnuire" al nervului auditiv?
O alta problema e tinitusul . Uneori sta la o frecventa fixa ( aproximativ 1000 hz ). Alteori se maesteca , huruituri cu pocnete , tiuituri ( mai ales cand sunt obosit ).
Dimineata cand ma trezesc este cel mai crunt. Ma trezesc cu ambele urechi infundate dar isi revin in decursul zilei.
Mentionez ca sunt sub tratament cu Betalok ZOG 2 x 100mg pe zi si in copilarie ( de pe la 1 anisor ) am facut amigdalita acuta , apoi de doua ori pe an ajungeam la injectii ( penicilina , moldamin , gentamicina si / sau oxacilina , ampicilina ) in doze de peste 600.000 UM. Uneori de 1.000.000 din 8 in 8 ore .

Dvs ce parere aveti de aceasta situatie ?

Multumiri !
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Proteza CIC Siemens - probleme !?!

Post by aygun »

Audiograma mea inainte de protezare :

http://webhtb.ro/aygun/audiograma/SAM_0772.JPG

Dupa protezare , auzul cu urechea stanga a scazut mai mult . La fel si inteligibilitatea.

Audiologul si cu medicul ORL-ist au ajuns la concluzia ca imi pot proteza urechea stanga sa nu isi piarda si aceasta din auz ( din lipsa banilor nu am putut achizitiona ambele proteze ) . Ei bine , cred ca nu a fost corect reglata proteza de mi-a scazut auzul la urechea stanga.
Acum nu mai aud mai nimic in domeniul frecventei vocii umane fara proteza .
O fi vreun fel de obisnuinta a nervului auditiv sau volumul marit mi-a afectat mecansimul de transmisie al urechii interne ?

O sa revin in scurt timp si cu ultima audiograma .
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Proteza CIC Siemens - probleme !?!

Post by dark_light »

Aualeu! Nu asa se face o protezare. De fapt de aspectul asta sunteti si dumneavoastra constient. :(

Din pacate o proteza prost reglata poate duce la scaderea auzului asa ca cel mai bine ar fi sa faceti un drum pana la centrul lor din Bucuresti si sa incercati sa va faceti un reglaj corect. Altfel e mai bine sa nu purtati acel aparat.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Proteza CIC Siemens - probleme !?!

Post by aygun »

@dark_light - multumiri insa bucurestiul este la 310 km distanta de mine . Problema este ca sunt si sub tratament cu betablocante sau blocante ale canalelor de calciu.

OOOOOofff , faza e ca desi cu urechea stanga auzema destul de bine in trecut , acum , fara proteza nu pot sa mai disting vocile.
Daca pun telefonul la urechea stanga nu au d cum trebuie vocea . Parca ar fi in fundul unei fantani. Cum pun proteza se face lumina .
Atat mi-am permis . Un CIC Siemens de 1780 ron. Nu am alte specificatii despre jucarie . Pe chip scrie A2010S si din cate am inteles este vorbe de ceva an de fabricatie , nicidecum tipul chipului. Fiind programabil via computer ma gandesc ca ar fi totusi digital , dar sper sa nu fie vorba doar de reglajele digitale iar amplificare / preamplificare si procesare analogica.

Nici nu stiu ce sa cred. La centrul AudioLux din Constanta era o fatuca de vreo 24 de ani care nici nu cred ca stia prea bine notiunile despre audiologie. taman acum , fata am vazut-o la audionova.

Reglajele le facea luind proteza in pumn , efectuind ceva minuni de reglaje si atat.

Ma gandesc foarte srros ca maibine luam eu hunting device-uri din acelea la 200 ron bucata si scapam mai lejer . Avand si controlul volumului ( cel putin ). Sincer sunt usor dezamagit de rezultatele protezei. Daca vorbesc cu cineva si in apropiere cade o picatura , este amplificata maitare picatura decat vocea interlocutorului. Pe frecventele grave - cele din zona vocii masculine -deja nu se simte mai nimic in amplificare. Aud mai tare rulajul pneurilor unui autoturism pe asfalt .

Imi vine sa le pun membrilor familiei cate un microfon wireless astfel incat sa ii pot intelege far ainterferente.

Oare cei care comercalizeaza protezele - si aici ma reer la aia din afara - nu sunt la curent cu ceea ce se intimpla in cabinetele de protezare ?

SIncer , m-as descurca singur sa imi setez proteza intr-un mod optim deoarece am cunostinte despre acustica , anatomie si ceva audiologie . Singurul meu ( sinu cred ca numai al meu ) deziderat este sa aud CLAR vocile astfel incat sa nu mai zic la una din doua fraze " poftim?" "nu am intels " , " stiti , sunt hipoacuzic , mai repetati odata ?" dar asta este .

Multumiri incaodata @dark_light
andupupu
Posts: 4
Joined: Wed Oct 26, 2011 11:28 am

Re: Proteza CIC Siemens - probleme !?!

Post by andupupu »

Buna ziua. Referitor la reglaje, cum ar trebuie sa fie facute pentru a fi eficiente? Mie mi s-a spus ca se vor face din calculator, dar sincer, mi-e frica... pe bune, am dat peste o tipa total pe dinafara cu explicatiile, am mai citit si ce a mai patit fiecare si nici nu stiu ce sa mai fac, unde s ama duc, ce trebuie sa urmaresc. Spunea cineva ca nu doar in functie de audiograma se recomanda un aparat? Si acum intreb: in functie de mai ce? Proba am inteles ca se face au aparat retroauricular, insa pentru a-mi putea da seama daca reglajul e bun si pt mediul exterior, nu doar pentru cat sunt in cabinet, ar trebui sa mi se permita sa ies din unitate si sa o aduc eventual a doua zi? sau cuum?:( Telecomanda aia e buna de ceva, ce stiti? asa ma gandeam sa iau, cu telecomanda, sa nu mai depind de ei.

Multumesc frumos.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Proteza CIC Siemens - probleme !?!

Post by aygun »

Touche ! Stimate domn .
Asta este calcaiul lui ahile in multe , asa zise , cabinete audilogice.
Pentru a face un test cat mai precis al protezei , cabinetele pe genunchi , nu beneficiaza nici macar de un minim de acustica sau simulare acustica.
Aici ma refer la un mic sistem audio ( boxe si ceva sample-uri ) care sa simuleze cat mai aproape de realitatea diverse medii. Numai la Audionova am putut testa proteze si mi-au fost simulate medii diferite ( concerte simfonice , pe strada , in aeroport , conversatie cu un interlocutor si conversatie cu mai multi interlocutori ....) Cei de la care am luat eu proteza nu au asemenea mediu de testare . Reglam proteza in cabninet si ijn liniste deplijna , ieseam pe strada , cateva ore era ok apoi realizam ca ceva este in neregula.
Domnilor ( stiti dvs cine sunteti ca doar vizitati forumul asta ) ugamintea mea / noastra , a clientilor / pacientlor , este sa va dotati cabinetele cu un minim de ustensile . Niste boxe de calculator o idee mai ok sunt in jur de 93 de ron.
Ma puteti contacta pe privat ptr eventuale recomandari.
Pe langa acele boxe cateva sample-uri nu cred ca sunt de negasit pe net . Sunt tot felul de programe care va permit calibrarea sistemului de la 0 la x dB.
Ia sa vedem , de ce aveti nevoie ?
- sistem de calcul - aveti sigur ca doar cu el faceti reglajele
- boxe - nu costa o avere
- program de redare si calibrare acustica
- sample-uri - fir-ar ale naibii ca ies cu telefonul mobil pe strada si imprim galagia aia

E greu ?

E vb de vointa .
Post Reply