Power CIC

Discutii generale despre proteze auditive.
Post Reply
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Power CIC

Post by Keo »

Oricat de bine s-ar resemna unii, trecerea de la CIC la BTE nu e usoara. Eu caut si sper in continuare in aparitia unor Power CIC, speranta moare ultima.

De curand citeam ca un CIC de acest gen ar fi Destiny 1200 de la Starkey si ca ar avea si un gain de 70dB fara feedback.

Are cineva experiente legate de acest aparat? Exista si alte asemenea aparate?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

Există unele limitări tehnice care împiedică realizarea unui Power CIC. Se poate realiza un aparat de dimensiuni foarte mici cu 70 dB amplificare la 2 khz, dar nu cu 70 dB amplificare la 250 Hz. Pentru frecvenţe joase, e nevoie de receptoare de dimensiuni mari, exact ca şi în cazul difuzoarelor de bass sau al subwoofere-lor.

Iar amplificarea nu e totul, mai contează şi puterea de ieşire. Degeaba ai 70 dB amplificare, dacă puterea de ieşire nu depăşeşte 90 dB SPL. Vei auzi foarte bine sunetele foarte slabe (am probat nişte aparate Phonak cu care auzeam blana de pe câine fâşâind în timp ce mergea prin casă, eu neavând deficienţe auditive) dar un sunet mediu, nivelul obişnuit într-o conversaţie (45-50 dB) va fi redat distorsionat, aproape neinteligibil, dacă frecvenţele joase ajung "înecate" de incapacitatea receptorului de a reda o putere de ieşire suficient de mare.

Iar cea mai importantă limitare este reprezentată de dimensiunea canalului auditiv al pacientului. Am văzut situaţii în care audiologul era mai mult decât cooperant cu pacientul, dar canalul auditiv al acestuia avea diametrul foarte redus, care nu permitea utilizarea unui CIC. Situaţia se întâlneşte destul de des la femei, chiar adulte fiind, dimensiunile mai reduse ale craniului presupun de-obicei şi un diametru mai redus al canalului auditiv.

Unii pacienţi ar trebui să accepte ideea de a purta un aparat "full-concha", acestea nu sunt afectate de limitările valabile pentru CIC. Dar maximum de calitate a sunetului ("tare" şi "clar") pentru o familie de aparate dată se obţine întotdeauna de la BTE-uri.
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 76
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:34 pm

Post by Admin »

Keo, intamplator azi am testat unele si sunetul e destul de natural. E adevarat, ce am testat eu erau BTE pentru ca shell-ul CIC se face doar de catre Starkey, romanii trimit mulajul si in 1-4 saptamani primesc CIC-ul. Dar aveau un sunet destul de "natural".

Daca vrei sa le probezi fa-le o vizita. Iti pot trimite datele prin PM, firma nu are site dar nici nu doreste momentan sa-si publice oferta pe Hipoacuzie.info, deci nu le pot publica datele de contactare. Nu e vorba de Clarfon, care mi-a lasat senzatia de "HA Supermarket", multe branduri si modele dar majoritatea de generatie veche si low entry, Clarfon nu are si Destiny 1200.
sirius
Posts: 13
Joined: Wed Oct 18, 2006 4:49 pm

Post by sirius »

Si eu cred ca teoretic vorbind se poate obtine o amplificare mare pentru un CIC, dar practic e aproape imposibil de "pus pe ureche".
Asa cum zicea si Harald, cateodata si la CIC-urile obisnuite nu se poate folosi amplificarea maxima a aparatului, datorita dimensiunilor urechii. Si datorita dimensiunilor protezei in sine. Apare efectul Larsen, microfonia, pentru ca un microfon aflat atat de aproape de casca preia pur si simplu sunetele de la iesirea castii.
Exista diverse sisteme care scad acest efect (feedback manager), dar care de fapt taie amplificarea pe frecventele inalte, care intra primele in rezonanta. Adica ai un circuit puternic, dar nu-l folosesti.
Mai exista un sistem care anuleaza aceasta microfonie generand semnale in contrafaza pe frecventele pe care este sesizat feedbackul si care conserva amplificarea, dar Starkey nu il inglobeaza.
O varianta mai la indemana pacientului (dar mai dificila pentru audiolog) este sa incerci cu un circuit de ITE sa obtii dimensiunea minima posibila pana la aparitia feedbackului. In felul asta obtii si o amplificare mai mare si macar stii pana unde poti sa te "intinzi" ca dimensiuni ale capsulei.
In nici un caz nu e relevanta o proba cu un retroauricular!

