Incetinirea avansarii hipoacuziei neurosenzoriale

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Incetinirea avansarii hipoacuziei neurosenzoriale

Post by Ada31 »

Buna! recent mi-am facut o noua audiograma la Soundservice (audiograma e gratuita si facuta ca "la carte"). nu imi mai facusem o audiograma din februarie 2009. am mai piedut 10 decibeli! cred ca "dau" in hipoacuzie profunda, eu ma stiu cu hipoacuzie neurosenzoriala medie. in curand voi implini 36ani si mi-am pus problema in ritmul asta la 4-5ani daca pierd 10decibeli unde voi ajunge? se pierde si nervul! la surditate totala la 50ani! si am inceput sa caut(nu mult, recunosc ca nu m-am documentat foarte mult) remedii/tratamente pentru a tine hipoacuzia in loc sau sa mai castig 20-30decibeli. am gasit un articol in Formula As despre Apisan Forte formula-as.ro/2012/1013/medicina-naturii-44/minunea-din-borcanul-cu-miere-apisan-forte-14904 . l-a incercat cineva pentru hipoacuzie neurosenzoriala?

In articol nu spune nimic desre hipoacuzie, dar e bun in glaucom, degenerescenta maculara si alte boli ale sistemului nervos, regenereaza celulele nervoase si asta m-a facut sa ma gandesc daca nu cumva o fi bun si pentru hipoacuziile neurosenzoriale? prin noiembrie -decembrie as face un efort sa il incerc 3luni, costa 450lei tratamentul, stau asa si asa cu banii si nu as vrea sa dau banii degeaba. astept pareri, comentarii..sau daca stie cineva alt tratament alternativ pe care l-a incercat si a obtinut cat de cat rezultate
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Apisan Forte pentru hipoacuzie neurosenzoriala??

Post by Keo »

Formula As? :|

Nu exista regenerare a celulelor nervoase, daca exista atunci nu mai exista nici hipoacuzie neurosenzoriala, nici paralizii, etc.

Scaderea e naturala: http://www.audiometrictesting.co.uk/hearing_loss.html
Prezbiacuzie

Diminuare treptata a acuitatii auditive cauzata de o imbatranire a sistemului auditiv.
Prezbiacuzia este legata de degenerescenta celulelor ciliate ale organului auzului sau organului lui Corti, situat in canalul cohlear. Ea se manifesta mai ales dupa varsta de 60 de ani printr-o diminuare bilaterala si simetrica a acuitatii auditive. Prezbiacuzia se manifesta mai intai la frecventele inalte, intinzandu-se apoi treptat si la cele grave. Diagnosticul este confirmat prin audiograma, examen care consta in auzirea, cu fiecare ureche, a unor sunete de diferite intensitati si frecvente.
Nici un tratament medical sau chirurgical nu poate actualmente nici preveni, nici ameliora prezbiacuzia. Doar purtatul unei proteze auditive externe amplificatoare permite subiectului sa aiba o mai buna perceptie auditiva.
Cred ca ce tot poti face e sa mentii un stil de viata sanatos, miscare, analize anuale, evitat zgomot puternic si cam atat momentan. Restul sunt "tratamente" de imbogatit jmecheri care profita de sperantele oamenilor simpli.

PS: daca nu faci audiogramele in acelasi loc, e posibil sa vezi diferente de 10db datorita conditiilor diferite de testare (zgomot stradal, urechi infundate, casti diferite, etc). Daca le faci pe toate in acelasi loc pe de alta parte, e posibil sa fie toate gresite.
Post Reply