Modificari site

Discutii generale care nu se incadreaza in nici un alt forum ale acestui site.
Post Reply
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Modificari site

Post by Admin »

Pana astazi am primit oferta de preturi a firmei Audiolux si aceasta ramane momentan singura firma careia ii voi prezenta datele de contactare. Centrele care nu au o oferta publica presupun ca nu sunt interesate de atragerea de clienti si de aceea in pagina dedicata nu vor mai avea afisate datele de contactare.

Siteul se doreste a fi un loc de informare pentru hipoacuzici iar aceasta informare nu se poate reduce doar la o autodescriere, lipsita de modestie uneori, un numar de telefon si o adresa. Oferta si datele de contactare ale altor centre vor fi introduse in site imediat dupa ce le primesc la adresa mentionata la https://www.auz.ro/contact.html .
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Zilele trecute aveam treaba pe la o firma de calculatoare de la Pumac si am trecut si pe la Audio-Optica sa cer o oferta de aparate. Nu au vrut sa mi-o dea si nici sa o pozez pe cea afisata la intrare din motiv de "politica firmei". Secretara parea chiar speriata de intrebarea mea. Un audiolog (sef de departament sau ceva de genul) mi-a oferit o "consultatie" rapida recomandandu-mi Bernafon ca lor le place mai mult cum suna decat Interton, Bernafon fiind la preturi minim duble din ce am vazut. Vroiam doar oferta sa pot cauta pe net despre aparate dar nu s-a putut, "doar audiologul stie ce i se potriveste surdului mai bine", surdul trebuie sa creada si sa nu cumva sa cerceteze.

Succes in dezvoltarea acestui proiect dar nu cred ca va va fi usor sa luptati cu "politicile firmelor", la noi inca mai exista o secretomanie bananiera.
Angel
Posts: 15
Joined: Wed Nov 08, 2006 3:28 pm

Post by Angel »

Probabil doar datorita faptului ca, marea majoritate a hipoacuzicilor, doresc sa stie cel mai ieftin pret al unui aparat auditiv fara sa faca balanta calitate - pret, iar daca au cumparat cel mai ieftin aparat, vin si cu pretentii de inteligibilitate a cuvintelor.
Este ca oferta de masini, cand intra cineva si intreaba "cat costa o masina?" iar vanzatorul ii prezinta oferta de la Dacie pana la Mercedes.
Nu vreau sa supar pe nimeni, eu doar mi-am spus parerea, ca asa percep eu situatia.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

Keo wrote:Zilele trecute aveam treaba pe la o firma de calculatoare de la Pumac si am trecut si pe la Audio-Optica sa cer o oferta de aparate. Nu au vrut sa mi-o dea si nici sa o pozez pe cea afisata la intrare din motiv de "politica firmei".
Astazi am fost contactat de Audio-Optica si vor trimite in curand oferta lor. Daca unele sunt mai mult "firme" decat "centre audiologice" e problema lor, pana la urma pe o piata concurentiala oferta cea mai buna, mai clara si mai cunoscuta va castiga. Astfel de politici aveau si unele firme de calculatoare imediat dupa '90 dar ori au disparut ori au evoluat. Azi ni s-ar parea inacceptabil sa intri intr-o firma de calculatoare, sa intrebi cat costa un mouse si sa inceapa cu "stati sa vedem, sa va testam, ce dimensiune a palmei aveti, etc".
Angel wrote:Probabil doar datorita faptului ca, marea majoritate a hipoacuzicilor, doresc sa stie cel mai ieftin pret al unui aparat auditiv fara sa faca balanta calitate - pret, iar daca au cumparat cel mai ieftin aparat, vin si cu pretentii de inteligibilitate a cuvintelor.
Este ca oferta de masini, cand intra cineva si intreaba "cat costa o masina?" iar vanzatorul ii prezinta oferta de la Dacie pana la Mercedes.
Nu vreau sa supar pe nimeni, eu doar mi-am spus parerea, ca asa percep eu situatia.
Nu inteleg cum acea comparatie scuza "secretomania bananiera" mentionata de Keo, clientul ar trebui pana la urma sa decida singur ce aparat sa achizitioneze. Isi poate da singur seama de inteligibilitate din simulari si testari de diferite aparate, nu e nevoie de un comerciant sa-i spuna "luati-l pe cel scump, astea se vand cel mai bine si se aud cel mai bine". E datoria clientului sa se informeze pentru a alege aparatul cel mai bun pentru el, facand singur balanta calitate-pret, iar a audiologului de a-l informa cat mai corect daca vrea sa-si vanda marfa. Daca omul nu-si permite decat Dacie si simte ca aia i se potriveste, mai bine in Dacie decat troleibuz visand la Mercedesul laudat de comerciant.

