Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Totul despre protezele auditive purtate.
Maria1966
Posts: 1
Joined: Tue Jan 15, 2013 2:56 pm

Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by Maria1966 »

Ma chinuie si pe mine aceste zgomote (tiuituri ) de cativa ani , dar pentru ca nu am hipoacuzie , nu am optat pentru purtarea unui aparat auditiv . Am achizitionat in schimb de la un cabinet de protezare auditiva ( Clarfon ) un pachet pentru managementul tinitusului ( acufenelor ) , care contine o brosura in care te invata practic cum sa gestionezi aceasta problema si 3 CD -uri cu muzica de relaxare. Am respectat toate indicatiile oferite in aceasta brosura si , personal , sunt foarte incantata de rezultate . Merita incercat , avand in vedere ca nici pretul nu este mare ( 85 lei ).
Am povestit aceste lucruri deoarece stiu ca sunt multe persoane care se confrunta cu aceasta problema , in speranta ca pot fi de ajutor.
Va doresc multa liniste !!!
marimao
Posts: 1
Joined: Wed Jan 16, 2013 6:32 pm

Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by marimao »

Buna! Si eu am inceput aceasta terapie despre care amintesti tu, si chiar se observa rezultatul, mi-a adus linistea si optimismul de care aveam nevoie pentru a merge mai departe.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Pachet pentru managementul tinitusului de la Clarfon

Post by dark_light »

Lasati si voi o pauza mai mare intre mesajele de lauda-reclama, sa para mai veridice relatarile...

Damn it, iar mi-am adus aminte de tigaia Dry Cooker.... :twisted: Prietenii stiu de ce! :lol:
bba
Posts: 11
Joined: Fri Dec 22, 2006 3:45 am

Re: Pachet pentru managementul tinitusului de la Clarfon

Post by bba »

Buna! Si eu am inceput sa folosesc aceste CD-uri pentru acufene, m-au ajutat foarte mult!
titi
Posts: 1
Joined: Thu Jan 17, 2013 11:06 am

Re: Pachet pentru managementul tinitusului de la Clarfon

Post by titi »

Buna,

Dupa ce am citit mesajul despre "managementul tinitusului" (pachetul cu cd-urile); m-am interesat si eu, l-am gasit la 85 ron, pret aceptabil :D .
L-am cumparat, am urmat instructiunile, am reusit sa ascult doar primul CD ..... sincer ma relaxeaza!

Astept sa le ascult pe toate .... revin cu noutati. 8)
vladm
Posts: 1
Joined: Tue Nov 20, 2012 1:54 pm

Re: Pachet pentru managementul tinitusului de la Clarfon

Post by vladm »

Buna ziua.
M-ar interesa si pe mine sa achizitionez aceste cd-uri, de unde le pot lua?
Imi puteti da mai multe informatii despre aceste zgomote care le am in urechii si cum ma ajuta melodiile dupa cd?

Multumesc
crist1na
Posts: 1
Joined: Thu Jan 17, 2013 11:13 am

Re: Pachet pentru managementul tinitusului de la Clarfon

Post by crist1na »

Buna ziua,
Am si eu tiuituri in urechea dreapta dar foarte rar, nu am fost la un medic orlist ca sa-mi recomande.
As putea incerca aceste cd uri si daca nu mi-au fost recomandate si nu sunt atat de suparatoare zgomotele?
ioana35
Posts: 1
Joined: Thu Jan 24, 2013 2:07 pm

Re: Pachet pentru managementul tinitusului de la Clarfon

Post by ioana35 »

Buna,

Si eu folsesc de o luna aceste 3 cd-uri . Sun chiar ok, ma relaxeaza si imi imprima o stare de bine. Pot s ama concentrez mai bine, si deci, nu ma mai deranjeaza zgomotele..Eu le-am luat dintr-un cabinet clarfon.
mariamaria
Posts: 1
Joined: Tue Jan 22, 2013 11:40 pm

Re: Pachet pentru managementul tinitusului de la Clarfon

Post by mariamaria »

Buna seara !
Am achizitionat si eu pt mama mea (care are aceste zgomote si tiuituri in ureche) acest pachet cu cele 3 CD-uri , dar i-au fost recomandate de medicul ORL-ist in urma unui control si a interpretarii audiogramei avand si o trauma sonora. Vreau sa va spun ca am cumparat acest pachet in luna noiembrie anul trecut si am inteles ca zgomotele i-au fost diminuate si din ce in ce mai rare. Am inteles ca nu exista tratament care sa vindece aceste zgomote chinuitoare , numai cine are asa ceva stie ce inseamna sa te scoli dimineata cu un motoras care nu-ti da pace si sa sa traiesti cu aceste sunete infernale .
Sper ca aceasta terapie sa va fie si voua de folos !
rares
Posts: 1
Joined: Tue Jan 29, 2013 2:53 pm

Re: Pachet pentru managementul tinitusului de la Clarfon

Post by rares »

