@alex - Sfaturi achizitie aparate + povestea mea

Un jurnal online in care iti poti posta impresiile despre amintirile, experientele si hobbyurile personale.
Post Reply
alex
Posts: 3
Joined: Wed Feb 20, 2013 1:41 pm

@alex - Sfaturi achizitie aparate + povestea mea

Post by alex »

Salut,

Ma numesc Alex, sunt diagnosticat de mic cu hipoacuzie bilaterala declansata probabil de la un tratament cu gentamicina pe care l-am "primit" dupa ce m-am nascut. Auzul este afectat mai mult pe frecventele inalte, cele joase fiind destul de aproape de normal (atat dreapta cat si stanga) - o linie curbata in jos din dreapta spre stanga in audiograme (putin urcata in dreapta).

Am tot fost plimbat pe la doctori, doctorite... de m-am saturat. Mi-am facut aparate auditive (intraauriculare beltone nu mai stiu modelul) la Audionova pe vremea cand eram copil, aveam daca nu ma insel 14-15 ani. Nu am mai purtat aparatele respective de vreo... 10 ani sau mai bine pentru ca:

-eram profund deranjat de sunetul foarte ascutit (probabil reglaje proaste);
-incepusera sa se infunde foarte foarte des iar la un moment dat unul s-a "stricat" (ce puteti intelege din faptul ca am fost cu el la "curatat" si pac... brusc ni s-a spus ca nu mai merge asa dintr-o data si trebuie reparat - reparatie care costa X);
-nu puteam sa le curat singur sau macar sa schimb ceva la ele, filtre;
-aveam tot timpul senzatie de ureche umeda, chiar si daca faceam pauze dese;
-senzatie de mancarimi, secretii dese de cerumen;
-fluieraturi dese ale aparatelor (de exemplu cand miscam maxilarul) sau cand alergam.

Nu am mai fost la reglaje atunci cu ele (copil fiind...nu stiam ce sa cer) sau alte imbunatatiri + ca am trecut prin perioada adolescentei, nu vroiam sa fiu subiect de glume pentru ceilalti copii s.a.m.d. .

Dar iata-ma la 26 de ani, casatorit... lucrez in IT... nu am murit :mrgreen:. O alta problema este ca in urma cu aproximativ un an-un an si jumatate mi-a aparut acest "tinnitus", tiuit in urechi, acufene. Nu pot scapa de el si din ce tratament am incercat (fara efect) si citit pe internet... nu are remediu. In plus am tot facut otite - otite medii destul de des.

As dori sa incerc o a doua sansa, dar, cum nu sunt un cunoscator, poate cu ajutorul vostru si alte informatii ce voi mai gasi pe aici, prin alte parti si la centre... imi gasesc si eu "locul". Sunt cam satul de marketingul nesimtit, si dorinta de a vinde, nu a oferi calitate.

Am probat astazi un aparat cu receptor in canal (ric), avea oliva cauciucata, cu ventilatie de jur imprejur in canal. M-am simtit bine cu el si mi-a placut. Tind sa merg spre unul "dupa ureche", fara sa imi acopere urechea complet, sa poata "respira" si sa nu acopere frecventele joase si vibratiile acestora.

Voi ce purtati? Ar trebui sa caut o firma anume de aparat? La ce detalii trebuie sa fiu atent?

Va multumesc pentru atentie si ne mai auzim pe aici.
Imi place ca am gasit un loc unde pot sa discut cu oameni "ca mine".
Alex
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Sfaturi achizitie aparate + povestea mea

Post by Keo »

Salut Alex,

Pentru eventuale sfaturi incepe prin a posta o audiograma recenta, ori scanata ori salvata aici.
bill
Posts: 14
Joined: Wed Nov 02, 2011 3:14 pm

Re: @alex - Sfaturi achizitie aparate + povestea mea

Post by bill »

alex wrote:Salut,

Ma numesc Alex, sunt diagnosticat de mic cu hipoacuzie bilaterala declansata probabil de la un tratament cu gentamicina pe care l-am "primit" dupa ce m-am nascut. Auzul este afectat mai mult pe frecventele inalte, cele joase fiind destul de aproape de normal (atat dreapta cat si stanga) - o linie curbata in jos din dreapta spre stanga in audiograme (putin urcata in dreapta).

