@Shontelle - Suflet pierdut...

Un jurnal online in care iti poti posta impresiile despre amintirile, experientele si hobbyurile personale.
Shontelle
Posts: 3
Joined: Wed Dec 15, 2010 6:35 pm

@Shontelle - Suflet pierdut...

Post by Shontelle »

Buna seara tuturor...ma bucur ca exista un site unde sunt oameni care ma pot intelege si nu ma considera o ciudata sau nebuna....(sper)!
Povestea mea e cam asa...am hipoacuzie medie,dar nu am stiut pana la o anumita varsta...simt cum imi scade auzul parca ma simt bagata intr-o celula unde vorbesc cu mine insumi..ii ascult pe colegii de facultate,toti sunt prinsi intr-o discutie iar eu privesc desi sunt la o distanta foarte mica de ei..ma sfatuiesc singura ..ca nimeni nu stie ca eu sunt hipoacuzica...de aceea par o neindemanatica,nesigura pe mine...si chiar sunt nesigura pe mine,cum as putea fi altfel cand stiu ca poate ceilalti ma striga iar eu nu ii aud...cand imi suna telefonul si e pe vibratii si ceilalti aud iar eu care sunt langa el nu il aud...pt o carte,pt orice ma striga eu sunt absenta....si atunci cum as putea sa ma integrez in grupul meu?...simt distantarea lor fata de mine,desi eu incerc sa ii tin aproape...ma doare enorm ca sunt putini oameni pe lumea asta care ar intelege prin ce trec eu...sunt un suflet pierdut...pierd ttotul...oricum oamenii din ziua de azi sunt rai...rad cand eu ma intorc cu spatele....oare cu ce am gresit?aproape ca voi pierde totul...in club nu pot sa ascult muzica tare ca ma deranjeaza sunetul acela puternic tocmai pt k noi avem nervul acustic mult mai sensibil din cate am inteles...si am citit....imi pierd tineretea stand in casa inchisa in mine...sincer dupa parerea multora sunt frumoasa...am tot ce imi trebuie...numai ca am aceasta problema care ma chinuie de cativa ani...totusi..ma bucur ca sunt intreaga macar,ca ma pot mobiliza...dar tot ce am visat si mi-am dorit am pierdut ..aparatele auditive mi au creat numai probleme...am purtat intraauricular...ca nu vreau sa stie ceilalti problema mea dupa cum am spus, incredere in oameni eu nu mai am...fiindca sunt invidiosi...rai...m-ar sicana poate...nu m-ar mai baga in seama...de ce?pt ca nu sunt ca ei..iar facultatea mea inseamna competitie...am pierdut atatea...:(ma intreb cu ce am gresit?
am scris in graba acest mesaj ..am uitat totusi sa mentionez ca am 20 de ani...as vrea sa scrieti si voi povestile voastre!multumesc..
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: suflet pierdut...

Post by Keo »

Am trecut prin asta, intr-un tarziu m-am protezat si am acceptat sa port protezele si dupa tot scenariul prin care treci si tu aveam un singur regret: ca nu m-am protezat mai devreme. Nu lasa viata sa treaca pe langa tine, nu te stradui sa zambesti desi nu intelegi, foloseste aparatele. Daca ai parul lung si porti openfit, majoritatea nici n-o sa le observe. Nu incerca sa iti creezi lumea ta ca nu o sa reusesti, inconjoara-te de oameni de calitate care te accepta asa cum esti si pana la urma o sa-ti dai seama ca aparatele auditive sunt privite exact ca ochelarii de vedere. Nu zic ca e un drum usor, un pas de facut peste noapte, dar lupta cu propriile fobii merita din plin.

PS: pentru cluburi, iti recomand cu caldura dopurile de protectie de silicon. Nu numai ca iti protejeaza auzul ramas, dar pentru ca ceilalti zbiara unii la altii, tu o sa-i intelegi perfect si cu ele puse. Eu nu plec niciodata in club fara ale mele.
Shontelle
Posts: 3
Joined: Wed Dec 15, 2010 6:35 pm

Re: suflet pierdut...

Post by Shontelle »

multumesc frumos, dar ce aparat mi-ai recomanda? as dori intraauricular....multumesc din suflet pt sfaturi!imi sunt de ajutor..
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: suflet pierdut...