Da ,aveti dreptate si eu am achzitionat pt.tatal meu si este f.multumit de rezultate adica a scapat de aceste zgomote inebunitoare si bineinteles l-a recomandat si altor prieteni care sufereau la fel iar rezultatele sunt nemaipomenite deci nu mai stati pe ginduri daca aveti probleme nu ezitati sa cumparati acest pachet miraculos .
User avatar
Keo
Posts: 382
Joined: Thu Oct 26, 2006 12:50 pm

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by Keo »

M-ati facut curios cu atata reclama aici asa ca am achizitionat si eu pachetul de la Clarfon. Care de fapt costa 100 lei, nu 80 lei. Nu stiam despre el decat ce s-a scris aici si faptul ca include niste CD-uri cu muzica pentru tinitus.

"Tratamentul" dureaza minim 4 saptamani, maxim la infinit pentru ca scrie ca daca nu functioneaza in cazul tau, trebuie sa reiei "tratamentul".

Pe chitanta sunt 2 produse separate, un pliant de 10 pagini A5 numit "Managementul tinutusului" cu o scurta istorioara despre acufene, 2-3 vorbe despre cauzele multiple, cum sa le previi (cam tarziu din moment ce ai dat banii pe pachet, e clar ca ai deja acufene), sfaturi despre cum sa traiesti cu acufene si sfatul de a te relaxa. Urmeaza cateva randuri despre Progressive muscle relaxation si Tinnitus retraining therapy. Si niste reclama la aparatele lor. Pliantul asta costa 40 de lei.

In pachet gasiti si 3 CD-uri, nimic special pentru tinitus ci muzica de relaxare.

CD #1: Global Journey - Eternal
1. Ethernal Forest
2. Lifebreath
3. Deepest Green
4. Emeraldo
5. Shadow Dance
6. Tree Spirit
7. Cathedral Pines
8. Storm
9. Earth Heart
10. Seasons
CD #2: Global Journey - Beijing Dreams
1 Echo Of The Phoenix
2 Yuan Wu (The Black Tortoise)
3 Winter Sunshine
4 Of Wind & Water
5 Eternal Chimes
6 Dragon Fire
7 Land Of The Tiger
8 Pa Kua Reflections
9 Heaven & Earth
10 Sheng Ch'i
11 Spirit Paths
CD #3: Neil Harvey - Reiki
Serenity
An Eastern Dream
Infinity
The Seven Keys
Wind Echoes
Floating
Healing Pain
One Vision
Radiance
Eternal Symbol
Rose and Green
Ethereal Light
Cele 3 CD-uri cu muzica ambientala costa 60 lei.

Pachetul mi se pare ca promite foarte multe fata de ce face, in primul rand numele "managementul" induce in eroare, te astepti sa primesti o carte, nu un pliant publicitar. Abordarea de acomodare prin relaxare poate ca functioneaza in cazul unora dar e inutila in cazul altora, acufenele avand cauze multiple deci solutii diferite de abordare.

In ce priveste studierea tehnicilor de relaxare e nevoie de mult mai multe informatii, un bun inceput fiind PDF-ul de aici.

Cineva care a achizitionat recent pachetul mi-a zis ca trebuie sa ai "nervii tari" ca sa poti asculta CD-urile si acum inteleg de ce. Muzica aleasa nu este pe gustul tuturor, mai ales primul CD, cel cu zgomote din padurea ecuatoriala in bucla (demo aici). Parerea mea e ca fiecare ar trebui sa asculte ce-l relaxaza pe el mai bine, poate fi muzica clasica, orientala, etc. De preferat muzica instrumentala ca sa nu va distruga somnul cu "nu ma, nu ma iei, numa, nu ma, nu ma iei".

Pentru simple sunete de mascare e deja plin netul de variante gratuite: padure, vanturi de toamna, ploaie, foc de tabara, etc.

Concluzia personala: un "pachet" fara valoare, cu reclama inclusa, titlu pompos si poate util doar pentru o parte din cei cu tinitus. Ce e insa special la produsul asta e SPAM-ul pe care cei de la Clarfon il fac online pentru a-si promova produsul. Cristina Ionescu, andreea, claudan, anya, toti au "descoperit de curand pe internet o noua terapie, o alternativa la solutiile clasice". Jenant mod de a-ţi face reclama mascată. Din pacate am descoperit asta abia dupa ce am cumparat pachetul.
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by dark_light »

Multumim Keo pentru evaluarea realista a produsului in discutie!