Am tot fost plimbat pe la doctori, doctorite... de m-am saturat. Mi-am facut aparate auditive (intraauriculare beltone nu mai stiu modelul) la Audionova pe vremea cand eram copil, aveam daca nu ma insel 14-15 ani. Nu am mai purtat aparatele respective de vreo... 10 ani sau mai bine pentru ca:

-eram profund deranjat de sunetul foarte ascutit (probabil reglaje proaste);
-incepusera sa se infunde foarte foarte des iar la un moment dat unul s-a "stricat" (ce puteti intelege din faptul ca am fost cu el la "curatat" si pac... brusc ni s-a spus ca nu mai merge asa dintr-o data si trebuie reparat - reparatie care costa X);
-nu puteam sa le curat singur sau macar sa schimb ceva la ele, filtre;
-aveam tot timpul senzatie de ureche umeda, chiar si daca faceam pauze dese;
Salut Alex,

Cred ca ar trebui sa vizitezi firmele de protezare mari si sa le evaluezi aparatele si, mai important, atitudinea fata de pacient!

Succes.
-senzatie de mancarimi, secretii dese de cerumen;
-fluieraturi dese ale aparatelor (de exemplu cand miscam maxilarul) sau cand alergam.

Nu am mai fost la reglaje atunci cu ele (copil fiind...nu stiam ce sa cer) sau alte imbunatatiri + ca am trecut prin perioada adolescentei, nu vroiam sa fiu subiect de glume pentru ceilalti copii s.a.m.d. .

Dar iata-ma la 26 de ani, casatorit... lucrez in IT... nu am murit :mrgreen:. O alta problema este ca in urma cu aproximativ un an-un an si jumatate mi-a aparut acest "tinnitus", tiuit in urechi, acufene. Nu pot scapa de el si din ce tratament am incercat (fara efect) si citit pe internet... nu are remediu. In plus am tot facut otite - otite medii destul de des.

As dori sa incerc o a doua sansa, dar, cum nu sunt un cunoscator, poate cu ajutorul vostru si alte informatii ce voi mai gasi pe aici, prin alte parti si la centre... imi gasesc si eu "locul". Sunt cam satul de marketingul nesimtit, si dorinta de a vinde, nu a oferi calitate.

Am probat astazi un aparat cu receptor in canal (ric), avea oliva cauciucata, cu ventilatie de jur imprejur in canal. M-am simtit bine cu el si mi-a placut. Tind sa merg spre unul "dupa ureche", fara sa imi acopere urechea complet, sa poata "respira" si sa nu acopere frecventele joase si vibratiile acestora.

Voi ce purtati? Ar trebui sa caut o firma anume de aparat? La ce detalii trebuie sa fiu atent?

Va multumesc pentru atentie si ne mai auzim pe aici.
Imi place ca am gasit un loc unde pot sa discut cu oameni "ca mine".
Alex
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: @alex - Sfaturi achizitie aparate + povestea mea

Post by dark_light »

alex wrote: Voi ce purtati? Ar trebui sa caut o firma anume de aparat? La ce detalii trebuie sa fiu atent?
aparatele auditive sunt recomandate in functie de mai multe criterii, asa ca ce poarta altii este prea putin relevant pentru tine.

in privinta firmei pe care ar trebui s-o cauti, ar fi de ajutor sa ne spui din ce oras esti.

