Phonak Compilot vs FM Transmitter

Totul despre protezele auditive purtate.
Post Reply
gombotz
Posts: 6
Joined: Thu Nov 17, 2011 12:19 pm

Phonak Compilot vs FM Transmitter

Post by gombotz »

Buna.
Fetita noastra are 5 ani si este protezata bilateral de 2 ani (hipoacuzie neurosenzoriala medie-severa).
A facut progrese uimitoare in recuperarea limbajului cu ajutorul logopedului, merge la gradinita de masa, etc.
In toamna anului urmator, va incepe grupa 0 la scoala si ne gandim sa-i cumparam un accesoriu care sa o ajute sa auda mai bine in mediile zgomotoase cum ar fi sala de clasa, sau profesorul care se va misca printre banci, etc.
Reprezentantii Phonak ne-au prezentat initial sistemul FM Transmitter Smartlink+, care presupune schimbarea capacelor de la aparte, cu unele care contin receptoare FM si mai contine un transmitator care trebuie sa il poarte profesorul la gat si are diverser optiuni de directionalitate. Acest sistem (2 capace/receptor+transmitatorul) costa app 15.000 RON si are semnal pana la 50 m.
Ne-au mai prezentat si o varianta mai ieftina care se numeste Compilot care functioneaza pe sistem bluetooth. Contine un transmitator care trebuie purtat de profesor si un receptor care trebuie sa il poarte fetita la gat. Pachetul Costa 2.000 RON si are semnal pana la 20 m.

Ambele dispozitive se pot conecta la Diverse deviceuri (Computer, telefon, music player, etc)

Compilot il vom incerca "live"cateva zile.

Ati avut careva experienta cu aceste accesorii? Care credeti ca ar potrivi mai bine pentru a ajuta fetita la scoala?

Eu am ascultat si testat aparatele fetei conectate cu Compilot si nu mi se pare ca ar reda vorbirea interlocutorului din transmitator foarte fidel? (cum se aude de exemplu prin miocrofoanele aparatelor).

Nu avem posibilitatea sa testam Smartlink+, cel putin pentru moment.

Chiar daca diferenta de pret este mai mult decat semnificativa, as prefera sa investesc mai mult daca si calitatea sunetului ar fi imbunatatita pe masura si ar ajuta fetita la scoala.
Multumesc frumos pentru rabdare.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Phonak Compilot vs FM Transmitter

Post by Keo »

ComPilot din ce stiu este un accesoriu pentru acasa, pe distante scurte, in combinatie cu TVLink / S de exemplu. In mediul scolar, probabil limitarile bluetooth s-ar vedea rapid. Cred ca si SurfLink Media Streamer de la Starkey e cam la fel.

V-ati interesat daca exista solutii si la alti producatori? Indiferent de solutia aleasa va recomand sa o testati in prealabil intr-un mediu real, testatea intr-un cabinet de protezare 4x4 m izolat fonic nu e elocventa.
gombotz
Posts: 6
Joined: Thu Nov 17, 2011 12:19 pm

Re: Phonak Compilot vs FM Transmitter

Post by gombotz »

Adevarul e ca nici prin gand nu ne-a trecut sa cautam solutii alternative de la alti producatori. Nu sunt probleme de compatibilitate?
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Phonak Compilot vs FM Transmitter

Post by Keo »

Daca vreti sa mearga cu aceleasi aparate, e posibil sa nu mearga, trebuie ca si transmitatorul si receptorul sa fie fix pe aceasi frecventa FM. Desi pana si un simplu modulator FM de masina are banda selectabila. N-am studiat problema pana acum.
aygun
Posts: 52
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:15 pm

Re: Phonak Compilot vs FM Transmitter

Post by aygun »

Eu am studiat problema si decat sa dati acei bani ( 15.000 RON ) pe cine stie ce dispozitiv , retineti ca nu este ceva foarte la indemana , mai bine rugati un electronist sa modifice un modulator FM care poate fi cuplat cu usurinta la dispozitivele fetitei. Eu personal am experimentat cu diverse metode .

FM transmitter
Calypso Headset plus Transmitter via BT 2.0
Cel mai mult mi-a placut solutia cu FM transmiterul. Pus un microfon de supraveghere cu preamplificator pe un fm transmiter si pus pe urechi . Daca nu este o aplicatie , smart voice recorder de android ptr telefon. Poate imprima lectiile si le poate asculta mai tarziu.

Eu prefer solutia cu FM transmitterul modificat din ceva MP3 player via FM ptr masina si cu cuplaj prin bluetooth cu telefonul .
Daca primesti un apel comuta de pe modul player in modul hands free. la 200 RON e ok.

Electronist fiind de meserie mi-a convenit jucaria.

Acum mai e si partea umana , sa accepte profesorii microfonul pe FM la fiecare ora.
Post Reply