Cand am intrat pe subiectul asta si am zis de tigaia Dry Cooker, nu glumeam! Atatea ode partidului iubit pe metru patrat virtual n-am vazut de cand muma m-o facut! :lol: :lol: :lol:

Rusinica celor de la Clarfon... Ce-ati patit? Nu mai aveti clienti de va puneti personalul sa faca spam pe net?
fluture1
Posts: 2
Joined: Wed Nov 21, 2012 11:31 am

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by fluture1 »

Draga Keo,
Iti scriu din punctul de vedere al unui audioprotezist cu o experienta destul de mare in domeniu. Este un drept la replica pe care mi-l asum si vreau sa il tratezi ca atare.
Ca o simpla informare, sa stii ca toti acesti pacienti multumiti chiar exista, nu este nimic inventat, produsul pe care si tu l-ai achizitionat este pe piata inca de anu’ trecut, ceea ce inseamna ca altii au avut timp sa il testeze mai mult de o zi, ca in cazul tau.
“In pachet gasiti si 3 CD-uri, nimic special pentru tinitus ci muzica de relaxare.”. Nimic mai fals. Acest “pachet” este o metoda de terapie alternative si a fost elaborat impreuna cu partenerii nostrii Hansaton – Germania, care au un produs asemanator. Scopul acestui “pachet” este de a constientiza o alta “fata” a afectiunii, de a aduce pacientul din starea vegetativa in care se afla intr-o stare de relaxare. Acest “pachet” este bazat pe studii internationale si pe experienta altora care au incercat aceasta metoda inaintea noastra.
“Si niste reclama la aparatele lor”. Nu este reclama. In pliant se scrie ca aceasta terapie prin muzica vine in completarea solutiilor medicamentoase ori protetice. Faptul ca punem la dispozitie pacientilor si aparate special concepute pentru mascarea tinnitus-ului nu este o noutate. Reclama ne-o facem pe siteul propriu si daca studiai mai bine produsele noastre ai fi vazut asta :P
“Abordarea de acomodare prin relaxare poate ca functioneaza in cazul unora dar e inutila in cazul altora, acufenele avand cauze multiple deci solutii diferite de abordare.” Perfect adevarat! Atunci de ce generalizezi spunand ca este un pachet fara valoare? Doar pentru ca in cazul tau nu si-a facut treaba dupa doar o zi??
Nu am sa ma leg de faptul ca ai postat melodiile incluse pe cd-uri..Au drepturi de autor si probabil ca nu vor putea fi downloadate.. Insa as vrea sa te rog ceva: presupun ca ai pierdut ceva timp postand pledoaria ta aici, asa ca nu te-ar deranja daca ai mai pierde o jumatate de ora din viata, facandu-mi o vizita. As vrea sa-ti arat niste studii si sa-ti explic mai multe despre aceasta terapie (atat protetica cat si de relaxare). Daca esti cu adevarat interesat, astept mesajul tau in privat. Multumesc!
fluture1
Posts: 2
Joined: Wed Nov 21, 2012 11:31 am

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by fluture1 »

dark_light wrote:Multumim Keo pentru evaluarea realista a produsului in discutie!

Cand am intrat pe subiectul asta si am zis de tigaia Dry Cooker, nu glumeam! Atatea ode partidului iubit pe metru patrat virtual n-am vazut de cand muma m-o facut! :lol: :lol: :lol:

Rusinica celor de la Clarfon... Ce-ati patit? Nu mai aveti clienti de va puneti personalul sa faca spam pe net?
Draga mea,

Nu vreau sa intru in polemica cu tine...nu merita! Stii cum se spune: time is money. Dar ca sa iti raspund la intrebare..avem pacienti, stai linistita!

O zi placuta si tie!
dark_light
Posts: 229
Joined: Tue Nov 27, 2007 1:19 pm

Re: Pachetul "Managementul tinitusului" de la Clarfon

Post by dark_light »

fluture1 wrote: Scopul acestui “pachet” este de a constientiza o alta “fata” a afectiunii, de a aduce pacientul din starea vegetativa in care se afla intr-o stare de relaxare.
Slava cerului ca nu vrei sa intri in polemica cu mine, ca riscam sa te scot din vreo stare vegetativa si cine stie ce iesea! Oricum, ai grija sa eviti sa vegetezi, ca cica se lasa cu consecinte grave asupra creierului... :lol:

Pentru clarificare:
"The vegetative state is a chronic or long-term condition. This condition differs from a coma: a coma is a state that lacks both awareness and wakefulness. Patients in a vegetative state may have awoken from a coma, but still have not regained awareness. In the vegetative state patients can open their eyelids occasionally and demonstrate sleep-wake cycles, but completely lack cognitive function. The vegetative state is also called a "coma vigil". The chances of regaining awareness diminish considerably as the time spent in the vegetative state increases."
Sursa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Persistent ... tive_state

Sau in romana, daca-s probleme cu engleza:
"O alta situatie este starea vegetativa, in care pacientii isi pierd completamente functiile corticale, fiind pastrate doar cele trunculare vegetative. La acest pacienti este pastrat ciclul somn-veghe, manifestat prin deschiderea periodica a ochilor."
Sursa:
Actualitati in neurologie
http://ainmd.org/index/coma/0-63#.UQ9-wh3BPyI


La cat mai multi pacienti, audioprotezistule cu o experienta destul de mare in domeniu! Si pacientii sa fie si in alta stare, nu numai vegetativa... :wink:
Post Reply