Baterii proteze auditive

Informatii despre consumabilele aparatelor auditive, programarea lor si accesoriile utilizate.
JQNNY
Posts: 5
Joined: Tue Jan 10, 2012 11:02 am

Re: Baterii proteze auditive

Post by JQNNY »

salut,

nu vreau sa fac reclama , dar BATERII AUDITIVE POWERONE_VARTA_MICROBATTERY GERMANIA P10,P13,P312,p675
se gasesc la farmaciile DONA cu 10 - 12 lei blisterul de 6 baterii fata de 18 - 26 lei la centrele de preotezare auditive (am gasit si cu 10 lei bateria (6x10=60) :shock: .
sper sa ajut multa lume cu informatia asta .
Eu am descoperit din greseala bateriile la farmacia DONA ( informativa pe site la DONA ce centre au bateri pe stoc pentru ca nu toate farmaciile DONA au pe stoc baterii)

eu am proteze bernafon CHRONOS 9 BTE folosec baterii P13 , si ma tine 4-5 zile asta in conditiile care eu folosec aparatete si ca HANDFREE conectate la telefon , tv , mp3 etc prin bluethoo care consuma si el.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Baterii proteze auditive

Post by Ada31 »

Am terminat micul meu experiment: locul 1 bateriile Panasonic, locul 2 bateriile Siemens si locul 3 bateriile Duracell. am folosit baterii numarul 312, la 2aparate auditive, sunt protezeta bilateral. am folosit si filtre noi Widex Nano Care, sunt ceva mai bune ca filtrele normale. chiar mi-am comandat acum 2saptamani baterii, numai Panasonic de data asta si filtre Widex Nano Care. sper ca micul meu experiment /impresiile mele sa fie si altora de folos.
danubian
Posts: 21
Joined: Sun Nov 13, 2011 5:15 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by danubian »

Eu am achizitionat de la http://www.baterieauditiva.ro/
Fac livrari prin curierat, deci se adauga pretul transportului.
Ada31
Posts: 64
Joined: Mon Mar 24, 2008 8:02 pm
Location: Craiova

Re: Baterii proteze auditive

Post by Ada31 »

Eu de 1an jumatate iau baterii Panasonic si filtre Widex de la www.baterieauditiva.ro la preturi foarte bune.
User avatar
auditiveshop
Posts: 10
Joined: Wed Jan 14, 2015 1:15 am

Re: Baterii proteze auditive

Post by auditiveshop »

SFATURI :

- Dupa ce ati dezlipit protectia de pe baterie, ASTEPTATI minim 1 MINUT inainte de a introduce bateria in aparatul auditiv, pentru a permite aerului sa activeze procesul chimic din baterie, astfel se va atinge performanta maxima.

Pentru cine este interesat, se poate observa unul sau mai multe orificii sub aceasta protectie prin care circula aer spre ceilalti compusi ai bateriei.
De aici denumirea de Zinc-Aer


- NICIODATA nu folositi alte baterii decat cele Zinc-Aer in aparatele auditive, sunt foarte dese cazurile in care, de obicei oameni in varsta, cumpara baterii alcaline, care se potrivesc ca si marime, atrasi fiind de pretul mai mic. Exista astfel pericolul ca sa curga in aparatul auditiv compozitia alcalina, deteriorandu-l . Bateriile auditive sunt fabricate din materiale anticorozive, practic nu ruginesc in aparatul auditiv.
User avatar
auditiveshop
Posts: 10
Joined: Wed Jan 14, 2015 1:15 am

Re: Baterii proteze auditive

Post by auditiveshop »

Deoarece fiecare producator foloseste o alta "formula chimica" in interiorul bateriei, pentru a putea determina care este cea mai potrivita pentru aparatul dumneavoastra auditiv, va recomandam sa achizitionati baterii de la diferiti producatori si sa testati comportamentul acestora in timp.

Astfel veti identifica usor marca bateriilor care se potriveste perfect cu aparatul dumneavoastra auditiv.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Baterii proteze auditive

Post by Keo »

De joi, 16 Martie 2017, gasiti la Lidl baterii auditive Ansmann., 6.99 lei blister de 6 bucati, 10/13/312. Eu am luat anul trecut si am fost multumit de ele.

Image
ggrosu
Posts: 8
Joined: Thu Mar 05, 2015 5:20 pm
Location: Iasi

Re: Baterii proteze auditive

Post by ggrosu »

Donez baterii Rayovac dimensiunea 10
Daca e cineva din Iasi, e mai simpla livrarea.
Post Reply