Unde pot invata limbajul mimico-gestual si citirea pe buze?

Informatii si experiente despre afectiunile ORL.
Post Reply
anavladesu
Posts: 1
Joined: Thu Mar 14, 2013 3:55 am

Unde pot invata limbajul mimico-gestual si citirea pe buze?

Post by anavladesu »

Cam de vreo patru ani imi tot pierd auzul de zor, acum am 24 de ani. Diagnosticul meu este hipoacuzie bilaterala neurosenzorial, genetica, incurabila si progresiva. In octombrie anul trecut eram putin sub 30 de decibeli, acum cica sunt putin sub 50 de decibeli. Intreband orl-istul daca poate sa-mi recomande un centru unde pot invata citirea pe buze si limbajul mimic-gestual l-a bufnit rasul. E chiar atat de amuzanta intrebarea mea? Daca imi pierd definitiv auzul comunic de acum incolo numai in scris? Am cautat pe net cursuri, scoala, toate cautarile posibie cu limbaj mimico-gestual si n-am gasit nimic, decat o graadinitita cu profilul respectiv. Nu inteleg, o persoana care isi pierde auzul la maturitate unde invata aceste noi forme de comunicare? Sau isi ia la revedere de la viata?
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Unde pot invata limbajul mimico-gestual si citirea pe bu

Post by Keo »

Exista si Scoala Speciala Pentru Surzi, Nr.1, ANOFM a organizat ocazional cursuri de limbaj gestual, intreaba-i telefonic daca o mai fac. Si Asociația Națională a Interpreților Autorizați în Limbaj Mimico-Gestual, organizeaza cursuri.

Sper ca ai vazut si alti ORL-isti in afara de glumetul ala.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Unde pot invata limbajul mimico-gestual si citirea pe bu

Post by dark_light »

Este ok ca te interesezi de limbajul mimico-gestual, dar acesta te ajuta numai daca vei conversa cu cineva care-l stie la randul sau. Adica tre' sa vorbiti aceeasi limba. Mai mult te va ajuta cititul de pe buze, pentru ca vei putea interactiona in continuare cu cei din jur. Este nerezonabil sa te gandesti ca daca nu mai auzi trebuie sa comunici in scris. Sunt multi oameni cu surditate totala care sunt integrati in societate si se descurca fara mari probleme. In situatia urata in care te afli, tu ai totusi un avantaj - ai achizitionat limbajul in mod corect, deci cei din jur te pot intelege corect cand vorbesti cu ei. Cand vorbesc ei cu tine, te vei orienta citind de pe buze si interpretand mimica si gesturile lor.
Pe langa sugestiile lui Keo, poti incerca sa te interesezi si la ANSR - Asociatia Nationala a Surzilor. Stiu ca mai demult aveau niste cursuri si ei.
Post Reply