Bernafon Prio 112 BTE

Totul despre protezele auditive purtate.
Post Reply
Serban Mirela
Posts: 16
Joined: Sun Aug 31, 2008 8:08 pm

Bernafon Prio 112 BTE

Post by Serban Mirela »

buna...am hipoacuzie bilaterala de la 13 ani (din cauza presupusa-streptomicina) si pana acum o luna(am acum 30 ani) nu am folosit aparat auditiv caci consideram ca ma pot descurca fara...acum o luna am decis ca trebuie sa port aparat auditiv caci sunt insarcinata si sigur pt binele copilului meu e sa aud cat mai bine...dar cu acest aparat prio 112 BTE (care m-a costat 1200euro)ma chinui de o luna sa il folosesc si nu reusesc,obosesc repede,aud multe dar nu prea inteleg mai ales vorbirea chiar daca sonorul e mai tare de abia inteleg cateva vorbe...as vrea sa stiu ce sfaturi imi dati si daca exista aparate care intr-adevar sunetele sunt cat mai naturale si nu ca de ecou si schimbarea radicala a vocii...va multumesc...
apolo
Posts: 194
Joined: Sun Aug 03, 2008 2:38 pm

Post by apolo »

buna . ai incercat sa il reglezi de mai multe ori la audiolog ? din ce spui tu , si din cate sunt informat eu , pare a fi o treaba facuta in graba de audiologul care ti l-a reglat .

referitor la trasmiterea hipoacuziei , eu nu cred ca se poate transmite.
mikib
Posts: 5
Joined: Tue Sep 02, 2008 1:30 pm

Post by mikib »

buna. in legatura cu problema ta, nu ti-a specificat nici un audioprotezist daca hipoacuzia de care suferi este retrocohleara? pentru ca daca este, acesta este motivul pentru care atunci cand il dai mai tare, intelegi din ce in ce mai putin.solutia ar fi sa mergi la centrul de unde l-ai achizitionat, pentru reglaj, si te asigur ca ti se va explica ce este aceasta hipoacuzie retrocohleara, si se va face un reglaj adecvat nemultumirilor tale. aparatul prio pe care il ai este un aparat bun,chiar inteligent, mai ales daca il regleaza pe placul tau. bafta,
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Post by dark_light »

daca i-au facut audiograma vocala din burta, n-o sa stie nici sa-i explice cum e cu retrocohleara si cu inteligibilitatea. altfel ar fi facut-o de la bun inceput, ca sa stie femeia la ce rezultate sa se astepte.
degeaba sunt aparatele inteligente, daca nu sunt reglate corespunzator. fuga inapoi la cabinet, cu problemele puse pe hartie pentru discutie cu cei de acolo. digitalele astea de ultima generatie au multe posibilitati de reglaj, dar ajuta mult si ca pacientul sa colaboreze cu audiologul in ceea ce priveste obstacolele intalnite.
Serban Mirela
Posts: 16
Joined: Sun Aug 31, 2008 8:08 pm

dark_light

Post by Serban Mirela »

buna...mersi pt sfat...chiar maine merg la un nou reglaj si sper ca ai dreptate mai ales pt binele si speranta mea...numai bine...
User avatar
Harald
Posts: 340
Joined: Wed Nov 22, 2006 4:41 pm
Location: Nottingham, UK

Re: aparat Prio 112 BTE

Post by Harald »

Serban Mirela wrote: acest aparat prio 112 BTE (care m-a costat 1200euro)ma chinui de o luna sa il folosesc si nu reusesc,obosesc repede,aud multe dar nu prea inteleg mai ales vorbirea chiar daca sonorul e mai tare de abia inteleg cateva vorbe...as vrea sa stiu ce sfaturi imi dati si daca exista aparate care intr-adevar sunetele sunt cat mai naturale si nu ca de ecou si schimbarea radicala a vocii...
Programarea aparatului e departe tare de ceea ce ai avea tu nevoie. Un aparat bine programat trebuie să se audă cam ca la telefon, dar ca un telefon fix de foarte bună calitate (o linie digitală de la Romtelecom). Fără ecou, fără fâşâit, fără sunet "ca din butoi" sau "în tot capul". Adică tare şi clar. "Schimbarea radicală a vocii" e o dovadă clară că unele frecvenţe sunt amplificate disproporţionat.
Serban Mirela
Posts: 16
Joined: Sun Aug 31, 2008 8:08 pm

Post by Serban Mirela »

buna...mersi pt sfat...
Post Reply