Post by Keo »

S-a discutat si rasdiscutat subiectul pe forum. Pe scurt: CIC se preteaza doar pentru anumite hipoacuzii. Peste un anumit nivel devine obligatoriu BTE. Deci depinde de nivelul tau de hipoacuzie. Iar in privinta unei firme sau model, in functie de buget, ramane sa incerci singura mai multe aparate si sa-l alegi pe cel care te ajuta cel mai bine. Nu te bloca doar pe CIC, important este ca aparatele sa te ajute cu adevarat, au si CIC-urile dezavantajele lor. Important este sa nu treci prin facultate ca prin apa, sa nu te chinui sa inveti dupa notitele altora sau doar din manuale, sa profiti de socializarea de dupa cursuri. Uita de neincrederea in oameni, nu sunt toti rai. Unii sunt ok, te plac asa cum esti, dar e pacat sa nu poti socializa cu ei pentru ca nu intelegi o propozitie din trei. Nu-i va deranaja sa porti niste aparate auditive asa cum nici pe tine nu te deranejeaza ochelarii altora. Pe ei ii deranjeaza mai degraba faptul ca nu le raspunzi, in mod ironic, probabil te considera aroganta din cauza asta. :)
Shontelle
Posts: 3
Joined: Wed Dec 15, 2010 6:35 pm

Re: suflet pierdut...

Post by Shontelle »

Ai f mare dreptate! Exact ,uitasem sa scriu despre notitele luate la cursuri...am stat si in prima banca si tot nu reuseam sa tin pasul cu ceilalti si cu aparatul pus.Am un bernafon,este destul de mic,dar tot nu ma multumeste perceptia care o am cand il port,cand e prea galagie in sala nu mai inteleg nimic din ce mi se spune, chiar de la o distanta de cativa cm:shock: Mi s-a intamplat faza asta la un examen,era f galagie in sala si la un moment dat, am realizat ca nu mai aud nimic, decat un zgomot care ma deranja f tare,m-a intrebat o colega din fata mea ceva,vorbea destul de tare,chiar mai tare decat vocea normala,pt ca era o nebunie totala in sala,la care eu am intrebat-o ce a spus ca nu am inteles,mi-a repetat intrebarea de vreo 2 ori pana m-am bagat sub banca si mi-am dat aparatul jos,ca deja incepusera sa rada de mine si apoi m-a intrebat daca am casca( de copiat), iar eu am raspuns ca am :oops: ...
In facultatea mea,deja sunt diverse moduri de detectare ale aparatelor de copiat,mi-e atat de teama ca o sa ma controleze cineva,nu stiu cum as putea sa reactionez intr-o astfel de situatie.In ianuarie incep examenele si chiar nu stiu cum o sa ma descurc :(
Oricum,cred cu tarie ca nimeni nu este perfect,cred in legea compensatiei.
In fine,ca tot sunt in vacanta,o sa trec pe la Audionova si ma hotarasc atunci ce fel de aparat sa imi achizitionez.
Multumesc pt sfaturi!
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: suflet pierdut...

Post by aygun »

Desi vad topicul destul de tarziu ( am dta de el navigand prin alte topicuri ) imi permit sa va relatez experientele mele de viata ca si hipoacuzic.
Ce va pot spune este ca initial le spuneam oamenilor sa vb tare . Replica fiind ceva de genul " dar vb domnule mai tare , nu ai mancat azi ?". Chair mai devreme a intrat un individ in service ( lucrez intr-un service de calculatoare ) si se auzea mai tare fasaitul scosei de plastic decat vorbea el.
Cu un gest simplu i-am aratat aparatul si i-am zis " inceteaza cu sacosa aceea ca aud mai tare sacosa decat pe dumneata !"
Trebuie sa AI CURAJUL sa te impui in anumite situatii. Nu inseamna ca daca esti hipoacuzic esti handicapat. NU. Ai o problema de sanatate si nimic mai mult. Da, aparatul tau auditiv este degradat , deteriorat . Se poate intampla oricui in secunda doi si asta il poate aduce pe acelasi esichier cu tine sau daca nu mai rau. Astfel incat , multora le zic sa nu rada ca nu stiu cum pot ajunge in locul meu .
Sunt constient de valentele si hibele mele dar compensez intotdeauna.
La locul de munca , am de completat fise de service . Ei bine , cand vine vorba de scris nume , prenume si numar de telefon ii intind fisa clientului si il rog sa le completeze singur . Astfel am certitudinea ca si-a scris singur cu mana lui numarul de telefon .Iar daca acesta este eronat , este ronat datorita erorii sale. Telefonul e dat pe maxim si il tin mai mult la urechea dreapta , deoarece de cand port proteza pe urechea stanga observ ca am atenuate gama de frecventa a vocii pe urechea respeciva . Desi , audiologul mi-a spus ca proteza este facuta ptr urechea care sta mai bine cu receptia . Ei bine , proteza se pare ca facut terci urechea aia buna.
Nici o problema. Port proteza numai cand am nevoie sa inteleg mai usor anumite chestii. La un ghiseu, la o banca , in anumite medii sociale . Unde mai puneti ca mai si predau la niste cursuri :D
Asa , hipoacuzic cum sunt .
Ce sa va mai zic ? Am implant de defibrilator ( ICD ) datorita unei afectiuni congenitale la care riscul de tahicardie ventriculara ( implicit de moarte subita ) este ridicat.
Cu toate astea , am familie , am o sotie pe care o iubesc si care ma iubeste asa cum sunt . Am un copil de care ma bucur .
Celor care vb incet le zic clar si raspicat " vorbiti mai tare va rig , sunt hipoacuzic !"
Se uita ciudat la mine si completez " nu va uitati asa ptr ca nu stiti cand puteti ajunge ca mine !"
Se intampla sa fie cate o mimoza la telefon care vorbeste cat sa se auda singura careia ii zic " vorbiti mai tare sau daca nu schimbati aparatul telefonic !"
Se intampla sa ma fac ca nu inteleg ca se aude intrerupt si inchid telefonul . Next time cand suna deja se schimba situatia vorbest MUUUUUUULT mai tare :wink:
Trebuie sa STII cum sa ii faci pe ceilalti sa se modeleze dupa tiparul tau. Atat si nimic mai mult.

