Operatia, singura salvare in cazul meu?

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
Deea2012
Posts: 1
Joined: Thu Dec 06, 2012 4:32 pm

Operatia, singura salvare in cazul meu?

Post by Deea2012 »

Am fost la doctor si mi-a zis ca singura mea sansa este operatia. Am osciorul numit scarita, blocat. Daca ma opereata imi vor inlocui acest oscior cu o placuta si astfel ar trebui sa aud mai bine. Voi avea nevoie de operatie la ambele urechi. Cat dureaza sa te refaci dupa 1 operatie? O saptamana, doua sau mai mult? Daca m-as opera luna aceasta as risca prea mult avand in vedere ca este frig? Mi-e mi-a zis ca ar trebui sa stau cam un an acasa dupa prima operatie, apoi ma operez din nou si iar mai stau un an. Chiar dureaza atat, asta inseamna 2 ani din viata pierduti ! Astept si parerile voastre.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Operatia, singura salvare in cazul meu?

Post by dark_light »

Ai otoscleroza si in cazul asta ti s-a recomandat inlocuirea scaritei cu un implant de titan. In multe cazuri boala este prezenta la ambele urechi si atunci se face operatia la una (de obicei la cea cu auzul mai scazut) si pe urma se asteapta minim 6 luni pana sa se faca si a doua operatie.
Cand medicul ti-a spus ca dupa operatie te duci acasa si stai un an, dupa care faci si a doua operatie, nu s-a referit la faptul ca vei sta un an inchisa in casa, ci s-a referit la intervalul de timp care trebuie sa treaca intre cele doua interventii chirurgicale.

Recuperarea este rapida si in functie de tehnica si dispozitivul implantabil folosit, in cateva ore poti fi trimisa acasa.

citeste mai jos un articol despre asta.

http://www.otoscleroza.ro/archives/un-n ... #more-2478
Post Reply