Sa fim seriosi acum, aparatele auditive ieftine sunt vreodata recomandate de audiologi ca fiind potrivite pentru anumite tipuri de hipoacuzii? Si pentru o scadere liniara medie cred ca anumiti audiologi vor incerca sa vanda un aparat 100% digital de ultima generatie cu 'jde canale desi si-ar face treaba si unul de 10 ori mai ieftin cu un singur canal.

In ziua de azi, "Made in Switzerland" mai justifica preturi inzecite fata de "Made in Taiwan, China or Japan"? Cele mai bune si mai ieftine componente electronice astazi in Asia sunt facute, nu doar colosii gen Samsung, Matsushita, LG, etc isi produc acolo electronice de ultima generatie dar pana si colosii occidentali isi muta fabricile acolo, Intel, AMD, etc. Pana si celebrele ceasuri elvetiene incep sa aiba "Swiss parts assembled in China".

Ca sa fac si eu o comparatie, cand preturile sunt "confidentiale" si informarea prealabila inexistenta se ajunge la situatia cand clientul intra sa cumpere un ceas desteptator si in final sa iasa cu un ceas de aur cu cuc si cativa saci de hamei pentru cuc.
sirius
Posts: 13
Joined: Wed Oct 18, 2006 4:49 pm

Post by sirius »

Imi explic usor de ce unele centre de protezare nu accepta sa plece omul cu lista lor de preturi (darmite sa o faca publica pe forum). Si, ca sa nu supar pe nimeni si ca sa fac apel la deja citata comparatie: daca ar apuca pacientul/clientul sa compare preturile cu ale altora si ar vedea ca Mercedesul costa cat o Dacie, nu ar alege oare Mercedesul?
Asa, in speranta ca pacientul nu mai "apuca" sa vada si alte preturi, poate ia o Dacie la pret de Mertz!

Zic eu ca informarea este cea care ar trebui sa preceada orice achizitie!
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

De astazi avem o noua oferta publica de aparate auditive: Audio-Optica.
blade
Posts: 2
Joined: Fri Dec 08, 2006 3:28 pm
Location: bucuresti

preturi

Post by blade »

De ce nu incercati sa priviti lucrurile si din punctul de vedere al firmelor? Mie mi se pare normal sa nu fie pe un site toate listele de preturi si iata de ce: daca eu (firma de protezare) vad ca firma concurenta are un pret similar cu al meu la un aparat oarecare, cu proprietati asemanatoare, pot foarte usor sa scad pretul sub cel al firmei concurente si in acest fel sa atrag clienti. Preturile sunt in general in mare majoritate a cabinetelor afisate (sunt obligati sa le afiseje) asa ca este suficient sa te prezinti si poti sa le testezi fara a fi obligat sa si cumperi de acolo. Ai dreptul sa incerci la orice firma si sa mergi sa cumperi la cea care iti convine. Depinde de alegerea fiecaruia in parte.
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

blade wrote:Preturile sunt in general in mare majoritate a cabinetelor afisate (sunt obligati sa le afiseje) asa ca este suficient sa te prezinti si poti sa le testezi fara a fi obligat sa si cumperi de acolo.
Nu toti locuiesc in marile orase si nu e normal sa vizitezi toate centrele pentru a afla toate preturile. In plus, "in general in mare majoritate" chiar nu au nici o lista afisata, majoritatea centrelor iti ofera o "consultatie" gratuita si apoi iti recomanda unul sau maxim doua modele, ale caror preturi le afli abia dupa ce insisti sau esti gata sa comanzi.

Sansele sunt minime sa pleci din cabinet cu lista de preturi sau a descrierilor tehnice a aparatelor comercializate, sunt socati daca le ceri asa ceva. In cel mai fericit caz le poti cere niste pliante comerciale pe care daca le citesti afli ca orice aparat auditiv e exact ce ti se potriveste si mai mult decat te asteptai.