Si da , un zgomot aiurea , purtatul castilor intrauariculare ( dopurile alea de le bagi in ureche ) , cluburile si discotecile , pozitionarea aiurea langa boxe la un concert , toate pot conduce la deficiente de auz . Habar nu ai cand te trezesi cu o hipoacuzie .

Asta trebuie sa le zici alora de rad sau se uita ciudat la tine.
Si NU , nu este HANDICAPAT daca ai hipoacuzie .
Am prieteni care sunt tintuiti la pat in urma unor accidente , prieteni care nu isi pot misca bine mainile si vor sa interactioneze cu oamenii. Prieteni care vor sa vorbeasca dar nu pot . EI bine , incerc sa ii ajut sa treaca peste problemele lor lucrand ptr ei si simtindu-ma si eu util .
Taman incerc sa fac un sistem de Text to Speech Romana cu input urmarind globul ocular sau cu o maneta de tip joystick . Sunt proiecte la care lucrez in timpul liber.

Nu trebuie sa te simti aiurea ca nu ii auzi pe altii . Trebuie sa te impui si nimic mai mult. Trebuie sa glumesti si sa razi pe marginea problemei tale . Te face sa te simti mai bine .

Trebuie sa fii detasat de problema ta . Viata e asa de frumoasa incat nici nu iti vine sa crezi .
De asemenea trebuie sa lasi timiditatea la o parte . Un pic mai multa indrazneala ca nu doare .
Viata e plina de surprize placute si neplacute . MUSAI trebuie sa stii sa treci de ele.
Sub nici o forma nu trebuie sa te timorezi / cramponezi de faza cu hipoacuzia .
Te face hipoacuzia mai porst / proasta decat ceilati ? Ba deloc .

Asa ca , Viata Lunga si Prospera !

Dont worry , Be happy ! :D :D :D :D :D
ChrisS
Posts: 3
Joined: Sun Oct 24, 2010 2:23 am

Re: suflet pierdut...

Post by ChrisS »

aygun,imi place foarte mult stilul tau :D
Deci,am citit tot si sunt impresionat si bucuros,aici am gasit multe lucruri folositoare si am invatat chiar multe lucruri si va multumesc pentru asta!
Numele meu este Cristian,am 19 ani si de la varsta de 4 ani mi-am pierdut auzul,dupa cum stiti,este foarte greu sa inveti la o scoala si la un liceu normal,cu oameni normali,mai ales sa nu intelegi nimic din ce vorbesc profesori,chiar si cu protezele,din notitele de la colegi nu inveti mare lucru,stiu ca am pierdut foarte multe lucruri din viata mea muzica,vocea persoanelor dragi care au plecat de langa mine,si in prezent,pot sa zic ca sunt in aceeasi situatie ca shontelle si este dificil,mai ales in acest ultim an de liceu,in acest an am inceput sa fac progrese in invatatura si legatura cu colegi este oarecum normala,mai barfesc si ei pe la spate uneori,ceea ce se intampla la majoritatea dintre noi si in urma cu 3 ani am inceput sa descopar arta,mereu mi-au placut culorile si sa le amestec,sa schitez diferite lucruri si am decis sa continui sa invat multe lucruri despre arta,desi nu sunt la un liceu de arta,am invatat foarte multe lucruri din carti/bloguri si in prezent sunt pe aproape un concept designer,si sper ca voi ajunge la o facultate de design,arta a devenit o parte din mine :),si eu vad lumea prin culori si culorile sunt sunetele mele,oriunde ma uit,ma inspir de fiecare data! :D
Pana la urma,viata nu este asa de grea cum pare,fiecare om se adapteaza indiferent de situatie,si eu inca am unele probleme de pronuntare,ceea ce este normal dupa multi ani,si vreau sa va spun ca va respect foarte mult si ma bucur foarte mult ca am gasit pe acest minunat forum persoane ca mine! :)
Va multumesc pentru postarea povestilor voastre,care sunt de nepretuit!
Succes in continuare!
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: suflet pierdut...