Succese!
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Post by Keo »

Admin, da-mi te rog datele lor, cred ca le voi face o vizita in curand.
sirius wrote:In nici un caz nu e relevanta o proba cu un retroauricular!
Dar e un bun inceput tinand cont ca Starkey face CICuri doar pe comanda. Pentru un hipoacuzic "feelingul" sunetului este foarte important si acesta e similar pentru un CIC sau BTE din aceasi gama. Daca un X BTE "suna" ca naiba si X CICul va fi pe undeva pe aproape. Persoana care era multumita de Destiny 1200 avea o scadere de:
250- 20dB
500- 1k 50dB
2k- 75dB
4k- 100dB
8k- 90dB
iar dupa cateva luni de purtare scria:
I finally tried out the Starky Destiny 1200 CIC hearing aid. I have been wearing it for almost 5 months now. I used to wear a BTE by Phonak (Savia) for the power etc. so go figure. The Destiny has no feedback whatsoever and I am getting the gain that I need in all frequencies. Just posting this so that those that need a power CIC could check it out. I have been told that there others with more severe loss than mine that have a Starkey Destiny with 70dB gain without feedback.
Suna promitator. :)

Apropo de feedbackul la CICuri, am si eu o intrebare (probabil stupida): pentru a reduce feedbackul, de ce nu se izoleaza fonic portiunea intre microfon si difuzor?
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Izolare fonică

Post by Harald »

Ideală ar fi vidarea incintei, pentru a împiedica propagarea vibraţiilor sonore de la receptor spre microfon. Dar e mai greu de imaginat o modalitate practică de a face asta în orice cabinet audiologic.

În rest, atât microfonul, cât şi receptorul se află montate în suspensii cauciucate, siliconice sau de tip spumă, exact pentru a reduce vibraţiile care se pot transmite de la unul la altul. Inclusiv la BTE-uri, nu numai la CIC-uri.
coca
Posts: 1
Joined: Sat Feb 02, 2008 1:55 am

Post by coca »

am o mica rugaminte la admin: nu stiu de ce vb asa de clarfon, cu mine s-au purtat exemplar si chiar sunt profesionisti. parerea mea este ca la ora actuala au cele mai bune cabinete. la ce cabinet ai fost tu de ti-au lasat impresia de Ha supermarket? sper sa nu te superi ca te intreb. daca nu vrei sa raspunzi aici, poti sa imi raspunzi pe privat. eu cunosc inca 2 persoane care au fost la ei si au fost si ei multumimiti de tratament si de produse. ma refer aici si la raportul calitate pret.
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Post by Harald »

coca wrote:am o mica rugaminte la admin: nu stiu de ce vb asa de clarfon, cu mine s-au purtat exemplar si chiar sunt profesionisti. parerea mea este ca la ora actuala au cele mai bune cabinete. la ce cabinet ai fost tu de ti-au lasat impresia de Ha supermarket? sper sa nu te superi ca te intreb. daca nu vrei sa raspunzi aici, poti sa imi raspunzi pe privat. eu cunosc inca 2 persoane care au fost la ei si au fost si ei multumimiti de tratament si de produse. ma refer aici si la raportul calitate pret.
1. Clarfon nu este producător de aparate auditive, cel puţin din câte ştiu eu, aşa că raportul calitate / preţ nu poate fi decât în mică măsură meritul sau vina lor.
2. Existenta unor pacienţi mulţumiţi nu exclude ideea de HA supermarket, care a fost argumentată chiar în postul respectiv: "multe branduri si modele dar majoritatea de generatie veche si low entry".
3. "Cele mai bune cabinete" e o afirmatie oarecum deplasată, indiferent la care reseller de aparate auditive din România s-ar referi. Chiar dacă exprimarea ar putea fi gramatical corectă :) , "cele mai bune cabinete" audiologice din Ro. sunt încă departe de ceea ce ar trebui să fie.
sound
Posts: 1
Joined: Thu Apr 24, 2008 5:59 pm

Post by sound »

Foarte buna observatie Harald, in legatura cu ceea ce a scris "Coca". Tind sa cred, dupa vehementa cu care ia apararea celor de la Clarfon ca ea este una din salariatele lor. :oops: :oops:
Post Reply