TOP 2014 care e cel mai bun aparat pt perdere medie/severa?

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
Roselo
Posts: 28
Joined: Tue Oct 22, 2013 3:49 pm

TOP 2014 care e cel mai bun aparat pt perdere medie/severa?

Post by Roselo »

Conditia de baza trebuie ca acel aparat sa ajute sa intelegi macar 80% REAL din conversatie in orice mediu de zgomot potrivit unei audiograme vocala cu 9 cuvinte din 10 intelese

Conditii suplimentare si OBLIGATORII :

1.....tineti cont de faptu ca pacientu nu trebuie sa presupuna/intuiasca ce se vorbeste sau ce este intrebat intr-o conversatie mereu subiectu conversatiei fiind diferit si divers sau chiar complicat de inteles. urmaresc prin acest lucru ca aparatu sa ajute pacientu si NU pacientu sa se autoajute.
2.....daca pacientul "fura" la intelegere intr-o conversatie acel aparat nu are ce cauta in acest clasament
3.....nu trebuie sa citeasca de pe buze si desigur nu e voie sa vada fata celui care vorbeste atunci cand vorbeste

Imageaudiograma personala

PS : Consider ca e un clasament pe capabilitati pt ca incerc sa mai inlatur mai mult din minciuna cu care sunt prezentate de audioprotezisti unele aparate auditive cu care pacientu "ar intelege" foarte bine(in camere antifonate* :). Sunt impotriva aparatelor care au putere de amplificare ca la teleshoping si care costa de de sute de ori mai mult prezentate pe post de aparat auditiv medical dar cu nivel de intelegibilitate ZERO sau chiar 30% silind pacientu "sa fure" (intuiasca/presupuna/mimica intr-o conversatie fara sa inteleaga nimic) si chiar mai mult acele aparate nu au ce cauta in acest clasament.


Astept propunerile voastre sa le postati ca audioprotezisti care stiu meserie si au experienta in domeniu si inteleg mesaju meu (exclus cei care fac publicitate si au rea intentie ) cat si parerile pacientilor care au incercat modelul de aparat postat aici si pot confirma ca se incadreaza in acest clasament
danubian
Posts: 21
Joined: Sun Nov 13, 2011 5:15 pm

Re: TOP 2014 care e cel mai bun aparat pt perdere medie/sev

Post by danubian »

Ca sa poti intocmi un clasament trebuie mai intai sa ai niste criterii de departajare/punctare obiective.
Criteriile obiective sunt in general criteriile masurabile.
Criteriile puse de tine le-as considera mai degraba subiective.

Iar sa auzi "80% din conversatie in ORICE mediu de zgomot" cred ca nicio persoana sanatoasa nu poate asta, darmite unul protezat.
Iar daca auzi 80% dintr-o conversatie nu inseamna neaparat ca ai inteles ce s-a discutat. Poate in acei 20% ai pierdut exact esentialul.

Si oricum aici e o comunitate mica, e greu sa obtii un raspuns la intrebarea ta. Cauta pe internet astfel de topuri internationale.

Eu am gasit la o cautare rapida: http://richardwandrew.com/the-best-hear ... 2012-2013/ care e desigur deja cam vechi
Mihaela34viviana
Posts: 16
Joined: Fri Aug 29, 2014 7:51 pm

Re: TOP 2014 care e cel mai bun aparat pt perdere medie/sev

Post by Mihaela34viviana »

Si eu am hipoacuzie medie bilaterala de perceptie.Imi puteti recomanda un aparat auditiv potrivit?Am phonak dar nu ma ajuta cu nimi :cry:
danubian
Posts: 21
Joined: Sun Nov 13, 2011 5:15 pm

Re: TOP 2014 care e cel mai bun aparat pt perdere medie/sev

Post by danubian »

Phonak e considerata o marca de top.
Ar trebui sa specifici si modelul ca sa te poata ajuta cei ce se pricep.

Pe de alta parte insa, indiferent de model, cea mai mare problema ramane reglarea corecta a aparatului.
Post Reply