Post by aygun »

@ChrisS - p e mine ma calca pe ficati aia de cred ei ca daca te barfesc doar ptr ca nu auzi sunt ei ( in tartacuta lor ) mari smecheri.
Uita insa un lucru si anume ca oricui i se poate intampla oricui . Sa ii vezi atunci ce fete fac !
Mi-ar placea sa le bag tampoane de vata sau antifoane in urechi si sa ii trimit cu alea in urechi ( eventual lipite cu superglue ) sa faca piata , sa mearga la un concert sau piesa de teatru .... Sa ii vad cum e sa socializezi in aceasta forma ! Abia apoi sa vorbeasca .

Da' sigur , vor spune ca ce vina au ei ca noi nu auzim . Normal ca nu au nici o vina insa asta nu le da dreprul sa ne ia la misto pe seama afectiunii noastre . Dupa ce ca ne este greu sa interactionam cu societatea care ne inconjoara , dupa ce ca ne dorim si noi sa ascultam acordurile unei vioare sau ale unei chitare sau mai stiu eu ce instrument exotic , mai vin si ei cu mistourile unui om cu mintea besita .

Ah si mai e o replica ce ma face sa ii dau un cap in gura interlocutorului si aceasta este " mai , dar tu nu auzi ?" :))

Da , nu aud ! E firesc , ptr ca ultima audiograma arata ca sunt surd . E vreo problema ? :D

Sa ii vezi ce fete fac !
Cristi
Posts: 73
Joined: Mon Mar 28, 2011 12:32 pm
Location: Bucuresti

Re: suflet pierdut...

Post by Cristi »

Ah si mai e o replica ce ma face sa ii dau un cap in gura interlocutorului si aceasta este " mai , dar tu nu auzi ?" :))
Da , nu aud ! E firesc , ptr ca ultima audiograma arata ca sunt surd . E vreo problema ? :D Sa ii vezi ce fete fac !
Daca o zic in cunostinta de cauza, da, ai dreptate, dar daca nu stiu, nu-i poti condamna.
Last edited by Cristi on Mon Oct 31, 2011 9:32 pm, edited 1 time in total.
ChrisS
Posts: 3
Joined: Sun Oct 24, 2010 2:23 am

Re: suflet pierdut...

Post by ChrisS »

Ai dreptate aygun ;),asta nu le da dreptul sa se poarte asa cu noi!Mie niciodata nu mi-a pasat ceea ce cred despre mine,pot sa creada ce vor in continuare!
Sa incepem cu intamplari din viata mea :)
In urma cu 3 saptamani mi-am intalnit pt prima data iubirea vietii mele,cred 100% ca a fost dragoste la prima vedere,apoi ea a incercat sa intre in discutie cu mine,si eu nu stiam ce sa zic,o colega ma dat de gol ;)),dar se pare ca nu i-a pasat deloc,a inceput sa scoata un caiet si sa scriem acolo multe lucruri,am inceput sa ne cunostem si acum vorbim pe mess si o scot in fiecare zi la suc,film si incet incet ne stabilim propriul nostru limbaj!Nu credeam ca o sa mi se intample asa ceva,am cunoscut cea mai minunata fata si ea ma schimbat complet,nu mai sunt timid,nici nu mai stiu ce e timiditatea,am inceput sa comunic mai mult cu ceilalti,si acum am multe scopuri in viata :)
Ce pot sa zic,sunt mandru ca sunt surd!Surditatea nu e o boala,sau handicap,e doar un accident!
Pana la urma,necunoscute sunt caile Domnului,eu sunt sigur 100% ca peste 2-3 ani o sa putem beneficia de implanturi cochlear ca pe aparate auditive :>Si atunci viata noastra va vedea o noua cale,cea a sunetelor!
Nimic nu este imposibil:)
Daca doriti,mi-ar placea foarte mult sa discut foarte mult cu cei care sunt ca mine:) puteti sa imi dati mesaj privat cu adresa voastra de messeger,multumesc!
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: suflet pierdut...

