Fetita mea are 8 ani si hipoacuzie bilaterala

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
Aura
Posts: 10
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:06 pm

Fetita mea are 8 ani si hipoacuzie bilaterala

Post by Aura »

Buna! Sunt noua si nu stiu daca am nimerit bine... Fetita are 8 ani si hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala. (80 db pierdere) In toamna as vrea sa mearga la scoala normala.A invatat sa vorbeasca, dar nu ca pentru varsta ei. Este in urma totusi mult. A invatat sa citeasca si sa socoteasca dar , nu sa vorbeasca fluent si corect. As vrea un sfat sau o lamurire de la cineva care aude cat ea, sa ma ajute ca sa o pot ajuta si eu...O sa invete sa vorbeasca bine, se va descurca la scoala, se va descurca in viata?
jenny
Posts: 27
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:05 pm
Location: Chisinau

Post by jenny »

Buna Aura!
ai nimerit bine, doar ca mai uita unii de acest forum si nu poti primi raspunsurile imediat. eu nu am pierderi atit de mari (50, 60 dB) si de la virsta de 10 ani. dar vreau sa te incurajez cu ceea ce stiu.
totul va depinde in primul rind de tine! nu conteaza pierderea atit de mult, cit conteaza cum o vei invata tu sa reactioneze la greutati. ii va fi foarte greu sa se descurce intr-o scoala normala si nu stiu daca aceasta va influenta integrarea ei de mai tirziu in societate. dar daca o vei incuraja, ajuta, vei vorbi cu toti cei implicati in procesul ei instructiv - educativ atunci ii va fi mai usor.
oricare decizie nu vei lua, ai sanse sa schimbi scoala, nu te descuraja, ajut-o sa inteleaga ca tu o sustii acolo unde este ea.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

Aura wrote:Buna Jenny

Multumesc mult de raspuns. Dar tu cum te-ai descurcat la scoala, de fapt cat intelegeai din ce se vorbea acolo?Dar tu stiai sa vorbesti si banuiesc ca ti-a fost mai usor. Fata mea asa s-a nascut si de la 3 ani merge la logoped, am schimbat vreo 2, si de 1 an merge si la o invatatoare care preda la scoala de hipoacuzici si care a invatat-o sa scrie si sa citeasca.Se chinuie tare mult mititica la varta la care altii bat doar mingea.
Mirela
Posts: 13
Joined: Fri May 18, 2007 11:14 am

fetita cu hipoacuzie

Post by Mirela »

Cea mai importanta profesoara pentru fetita ta draga esti tu. Asa cum o vei trata tu,asa se va percepe ea pe sine,si asa se va oglindi in ochii celorlati.stiu ca nu este usor,dar nimic nu este de netrecut.O problema este atat de mare pe cat ii permiti tu sa fie.Nu o trata ca si cand are limite,din contra,insufla-i faptul ca totul este posibil!Indiferent de orice este puiul tau,minunea ta,este cea mai frumoasa,mai minunata,mai inteligenta si mai cuminte.Daca va indrazni,totul ii va fi posibil.
Fa-ti un plan si tine-te de el.Nu lasa totul in slujba logopedei,exerseaza si tu cu ea zilnic,dar jucandu-va.Si eu am facut o scoala normala,iar cu ajutorul invatatoarei si profesorilor nu am avut nici o problema.Daca ei au bunavointa si intelegere,totul va fi bine.Ai incredere in ea si bucura-te de lumina ei.
Aura
Posts: 10
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:06 pm

Post by Aura »

Buna Mirela!
poti sa-mi spui te rog mai multe despre tine? Spui ca ai urmat o scoala normala...ti-a fost greu? Andra mea are pierderi de 80 de decibeli la ambele urechie. Acum pt. ca s-a mai marit imi spune ca, cu o ureche nu aude nimic doar cu una, cu toate ca la audiograma ambele aratau la fel.Am mari emotii, pt. ca la toamna incepe si ea clasa I. Nu vorbeste corect si nu stie foarte multe cuvinte, se si grabeste sa termine repede si strica si ceea ce stie, Dar daca o intorci, ii spui sa se opreasca si o iei din nou calm spune ce vrea.Numai bine si astept un raspuns
Aura
Posts: 10
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:06 pm

Post by Aura »