in privinta detaliilor, este de mentionat ca trebuie sa ai grija ca audiologul sa-ti inspire siguranta si incredere, sa te interesezi in avans de conditiile de achizitionare, eventuale facilitati la cumparare, perioada de garantie, ce servicii sunt incluse, ce servicii se platesc, etc. Intreaba si cere sa ti se faca proba cu aparatele recomandate sau cu unele similare si vezi cum auzi. Pe baza acestor observatii poti face o alegere potrivita pentru tine.

intra pe site-urile diverselor cabinete, vezi de unde aduc aparatele, daca sunt distribuitori sau producatori (asta poate influenta pretul final), suna, cere informatii si eventual fa-le o vizita. dupa care spune-ne si noua ce si cum.
alex
Posts: 3
Joined: Wed Feb 20, 2013 1:41 pm

Re: @alex - Sfaturi achizitie aparate + povestea mea

Post by alex »

Buna seara,

Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat. Inca sunt in cautare, nu m-am oprit :)
Sunt din Bucuresti.
Atasez audiograma mea recenta:
audiograma.jpg
Pana acum am testat o carcasa de RIC de la starkey. open-air (aici imi place faptul ca lasa urechea sa respire si exista mai multe piese cauciucate care se pot schimba pana atinge nivelul preferat de comfort).
Sunt interesat si de posibilitatea de a le programa eu prin soft-uri si alte tweak-uri posibile (asta in viitor si/sau accesorii - de exemplu telecomanda etc).
Mi s-a recomandat un 12 canale, 8 canale minim.
O alta curiozitate am, legata de 2 tipuri de aparat: ric (receptor in canal) si bte (receptor in spatele urechii). Bun, de ce as alege unul cu receptorul in spatele urechii, in pofida unuia cu receptorul in canal? Sa tinem cont de: vorbit la telefon, purtat eventual casti (nu in-ear), purtat ochelari, caciula, vant, ploaie, etc. ? :)

Am purtat intraauriculare si imi aduc aminte ca nu scapam de senzatia de mancarimi, auz ca din butoi (acoperea sunetele joase avute cu auzul meu normal), umezeala, fluieraturi. De asta tind sa le evit, insa daca aveti un contra-argument, va rog sa il impartasiti si cu mine.

Sanatate, va urmaresc!
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: @alex - Sfaturi achizitie aparate + povestea mea

Post by Keo »

alex wrote:O alta curiozitate am, legata de 2 tipuri de aparat: ric (receptor in canal) si bte (receptor in spatele urechii). Bun, de ce as alege unul cu receptorul in spatele urechii, in pofida unuia cu receptorul in canal? Sa tinem cont de: vorbit la telefon, purtat eventual casti (nu in-ear), purtat ochelari, caciula, vant, ploaie, etc. ? :)
RIC = Receiver (Difuzor) in Canal, restul inspatele urechii.
BTE = Behind the ear, totul in spatele urechii.

Diferenta dintre cele doua este ca RIC, datorita distante mai mici dintre timpan si difuzor, are pierderi de putere mai mici. Adica permite open-fit pentru pierderi mai profunde. Alta diferenta nu vad, decat ca RIC bineinteles are costuri mai mari, si initiale (fiind tehnologie mai noua) si de intretinere (difuzorul la RIC e predispus la probleme, fiind intr-o zona umeda).

Intraauriculare, adica CIC (Completely in Canal) sau ITC (In the Canal) au intr-adevar dezavantajele mentionate (mancarimi, auz ca din butoi, umezeala, fluieraturi) dar au avantajul "invizibilitatii". Recent am testat niste Starkey AMP, atat de mici incat e posibil sa le "pierzi" in ureche, si autofonia ("auzul ca din butoi") e mult mai redus decat la un CIC uzual, care e mai la exteriorul urechii. Parerea personala e ca aparatele auditive sunt precum masinile: nu exista una buna la toate, jeepul nu se descurca in aglomeratia urbana iar Aygo nu merge pe forestiere, dar fiecare are avantajele lui.
Post Reply