Post by dark_light »

aygun wrote: Da' sigur , vor spune ca ce vina au ei ca noi nu auzim .
Pe de alta parte nici tu n-ai nici o vina ca ei au capul cat nuca. :lol: Vezi tu, si ei au o deficienta. Pacat ca a lor nu doare... Si, dupa cate zicea Einstein, ar fi si infinita... :twisted:
Anne86
Posts: 11
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:01 pm

Re: suflet pierdut...

Post by Anne86 »

@Shontelle, te inteleg perfect prin ce treci :). Si eu am trecut prin asta. Stiu cum e la scoala, in grupuri, etc. La scoala de obicei scriam de la colega mea tot ce se dicta, ca nu puteam sa tin pasul (port aparat, dar nu ma ajuta sa si inteleg tot, deci doar cititul pe buze ma ajuta mai mult - de auzit, aud, dar nu pot sa fac diferenta - intelegi tu...) . De oameni nu prea ma apropiam asa... Rar am gasit pe unii care sa ma inteleaga si sa ma accepte asa cum sunt. Dar oricum nu ma simteam ok in grupuri, pt ca era ca si cum nu eram acolo. In fine... asa e cand ai complexe si cand lumea nu intelege ce simti, cum esti, etc... Si asta nu m-a impiedicat sa fac facultate si master. Totul tzine de vointa... Si sa incerci sa nu mai pui la suflet rautatea oamenilor:). Daca vrei sa vb mai multe, ma gasesti pe aici pe forum :)
strumfi
Posts: 6
Joined: Mon Nov 28, 2011 11:27 pm

Re: suflet pierdut...

Post by strumfi »

Ma bucur ca am gasit acest forum si @shontelle ma regasesc in totalitate in postarea ta. Am 20 de ani si sunt deja in anul 2 de facultate si imi e incredibila de grea integrarea. Sunt vorbareata cu persoanele care ma cunosc foarte bine, dar in rest ma inchid in mine si efectiv stau si ma uit la colegi cum vorbesc, cum glumesc si eu nimic... Mi se spune de multe ori ca sunt prea retrasa, timida sau prea aeriana si nesigura pe mine si e chiar dureros si deja incep sa cred tot mai mult ca sunt asa, desi imi doresc din tot sufletul sa ma implic si eu in discutii, sa imi fac tot mai multi prieteni, dar nu-i inteleg deloc ori cat m-as chinui si oricat mi-as regla aparatele.
In plus, mi-e foarte greu sa invat o limba straina si vroiam sa va intreb daca si voi aveti problema asta sau poate sunt mai grea de cap de nu reusesc.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: suflet pierdut...

Post by aygun »

@strumfi - nu e nimic gresit in a nu intelege ceea ce spun unii si altii.
Problema noastra , a hipoacuzicilor neurosenzoriali , este ca anumiti - sa le zicem cilisori din cohlee - ori s-au distrus ori s-au atrofiat din anumite cauze ( de regula neurotoxice ). Acei cilisori nu mai receptioneaza frecventele asociate consoanelor ( de regula ) astfel incat nu receptionam decat franturi de cuvinte. Iata de ce , cititul buzelor si perceptia celorlalte litere ne ajuta sa RECONSTRUIM cuvintele respective in timp real. Este remarcabil acest creieras al nostru. Nu-i asa ?
De aceea nu auzim "complet". Insa creierasul nostru are nevoie de antrenament si exercitiu ptr a interpretat celelalte semne . Ochii , buzele , mimica fetei si emotiile .
E vorba doar de exercitiu ;)

Succes !
strumfi
Posts: 6
Joined: Mon Nov 28, 2011 11:27 pm

Re: suflet pierdut...

Post by strumfi »

Pai nu e nimic gresit, dar uite ca ceilalti nu inteleg desi le explic problema mea. Continua sa vorbeasca la fel de incet, sa ofteze daca ii rog sa mai repete odata sau unii chiar sa ma evite, crezand pe nedrept ca sunt vreo antisociala.

In legatura cu limbiile straine, cum va descurcati? Ati invatat usor?
Post Reply