Buna Mirela!
poti sa-mi spui te rog mai multe despre tine? Spui ca ai urmat o scoala normala...ti-a fost greu? Andra mea are pierderi de 80 de decibeli la ambele urechie. Acum pt. ca s-a mai marit imi spune ca, cu o ureche nu aude nimic doar cu una, cu toate ca la audiograma ambele aratau la fel.Am mari emotii, pt. ca la toamna incepe si ea clasa I. Nu vorbeste corect si nu stie foarte multe cuvinte, se si grabeste sa termine repede si strica si ceea ce stie, Dar daca o intorci, ii spui sa se opreasca si o iei din nou calm spune ce vrea.Numai bine si astept un raspuns
himera
Posts: 6
Joined: Thu Nov 30, 2006 5:53 am
Location: bucuresti

Post by himera »

hmm, si eu am urmat scolile normale, dar NU am fost ajutata singura! in scoala primara a fost destul de greu, eram f incapatanata...si de abea puteam sa rostesc cateva cuvinte...fara scumpa mea mama nu reuseam. cand am intrat la liceu si de aici m-am descurcat singura la fel si la fac.nu mi-a fost de ajutor protezele auditive ca am 90 db dusi ...povestea poate sa continue....dar pe scurt zic ca m-am bazat pe ochi si pe vointa, atat.
va fi oke pt fetita ,ai incredere!
Mirela
Posts: 13
Joined: Fri May 18, 2007 11:14 am

hipoacuzie

Post by Mirela »

Da,si eu am o scadere de auz la fel de mare.Presupun ca la nastere am auzit si abia apoi auzul mi-a scazut insidios.Cred ca aceasta mica diferenta este vitala,pentru ca nu am avut probleme cu vorbirea si nu am facut logopedie.Eram deja la scoala in clasa II-a cand parintii mei au intrat in panica si m-au dus la medic.Eu eram deja experta in manipulare,labiovorbire si chiar psihologie.Pur si simplu interpretam limbajul corpului.Am trecut lejer de trei medici care le-au dat asigurari alor mei ca aud perfect(unul era de la spitalul militar).In cele din urma m-a prins o tehniciana si m-am procopsit cu un aparat.Protezarea a fost facuta inadecvat si prost,iar azi trag consecintele.
Sfatul meu este sa cauti o invatatoare buna,rabdatoare,care sa inteleaga nevoile ei si sa ajute.Este foarte important sa steie in prima banca,pentru a urmari mai bine fata invatatoarei.Tot ceea ce invata,sa citesca cu glas tare.Memoria vizuala va juca si ea un rol important.Va avea nevoie de ajutorul tau acolo unde vor fi lacune,pt. ca ei nu-i va pica totul in gura ca o para malaiata,dar isi va dezvolta ambitia,competivitatea,va fi o luptatoare.Motiveaz-o in permanenta,dar nu uita ca e inca un copil:trebuie sa se bucure de copilarie.
Nu ii trasa limite,din contra,spunei ca este capabila de orice isi pune in minte;orice doreste se va implini daca va lupta din rasputeri .
Nu este nici prima,si cu siguranta nici ultima fata cu hipoacuzie care va reusi in viata.Cunosc medici,asistente,ingineri,operatori,laboranti...etc.cu aceeasi afectiune.Totul este sa traiesti frumos! :D Si sa vrei![/b]
aleshs5
Posts: 2
Joined: Mon Feb 22, 2016 1:05 pm

Re: Fetita mea are 8 ani si hipoacuzie bilaterala

Post by aleshs5 »

Simptomele de Panică
• Un atac de panică poate fi asociată cu una sau mai multe dintre următoarele fenomene sunt:
• sentimente feroce și intense de anxietate
• Palpitații, inima pounding sau bătăi rapide ale inimii
• perspire
• tremur sau agitare
• Un sentiment de lipsă de aer sau senzatia de sufocare
• tragindu pentru etanșeitate
• Durere sau o senzație de apăsare în piept neplăcut
• greață sau gastro-intestinale plângeri
aleshs5
Posts: 2
Joined: Mon Feb 22, 2016 1:05 pm

Re: Fetita mea are 8 ani si hipoacuzie bilaterala

Post by aleshs5 »

Simptomele de Panică
• Un atac de panică poate fi asociată cu una sau mai multe dintre următoarele fenomene sunt:
• sentimente feroce și intense de anxietate
• Palpitații, inima pounding sau bătăi rapide ale inimii
• perspire
• tremur sau agitare
• Un sentiment de lipsă de aer sau senzatia de sufocare
• tragindu pentru etanșeitate
• Durere sau o senzație de apăsare în piept neplăcut
• greață sau gastro-intestinale plângeri
Post Reply