Unele centre nu au afisata nici macar lista accesoriilor (baterii, gel, etc), preturile le afli doar intreband. Acest lucru nu este doar imoral ci si ilegal, ma mir ca inca nu s-a sesizat nici o autoritate fiscala.
blade wrote:daca eu (firma de protezare) vad ca firma concurenta are un pret similar cu al meu la un aparat oarecare, cu proprietati asemanatoare, pot foarte usor sa scad pretul sub cel al firmei concurente si in acest fel sa atrag clienti
Tocmai ai descris concurenta, motorul capitalismului spre care tot mergem de ani de zile. Ar fi un lucru rau ca preturile sa scada si acele centre sa aiba mai multi clienti?

Pune-te si in situatia unui hipoacuzic, ce ai alege intre un centru cu si altul fara preturi afisate?

Imi pare rau s-o spun, probabil am ratat ocazia de a proba niste aparate auditive excelente dar cand vanzatorul ma primeste in cel mai nesimtit mod posibil plec inainte sa le si cunosc oferta. Din modul lor primitiv de a face afaceri pierd si ei, si hipoacuzicii dar si producatorii. Pentru ca, din pacate, in Romania inca se mai practica "reprezentarea exclusiva" si daca vrei sa afli preturile si calitatile unui aparat produs de X atunci doar la firma Y in gasesti.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: preturi

Post by Harald »

blade wrote:De ce nu incercati sa priviti lucrurile si din punctul de vedere al firmelor? Mie mi se pare normal sa nu fie pe un site toate listele de preturi si iata de ce: daca eu (firma de protezare) vad ca firma concurenta are un pret similar cu al meu la un aparat oarecare, cu proprietati asemanatoare, pot foarte usor sa scad pretul sub cel al firmei concurente si in acest fel sa atrag clienti. Preturile sunt in general in mare majoritate a cabinetelor afisate (sunt obligati sa le afiseje) asa ca este suficient sa te prezinti si poti sa le testezi fara a fi obligat sa si cumperi de acolo. Ai dreptul sa incerci la orice firma si sa mergi sa cumperi la cea care iti convine. Depinde de alegerea fiecaruia in parte.
Un comert cinstit se face cu preturi afisate la vedere. Nu sunt tocmai rare cazurile cand un pacient plateste 35 mil., iar un alt pacient plateste 24, desi cumpara acelasi aparat, de la acelasi cabinet.

Sa nu uitam ca a fost o vreme (1990) cand recunosteai pseudo-taxiurile prin faptul ca stateau cu luminile de pozitie aprinse, iar in privinta tarifului negociai direct cu soferul. Ei, in ziua de azi cabinetele audiologice au o firma la vedere, dar inca exista destule situatii cand pretul este stabilit pe moment de audiolog, in functie de cati bani pare sa aiba pacientul.
amorici
Posts: 22
Joined: Thu Mar 13, 2008 8:57 pm

Post by amorici »

Blade, sunt deacord cu tine vis-a vis de publicarea ofertei pe net.
Dar in acelasi timp te contrazic. :D Vreau sa-ti spun ca sotul meu a publicat preturile practicate de noi pe net. si totusi, suntem o firma mica intr-o lume mare, cu foarte mare concurenta :D si cu toate astea ne merge foarte bine.
La Sonorom cand am fost mi-au dat lista de preturi...ba chiar am si copiat din ea:D
La Audionova, nu.
La Clarfon, mi-au dat oferta de preturi.
Pe mine altceva ma nelinisteste. Eu le-am spus tuturor cand am fost la audiograme ca nu ma intereseza cat costa....si am vb serios.
Ei, normal, mi-l recomandau pe cel mai scump....ceea ce ma nelinistea pe mine e ....de unde stiu eu ca intradevar e cel mai scump? Ei imi pot vinde mie unul foarte ieftin, si sa-mi spuna ca e cel ales de mine. Caci sincera sa fiu...mi-am pus unul de vreo 40 de mil de la Sonorom...si oha...imi era incomod...nu ma puteam obisnui cu el...si culmea...era (chipurile) cel mai potrivit
Post Reply